Վրաստանը քննադատում է Կատալոնիայի անկախության հռչակումը
Վրաստանի կառավարությունը միանշանակ աջակցում է Իսպանիայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և քննադատում է  միակողմանի ձևով Կատալոնիայի անկախության հռչակումը, հայտնում է «Спутник Грузия»-ն։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Կատալոնիայի կառավարությունը հստակ աջակցում է Իսպանիայի Թագավորության ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում և Կատալոնիան համարում է նրա անբաժան մաս։ Վրաստանի կառավարությունը քննադատում է միակողմանի ձևով Կատալոնիայի կողմից անկախության հռչակումը և աջակցում է Իսպանիայի Սահմանադրության, օրենքի գերակայության և Իսպանիայի բոլոր քաղաքացիների իրավունքների շրջանակներում օրենքը վերականգնելու և իրավիճակը կարգավորելու Իսպանիայի կառավարության փորձերը»։
Ավելի վաղ Իսպանիայի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության հայտարարություններով հանդես էին եկել Վրաստանի նախագահը և վարչապետը։

Грузия осуждает провозглашение независимости Каталонии
Правительство Грузии твердо поддерживает территориальную целостность и суверенитет Испании и осуждает провозглашение Каталонией независимости в одностороннем порядке, передает "Спутник Грузия".
В заявлении в частности сказано: "Правительство Грузии твердо поддерживает суверенитет и территориальную целостность Королевства Испании в международно признанных границах и рассматривает Каталонию неотъемлемой частью. Правительство Грузии осуждает провозглашение Каталонией независимости в одностороннем порядке и поддерживает попытку правительства Испании восстановить законность и урегулировать ситуацию с уважением Конституции Испании, верховенства закона и прав всех граждан Испании".
Ранее заявления в поддержку территориальной целостности Испании сделали президент Грузии Георгий Маргвелашвили и премьер-министр Георгий Квирикашвили.