ԵԱԶԲ-ն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ին 100 մլն դոլար է տրամադրել
Այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, Եվրասիական զարգացման բանկի կազմակերպած «Եվրասիական ինտեգրացիա. լճացո՞ւմ, թե՞ զարգացում» խորագրով միջազգային 12-րդ համաժողովի շրջանակներում կայացել է Եվրասիական տնտեսական բանկի և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի միջև մտադրությունների համաձայնագրի ստորագրումը: ԵԱԶԲ-ն դիտարկում է 10 տարի ժամկետով «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին մինչև 100 մլն վարկի տրամադրում:
Նախագծի շրջանակներում ներդրումները պետք է ուղղվեն ցանցերի նոր բաշխիչների կառուցմանը կամ վերակառուցմանը, ցանցի նոր բաժանորդների միացմանը, էլեկտրաէներգիայի հաշվիչների տեղադրման կամ փոխարինմանը, էլեկտրաէներգիայի կոմերցիոն հաշվարկի ավտոմատացված համակարգի ներդրմանը, կառավարման մեքենայացված համակարգի և կառավարման միջազգային չափորոշիչների ներդրմանը:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի ներկայացուցիչ Կարեն Դարբինյանի խոսքերով, արդեն հաստատվել է 200 մլն դոլարի նախագիծ և այժմ հաստատման է պատրաստվում 500 մլն դոլարի նախագիծ: «Այդ գումարները ներդրվելու են Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի վերազինմանը: Մենք աշխատում ենք Եվրասիական զարգացման բանկի, Ասիական զարգացման բանկի հետ և միջոցներ ենք գրավում այդ ծրագրի իրականացման համար», - նշել է նա:

ЕАБР предоставит Электрическим сетям Армении 100 млн долларов
Сегодня, 31-ого октября, в рамках 12-ой международной конференции "Евразийская интеграция", организованной Евразийским банком развития, состоялось подписание Соглашения о намерениях между Евразийским Банком Развития и ЗАО "Электрические сети Армении". С армянской стороны документ подписали Карен Дарбинян (ГК "Ташир") и Карен Арутюнян (генеральный директор ЗАО "Электрические сети Армении"), а со стороны ЕАБР - заместитель председателя Правления ЕАБР Константин Лимитовский.
ЕАБР рассматривает возможность выделения кредита ЗАО "Электрические сети Армении" в размере до 100 млн долларов на срок до 10 лет.
Инвестиции в рамках проекта будут направлены на реконструкцию и строительство новых распределительных сетей и подстанций компании, подключение к сети новых потребителей, замену и установку счетчиков электроэнергии, внедрение автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии (АСКУЭ), внедрение автоматизированной системы управления (MIS) и международных стандартов управления (ISO).
По словам Карена Дарбиняна, уже утверждена программа на 200 млн долларов, и сейчас готовится на утверждение программа на 500 млн долларов. "Эти деньги будут инвестированы на перевооружение электрических сетей Армении. Мы работаем с Евразийским банком развития, Европейским банком развития, с Азиатским банком развития и привлекаем средства для выполнения этой программы", - отметил Дарбинян.