Ահաբեկիչները նոր «սեպտեմբերի 11» են նախապատրաստում` ինքնաթիռի օգտագործմամբ. ամերիկացի պաշտոնյա
Ահաբեկչական խմբավորումները ահաբեկչական խոշոր գործողություններ են նախապատրաստում ԱՄՆ-ում: Ինչպես հայտնել Է The Daily Mail-ը` այս մասին հայտնել է ԱՄՆ-ի ներքին անվտանգության նախարարի պաշտոնակատար Էլեյն Դյուքը հոկտեմբերի 18-ին Լոնդոնում ԱՄՆ-ի դեսպանատանն ունեցած ելույթի ընթացքում:
«Ահաբեկչական խմբավորումները՝ լինի դա «Իսլամական պետությունը» կամ ուրիշներ, ցանկանում են իրականացնել խոշոր պայթյուն, ինչպես որ եղավ սեպտեմբերի 11-ին: Նրանք պատրաստվում են օգտագործել ինքնաթիռ. հետախուզությունը դրանում համոզված է»,-հայտարարել է Դյուքը:
Նրա խոսքով՝ բեռնատարների ու սառը զենքի օգտագործմամբ գործողությունները ահաբեկիչներին հարկավոր են սարսափի մթնոլորտ ստեղծելու, իրենց զինյալներին անգործ չթողնելու և խմբավորման ֆինանսական միջոցներն ապահովելու համար, քանի որ նրանք ինքնաթիռի օգտագործմամբ 2001 թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցած վայրագությունների նման այլ «մեծ պայթյուն» են նախատեսում:
«Ահաբեկիչներն ուժեղ են, նրանք շատ արագ են ամեն ինչին հարմարվում, և ահաբեկչության սպառնալիքն այժմ ամենամեծն է սեպտեմբերի 11-ից ի վեր: Մենք պետք է հնարավոր ամեն ինչ անենք կանխելու այդ ամենը»,-ասել է պաշտոնյան:

Islamic State fanatics and other terror groups are planning another massive attack on the scale of 9/11, Elaine Duke, Donald Trump’s acting Secretary of Homeland Security, said speaking at the US embassy in London, The Daily Mail reports.
''The terrorist organisations, be it ISIS or others, want to have the big explosion like they did on 9/11. They want to take down aircraft, the intelligence is clear on that'', the security chief, who has served three US presidents,
According to her, jihadists were using crude knife and van attacks to keep their members engaged and their finances flowing as they plot another 'big explosion' similar to the September 2001 atrocities.She noted that intelligence is pointing to extremists plotting to take down planes to inflict mass civilian casualties.
''However, in the interim they need to keep their finances flowing and they need to keep their visibility high and they need to keep their members engaged, so they are using small plots and they are happy to have small plots'', Elaine Duke noted.
According to her, terrorists are strong, they are adaptable and the terrorist threat is the highest it has been since pre-9/11.