Գերմանիան բողոք է արտահայտել Թուրքիային
Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը միանգամայն անընդունելի է անվանել թուրքական դատախազության պահանջը՝ Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպության ակտիվիստներին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ Բեռլինն այդ հարցով արդեն բանակցություններ է սկսել Անկարայի հետ։
«15 տարի ժամկետով բանտարկության պահանջը մեզ համար միանգամայն անհասկանալի և անընդունելի է։ Դրա հետ կապված մենք, իհարկե, անհապաղ կապի մեջ ենք մտել թուրքական կառավարության հետ», - հայտարարել է նախարարը։
Բեռլինը պատրաստակամություն է հայտնել իր կողմից անել ամեն բան՝ Գերմանիայի կալանավորված քաղաքացիներին Գերմանիա վերադարձնելու համար։
Ավելի վաղ Թուրքիայի դատախազությունը Amnesty International-ի 11 ակտիվիստների դեմ ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեղադրանք էր առաջադրել և պահանջել 15 տարվա ազատազրկում։

Германия выразила протест Турции
Глава МИД Германии Зигмар Габриэль назвал совершенно неприемлемым требование турецкой прокуратуры приговорить активистов правозащитной организации Amnesty International к 15 годам тюрьмы. По его словам, Берлин уже начал переговоры с Анкарой по этому поводу. передает Rosbalt.
"Требование о тюремном заключении на срок до 15 лет для нас совершенно непостижимо и неприемлемо. В этой связи мы, конечно, немедленно вступили в контакт с турецким правительством", - заявил министр, которого цитирует пресс-служба МИД.
Германия со своей стороны готова сделать все для возвращения в Германию находящихся в заключении немецких граждан ФРГ.
Ранее прокуратура Турции предъявила 11 активистам Amnesty International обвинение в членстве в террористической организации и потребовала приговорить к 15 годам тюрьмы.