Իսպանիայի դատարանն արգելել Է Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստը
Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանն արգելել է Կատալոնիայի խորհրդարանի՝ հոկտեմբերի 9-ին նշանակված նիստը՝ փորձելով կանխել տարածաշրջանի անկախության հնարավոր հռչակումը, հայտնում է BBC-ն:
Սահմանադրական դատարանի հոկտեմբերի 5-ին կայացրած որոշումը պաշտպանել է ոչ թե Մադրիդի կառավարության հայցը, այլ ինքնավարության անկախանալուն դեմ հանդես եկեղ Կատալոնիայի Սոցիալիստական կուսակցությունից դատարանին ուղղված դիմումը: Տարածաշրջանային խորհրդարանի կողմից ինքնավարության անկախության հռչակումը կխախտեր այդ կուսակցությունից խորհրդարանի անդամների իրավունքները, ասված է դատարանի որոշման մեջ:
Կատալոնիայի սոցիալիստները մոտ 13 տոկոս ձայն են ստացել 2015 թվականի ընտրություններում, տարածաշրջանային խորհրդարանի կազմում կուսակցությունն ունի 13 տեղ՝ 135-ից:

Суд в Испании заблокировал заседание парламента Каталонии
Конституционный суд Испании заблокировал назначенное на понедельник заседание парламента Каталонии в попытке предотвратить возможное провозглашение независимости региона, сообщает BBC.
Глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон говорил о том, что может пойти на этот шаг на очередной сессии регионального парламента.
Постановление Конституционного суда, принятое в четверг, поддержало не иск правительства в Мадриде, а заявление в суд от Социалистической партии Каталонии, которая выступает против независимости.
Объявление региональным парламентом независимости автономии, говорится в постановлении суда, нарушило бы права членов парламента от этой партии.
Каталонские социалисты получили почти 13% голосов на выборах 2015 года; в составе регионального парламента партия имеет 13 мест из 135.