Բանակցություններում իրական առաջընթացի համար պետք է Արցախի անմիջական մասնակցությունը. Արցախի ԱԳՆ
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև հոկտեմբերի 16-ին կայացած հանդիպումը կարևոր նշանակություն ունի բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար: Այդ մասին ասվում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանության մեջ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև հոկտեմբերի 16-ին կայացած հանդիպումը կարևոր նշանակություն ունի բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար պայմանների ստեղծման տեսանկյունից, որին լուրջ վնաս է հասցվել 2016 թ․ ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի արդյունքում։
Համոզված ենք, որ բանակցային գործընթացի առաջմղման հիմքերից մեկն է 1994 և 1995 թթ. համաձայնագրերի անշեղ պահպանումը, ինչպես նաև նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործումը, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակազմի ընդլայնմանն ու դիտարկման կարողությունների ավելացմանը։
Կարծում ենք՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթաց ձեռքբերելու ճանապարհին ևս մեկ քայլ պետք է դառնա լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնումը՝ դրա բոլոր փուլերին Արցախի Հանրապետության անմիջական մասնակցությամբ»։

Restoration of Full-Fledged Talks with the Direct Participation of Artsakh Will Be Another Step on Achieving Real Progress: NKR MFA
The meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan on October 16 is very important from the point of view of creating conditions for the activisation of the negotiation process, which was seriously damaged as a result of the aggression against Artsakh unleashed by Azerbaijan in April 2016, the statement of NKR MFA reads.
"We are convinced that one of the bases for ensuring progress in the negotiation process is the strict adherence to the agreements of 1994 and 1995, as well as the realization of the earlier reached agreements, in particular, the implementation of mechanisms of investigation of the  incidents and the expansion of the Office of  Personal Representative of the OSCE  Chairperson-in-Office and  the increase of its monitoring capacities.
We believe that the restoration of full-fledged talks with the direct participation of the Republic  of Artsakh at all the stages should be another step on the way of achieving real progress in the settlement process of the Azerbaijani-Karabakh conflict."