Թուրքիան իրավունք չունի խոսել բաց վերքերի մասին և խառնվել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը. Դ.Բաբայան
Թուրքիան իրավական և բարոյական որևէ հիմք չունի խառնվելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը։ Այս մասին Panorama.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արած հայտարարությունը:
«Թուրքիան, լինելով ցեղասպան պետություն, իրավունք չունի խոսել բաց վերքերի մասին։ Արցախն իր համար բաց վերք է, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը, հույների, քրդերի, եզդիների, բուլղարների և ասորիների ցեղասպանությունները բաց վերք չե՞ն։ Այսպիսի մոտեցումը ֆաշիզմի, խտրականության գարշելի դրսևորում է։ Թուրքիան մի երկիր է, որը չի էլ թաքցնում իր քաղաքական հավակնությունները։
Չունենալով նման հայտարարարություններ անելու ոչ բարոյական, ոչ իրավական հիմքեր՝ այդ երկիրն ամեն դեպքում նման հայտարարություններ անում է։ Թուրքիան երբևիցե չի թաքցրել, որ ինքը Ադրբեջանի գլխավոր հովանավորն է։ Սա մի երկիր է, որը Ադրբեջանին աջակցել է նաև ապրիլյան պատերազմի ժամանակ՝ այնտեղ ուղարկելով վարձկանների։ Սա մի երկիր է, որը շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը»,- նշել է Դավիթ Բաբայանը։
Նրա խոսքով, Թուրքիայի այսօրինակ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ հայկական կողմը պետք է զգոն լինի։ Նրա համոզմամբ, եթե տարածաշրջանում չլինեին զսպիչ ուժեր, Թուրքիան վաղուց ագրեսիա կդրսևորեր Հայաստանի և Արցախի դեմ, ինչպես որ դրսևորում է Սիրիայում և Իրաքում՝ քրդերի դեմ։

D. Babayan: If Artsakh Issue is a Bleeding Wound for Turkey, what about the Issue of Armenian, Greek, Kurdish Genocides?
Turkey has no legal or moral right to interfere with the Karabakh conflict settlement, spokesperson to the Artsakh Republic President, Davit Babayan said, commenting the statmenet made by Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan.
"Being a genocidal state, Turkey has no right to speak about bleeding wounds. If the Artsakh issue is a bleeding wound for Turkey, what about the Armenian, Greek, Kurdish, Yezidi, Bulgarian and Assyrian genocides? Such a stance is a disgusting manifestation of fascism and discrimination. Turkey is a country that does not hide its political ambitions," Davit Babayan  told Panorama.am.
The official highlighted Turkey keeps making similar statements when it has neither legal nor moral grounds. "Turkey has never hidden that it is the key sponsor of Azerbaijan. This is a state, which had Azerbaijan’s back even during the April war, sending its mercenaries to fight for it. This is a country, which continues keeping Armenia in blockade," Mr. Babayan said.
In the spokesman’s words, such statements by Turkey come to show Armenia must demonstrate vigilance. He expressed conviction Turkey would have shown aggression against Armenia and Artsakh for a long time already, as is the case with Syria and Iraq in case there were no restraining forces in the region.