Նախընտրական կրքերը Ղրղըզստանի և Ղազախստանի միջև ճգնաժամի պատճառ են դարձել
Հոկտեմբերի 15-ին Ղրղզստանում կկայանան նախագահական ընտրություններ: Նախագահի պաշտոնին հավակնում է 11 թեկնածու, որոնցից միայն երկուսն ունեն իրական շանս դառնալու նախագահ՝ նախկին վարչապետ Սոորոնբայ Ժէէնբելովը և ընդդիմության թեկնածու Օմուրբեկ Բաբանովը: Նրանց միջև ընթանում է բավականին թեժ պայքար, ինչն ազդում է նաև Ղազախստանի և Ղրղըզստանի հարաբերությունների վրա:
Բաբանովն, ով սոցհարցումների համաձայն ընտրապայքարի առաջատարն է, շաբաթներ առաջ հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի իշխանությունների, այդ թվում`  նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ: Սա բավականին վատ ընկալվեց Բիշքեքում. գործող նախագահ Ալմազմեկ Աթամբաևն, ով աջակցում է Ժէէնբելովին և նրա ընտրվելու դեպքում, ըստ վերլուծաբանների, պատրաստվում է դառնալ երկրի վարչապետ, այս կապակցությամբ բավականին կոշտ քննադատության ենթարկեց Աստանային՝ վերջինիս մեղադրելով Ղրղըզստանի ներքին գործերին միջամտելու մեջ: Բնականաբար, Ղազախստանի և Նազարբաևի հասցեին հնչող քննդատությունները չէին կարող առանց արձագանք մնալ Աստանայում, և արդյունքում երկու երկրների միջև իսկական դիվանագիտական պատերազմ է սկսվել: Ղրղզստանի նախագահը նույնիսկ չեղարկել է իր մասնակցությունը հոկտեմբերի 10-11-ը Սոչիում կայացած ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին Նազարբաևի հետ չհանդիպելու համար:
Աթամբաևի բավականին ցածր վարկանիշի պայմաններում ակնկալել, որ ղրղզների մեծամասնությունը կընտրի վերջինիս քաղաքական գիծը շարունակելու հակված Ժէէնբելովին, չարժե, ուստի գործող նախագահը, Բաբանովին որպես Ղազախստանի դրածո ներկայացնելով, ամենայն հավանականությամբ նպատակ է հետապնդում նրան հանել մրցապայքարից, և այդ կերպ ապահովել իր թեկնածուի հաղթանակը: Սակայն որքանո՞վ է արդարացված ներքաղաքական խնդիրներ լուծելու համար հարևան երկրի հետ հարաբերություններում լարվածություն առաջացնելու Աթամբաևի այս քաղաքականությունը:
Թեև Աստանան կտրականապես հերքում է հարևան երկրի ներքին գործերին միջամտելու Աթամբաևի մեղադրանքները, սակայն պետք է նկատել, որ վերջինիս հայտարարությունները բնավ անհիմն չեն: Վերջին երկու տարիների ընթացքում սա արդեն չորրորդ դեպքն է, երբ Ղրղզստանի նախագահը մեղադրանքներ և քննադատություններ է հնչեցնում Ղազախստանի հասցեին, և նախորդներն ակնհայտորեն կապված չեն ընտրությունների հետ: Ղազախստանը՝ որպես Կենտրոնական Ասիայի ամենուժեղ երկիր, փորձում է իր գերիշխանությունը հաստատել տարածաշրջանում, և այս առումով հարևան Ղրղզստանը, որը դեռ խորհրդային ժամանակներից ընկալվում է, որ Ղազախստանի «փոքր եղբայր», թերևս ամենաշատն է հետաքրքրում Աստանային: Ղազախ փորձագիտական որոշ շրջանակներ անգամ հայտարարում են, որ բնական ռեսուրսներ չունեցող Ղրղզստանը պետք է որպես ինքնավարություն միանա Ղազախստանին, հակառակ դեպքում՝ Ղրղզստանը կարող է դառնալ Չինաստանի անկլավ (վերջինս Ղրղզստանում տնտեսական լուրջ հետաքրքրություններ ունի և սկսել է խոշոր հողատարածքներ գնել սահմանային շրջաններում): Ղազախստանի նման վերաբերմունքը, բնականաբար, դուր չի գալիս Բիշքեքին, որը վերջին տարիների սկսել է բարձրաձայնել իր դժգոհությունը: Աթամբաևի հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ վերջին շրջանում Աստանան ակտիվացրել է իր ջանքերը Ղրղզստանում իր ազդեցության ամրապնդման ուղղությամբ՝ այդ թվում նաև ընտրություններում իրական աջակցություն ցուցաբերելով ընդդիմադիր թեկնածուին:
Ղազախստանին ուղղված Աթամբայի քննադատությունները նման պայմաններում կարող է որոշակի դիվիդենտներ բերել Ժէէնբելովին, ինչպես նաև Աստանային հետ պահել հարևան երկրում իր ազդեցությունն ամրապնդելու բացահայտ գործողություններից: Իսկ ինչ վերաբերում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս լարվածությանը, պետք է նշել, որ իրական լարվածություն երկու երկրների միջև չկա և ընտրություններից հետո Աստանան և Բիշքեքը շարունակելու են համագործակցել նախկինի պես, եթե նույնիսկ ընտրվի անցանկալի համարվող Ժէէնբելովը:

