Ժամկետային զինծառայող Չապլին Մարգարյանի մահվան գործով մայոր է ձերբակալվել
2017թ. հոկտեմբերի 10-ին հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցից կրծքավանդակի շրջանում հրազենային վիրավորում էր ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Չապլին Արմենի Մարգարյանը, ով մահացել էր զինվորական հոսպիտալ տեղափոխվելուց հետո: Նույն օրը հակառակորդի կողմից ապօրինաբար դիտավորությամբ Չ. Մարգարյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով:
Դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ պարզման ուղղությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Չ. Մարգարյանի մահվան պատճառ են հանդիսացել նաև մարտական հենակետերում ինժեներական աշխատանքներ իրականացնելիս անվտանգության կանոնները չպահպանելը և այդ կանոնների պահպանման նկատմամբ մարտական հենակետի պատասխանատուի կողմից առերևույթ ցուցաբերված անփույթ վերաբերմունքը, հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ ՀՀ զինվորական դատախազության Լոռու կայազորի դատախազության դատախազի հանձնարարությամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) հատկանիշներով նախատեսված առերևույթ հանցագործություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է հենակետի պատասխանատու, ՀՀ ՊՆ N զորամասի 1-ին հրաձգային գումարտակի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ, մայոր Տ.Պ.-ն:

Прокуратура Армении задержала ответственного за гибель военнослужащего Чаплина Маркаряна
Прокуратура Армении задержала военнослужащего, подозреваемого в гибели солдата срочной службы Чаплина Маркаряна. Как передает Новости-Армения, об этом сообщили в понедельник в пресс-службе ведомства.
Согласно сообщению, 10-го октября около 11:00 рядовой Чаплин Маркарян при выполнении инженерных работ на боевой позиции одной из воинских частей получил огнестрельное ранение в области грудной клетки от огня противника и скончался после того, как был доставлен в госпиталь.
В тот же день в шестом гарнизонном следственном отделе СК по факту лишения Маргаряна жизни было возбуждено уголовное дело пункту 13-му части 2-й статьи 34-104-й (Попытка убийства, совершенная по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) Уголовного кодекса Армении.
В сообщении прокуратуры отмечается, что в результате проведенных следственных работ по выяснению разносторонних, объективных и полноценных данных об инциденте были получены достаточные фактические доказательства того, что причиной смерти Маргаряна в том числе послужили проводимые на боевой позиции инженерные работы, в частности, несоблюдение правил безопасности, а также очевидное небрежное отношение к их соблюдению со стороны ответственного за боевую позицию.
"На основе полученных данных, по поручению прокурора Лорийской гарнизонной прокуратуры Военной прокуратуры Армении по признакам части 2-ой статьи 376-й Уголовного кодекса Армении (Халатное отношение к службе, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) по подозрению в совершении очевидного преступления был задержан ответственный за боевой пост заместитель по линии тыла командира 1-го стрелкового батальона N-ской военной части Армении, майор Т.П.", - говорится в сообщении.