ԵԽԽՎ-ն ընդունել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումը քննադատող բանաձև
«Ժողովրդավարական համակարգերի գործունեությունն Ադրբեջանում» կոչվող  բանաձևում Վեհաժողովը մտահոգություն է հայտնել խոսքի ազատության սահմանափակման նպատակով քրեական իրավունքի կամայական կիրառման խնդրի վերաբերյալ, որն ընդգծվել է Նախարարների կոմիտեի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների նկատմամբ վերահսկողության շրջանակում:
Դեսպանները մտահոգություն են հայտնել նաև արտախորհրդարանական ընդդիմության գործունեության սահմանափակումների և հավաքների ազատության սահմանափակումների կապակցությամբ:
Պատվիրակները կոչ են արել Ադրբեջանին անմիջապես իրականացնել  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների լիարժեք կատարումը, ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, լրագրողների համար ստեղծել իրենց աշխատանքը ազատ կատարելու պայմաններ, ինչպես նաև շտկումներ իրականացնել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների գործունեության և ֆինանսավորման իրավական շրջանակներում, որպեսզի դրանք լիովին համապատասխանեցվեն Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին:

ПАСЕ приняла резолюцию, критикующую подавление прав человека в Азербайджане
В резолюции, озаглавленной "Функционирование демократических институтов в Азербайджане", Ассамблея выразила обеспокоенность по поводу сообщений о проблеме произвольного применения уголовного законодательства в целях ограничения свободы выражения мнений, что было подчеркнуто Комитетом министров в рамках надзора за решениями Европейского суда по правам человека.
Делегаты также высказали обеспокоенность в связи с утверждениями об ограничениях  деятельности внепарламентской оппозиции и ограничений, налагаемых на свободу собраний.
Делегаты призвали Азербайджан незамедлительно обеспечить полное выполнение решений Европейского суда по правам человека, освободить политических заключенных, создать условия, позволяющие журналистам свободно выполнять свою работу, и в дальнейшем внести поправки в правовые рамки функционирования и финансирования организаций гражданского общества, с тем, чтобы привести его в полное соответствие со стандартами Совета Европы.