Ուզբեկստանում թուրքական զրահամեքենաներ կարտադրվեն
Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության «Nurol Makina» ընկերության և ուզբեկական «UzAuto» ընկերության միջև Ուզբեկստանում թուրքական զրահամեքենաներ արտադրելու վերաբերյալ համաձայնագիր է կնքվել:
Ինչպես փոխանցում է թուրքական Anadolu գործակալությունը՝ պամանագիրը կնքվել է Ուզբեկստանի նախագահ Շեֆքաթ Միրզիյոևի Թուրքիա կատարած այցի ընթացքում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ համաձայնագիրը նախատեսում է 1000 հատ թուրքական «Ejder Yalçın» զրահամեքենայի արտադրություն:
Կնքված փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս Ուզբեկստանում արտադրված մեքենաները վերավաճառել նաև 3-րդ երկրներին:

Turkish Armored Vehicles to Be Produced in Uzbekistan
On Friday a Turkish armored carmaker signed a deal for joint production of 1,000 four-wheel drive armored vehicles with an Uzbek firm.
As Anadolu reports, Nurol Makina signed the memorandum of understanding with Uzbek firm UzAuto, said a statement from the company, adding that the deal was signed alongside Uzbek President Shavkat Mirziyoyev’s landmark visit to Turkey this week.
Under the deal, 1,000 Ejder Yalcin 4x4 tactical armored vehicles - called "Dragon" in English - will be co-produced in Uzbekistan. The deal also includes the vehicles' sales to third countries.
According to Nurol Makina's website, the vehicle has a crew capacity of 11 and can reach maximum speeds of 120 kilometers per hour (about 74 miles per hour). The vehicle's engine makes 375 horsepower.