Предвыборный Кыргызстан и дипломатическая война с Казахстаном
В Кыргызстане 15 октября пройдут президентские выборы. На пост президента есть 11 кандидатов, но только у двух из них есть реальный шанс стать президентом – у  бывшего премьер-министра Сооронбая Жээнбекова (которого поддерживает нынешний президент Кыргызстана) и кандидата от оппозиции Омурбека Бабанова. Острая борьба между ними влияет сегодня и на отношения между Казахстаном и Кыргызстаном.
Бабанов, который, согласно соцопросам, является лидером предвыборной гонки, в середине сентября встретился с казахстанскими властями, в том числе с президентом Нурсултаном Назарбаевым. Это было довольно плохо воспринято в Бишкеке: нынешний президент Алмазбек Атамбаев, который поддерживает Жээнбекова и, в случае его избрания, по мнению аналитиков, станет премьер-министром, по этому поводу раскритиковал Астану, обвинив ее во вмешательстве во внутренние дела Кыргызстана.
Естественно, на критику Бишкека в адрес Казахстана и Назарбаева отреагировали в Астане, и в результате между двумя странами началась настоящая дипломатическая война: президент Кыргызстана даже отменил свое участие в саммите лидеров СНГ в Сочи, чтобы не встретиться с Назарбаевым.
Из-за низкого рейтинга Атамбаева ожидать, что киргизы выберут Жээнбекова, который намерен продолжить политическую линию Атамбаева, не стоит: действующий президент, представляя Банабова в качестве ставленника Казахстана, скорее всего, попытается вывести его из гонки и обеспечить победу своего кандидата.
Насколько оправдана политика Атамбаева вызвать напряженность в отношениях с соседней страной для решения внутриполитических вопросов?
Хотя Астана категорически отрицает обвинения Атамбаева во вмешательстве во внутренние дела соседней страны, следует отметить, что заявления Атамбаева не беспочвенны.
За последние два года это уже четвертый случай, когда президент Кыргызстана критикует казахстанские власти, и предыдущие критические высказывания в адрес казахстанских властей не имеют связи с выборами. Казахстан - как самая сильная страна в Центральной Азии - пытается установить свое господство в регионе, и в этом отношении соседний Кыргызстан, который с советских времен воспринимается как "младший брат" Казахстана, наиболее интересен Астане. Некоторые казахстанские эксперты даже заявляют, что Кыргызстан, который не имеет природных ресурсов, должен присоединиться к Казахстану как автономия, иначе Кыргызстан может стать анклавом Китая (последний имеет серьезные экономические интересы в Кыргызстане и начал покупать большие земли в приграничных районах). Естественно, такое отношение Казахстана не нравится Бишкеку, который в последние годы начал выражать свое недовольство. Заявления Атамбаева свидетельствуют о том, что в последнее время Астана активизировала свои усилия по укреплению своего влияния в Кыргызстане, включая поддержку кандидата от оппозиции на выборах. Критика Атамбаева в адрес Казахстана может при таких обстоятельствах принести определенные дивиденды Жээнбекову и воздержать Астану от открытых и активных действий, чтобы усилить свое влияние в соседней стране.
Что касается нынешней напряженности между двумя странами, следует отметить, что между ними реальной напряженности на самом деле нет, о чем свидетельствует характер заявлении МИД стран. И, скорее всего, после выборов Астана и Бишкек будут продолжать сотрудничать как прежде, даже если нежелательный для Астаны Жээнбеков станет президентом.