Աստանա. Սիրիայի հարցով բանակցությունների նոր փուլ
Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ մեկնարկել է սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը, հայտնում է PressTV-ն: Նշենք, որ սա Աստանայում Սիրիայի հարցով բանակցությունների արդեն 7-րդ փուլն է:
Բանակցություններին մասնակցելու են ինչպես երեք միջնորդ երկրների, այնպես էլ Սիրիայի կառավարության և զինված ընդդիմության ներկայացուցիչներ: Ներկա են լինելու նաև ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Հորդանանից և ՄԱԿ-ից:
Ղազախստանի ԱԳ նախարարն ավելի վաղ հայտնել էր, որ բանակցությունների 7-րդ փուլի ընթացքում քննարկվելու են գերիներին և ականզերծմանն առնչվող հարցեր: Ակնկալվում է, որ բանակցությունների այս փուլը կամրապնդի վերջին շրջանում ձեռքբերված հրադադարի ռեժիմը: Վերանայվելու են նաև օգնության տրամադրման մեխանիզմները:

A new round of Syria peace talks brokered by Iran, Russia, and Turkey has begun in Kazakhstan's capital of Astana, PressTV reports. Note that it is the 7th round of talks in what is referred to as the Astana peace process for Syria.
Delegations from the Syrian government and armed opposition groups as well as the three guarantor states are present at the talks. So are representatives from the United Nations, Jordan, and the United States.
Kazakh Foreign Minister Kairat Abdrakhmanov said earlier in October that the 7th round of the talks would address the issue of captives and mine clearance. The strengthening of a recent ceasefire is expected to be at the heart of conversations. Mechanisms for aid delivery will also be reviewed.