Հայաստանը ռուսական գազը ստանում է ներռուսական գներով՝ սրանից ցածր էլ ո՞ւր. փորձագետ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է Եվրասիական զարգացման բանկի Ինտեգրացիոն ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն Եվգենի Վինոկուրովի հետ հարցազրույցն, որն արվել է Եվրասիական զարգացման բանկի կողմից կազմակերպված «Եվրասիական ինտեգրացիա» 12-րդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում:
- Պարո՛ն Վինոկուրով, «ԵԱՏՄ-ին պետք է պաշտպանել» խորագրով Ձեր հոդվածում Դուք խոսում եք ոչ սակագնային խոչընդոտները հաղթահարելու անհրաժշտության մասին և նշում եք, որ դրանից ամենաշատը շահում է Բելառուսը: Ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում այդ խոչընդոտները հաղթահարելու համար և ի՞նչ կտա դա Հայաստանին:
- Ոչ սակագնային խոչընդոտների վերացումը բարդ, բայց բացարձակապես անհրաժեշտ խնդիր է: 2011 թվականից մեր երկրների միջև գործնականում չկան սակագների խոչընդոտներ, այսինքն `մաքսային սահմաններ չկան: Բայց սա միայն առաջին քայլն է, երկրորդ քայլն՝ ոչ սակագնային խոչընդոտներն են: Դրանք մոտ 300 են: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ այս տարվա ապրիլին լույս տեսած Սպիտակ գրքում առանձնացվում է շուրջ 60 ոչ սակագնային խոչընդոտներ, որոնց շուրջ երկրները կոնսենսուս են ձեռք բերել: Դրանք կա՛մ չեղարկվել են, կա՛մ էլ պետք է չեղարկվեն: Սակայն սա սառցաբեկորի միայն վերևի մասն է, ներքևում այն խոչընդոտներն են, որոնց շուրջ երկրները դեռ համաձայնության չեն եկել: Արտահանողները և ներդրողները բախվում են այս խոչընդոտների հետ և դրանք իջեցնում են ԵԱՏՄ ընդհանուր տնտեսական արդյունավետությունը: Դրանց դեմ պետք է պայքարել: Դա մշտական աշխատանք է, այլ ոչ թե խնդիր, որը կարելի է միագամից լուծել: Դա մշտական պայքար է՝ խորհրդատվական խմբերը, հանձնաժողովները, աշխատանքային միջգերատեսչական խմբերը բացահայտում և վերացնում են այդ խոչընդոտները:
Ինչո՞ւ ենք կարծում, որ ամենաշատը Բելառուսն է շահում: Այն պատճառով, որ Բելառուսն իր արտահանման կեսից ավելին ուղարկում է եվրասիական շուկա՝ հիմնականում Ռուսաստան:
Մեր հաշվարկներով ոչ սակագնային խոչընդոտները կիսով չափ կրճատելու դեպքում ՀՆԱ-ն կարելի է բարձրացնել 3 տոկոսով, իսկ բնակչության բարեկեցությունը՝ 7 տոկոսով: Այդ խոչընդոտները 100 տոկոսով կրճատելու տարբերակը կարող ենք չդիտարկել, դա անհնար է:
Հայաստանն անկասկած ևս շահում է դրանից: Հայաստանը շահում է գյուղատնտեսական արտադրանքի իր հոսքերով, ինչը հիմա բավականին բարձր է: Սակագների չեղարկումը կարող է հեռանկարային լինել գյուղատնտեսական արտադրանքի համար: Սակայն Հայաստանի դեպքում խանգարող մեկ այլ խնդիր կա՝ տրանսպորտային անհասանելիությունը: Իր նշանակությամբ այն ավելի շատ է արդյունավետություն «ուտում», քան՝ ոչ սակագնային խոչընդոտները:
- Դուք հիշատակեցիք ճանապարհները: Երևանում միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ համաձայնեցվել է «Ճանապարհային քարտեզ» տրանսպորտային քաղաքականությունը համակարգելու համար: Դրանում նաև նշվում է երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատելու մասին: Ի՞նչ կշահի դրանից Հայաստանը, ինչպե՞ս ճանապարհային քարտեզը կարող է նպաստել աբխազական երկաթուղու բացմանը:
- Մեր երկարաժամկետ տեսլականն այն է, որ Հայաստանը տրանսպորտային շրջափակման մեջ գտնվող երկրից դառնա տարանցիկ երկիր: Իսկ այդ նրբերշիկն երկու ծայր ունի՝ մեկը Իրանն է, և այդ ուղղությամբ այսօր շատ բան է արվում՝ կառուցվում է «Հյուսիս-հարավ» մայրուղին, որը ֆինանսավորվում է այդ թվում ԵԱԶԲ Կայունացման և զարգացման հիմնադրամի կողմից, խոսակցություններ կան երկաթուղի կառուցելու մասին: Սակայն գլխավոր խնդիրն Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումն է: Սա քաղաքական լուրջ հարց է: Այս «Գորդյան հանգույցը» պետք է կտրվի, և առանց դրա որակական փոփոխությունների հնարավոր չէ հասնել:
- Այսօրվա օրակարգի հիմնական հարցերից է միասնական էներգետիկ շուկայի ձևավորումը: Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ նավթային շուկայի մասով ամեն ինչ համաձայնեցված է, գազային շուկայի մասով մնացել է մեկ հարց: Ո՞րն է այդ հարցը: Միասնական շուկայի ձևավորումն ինչպե՞ս կանդրադառնա գների վրա:
- Երբ խոսում ենք միասնական էներգետիկ շուկայի մասին, իրականում ենթադրում ենք երեք առանձին շուկաներ՝ նավթի, գազի և էլեկտրաէներգիայի շուկաներ: Էլեկտրաէներգիայի շուկան ընդհանուր առմամբ համաձայնեցված է և պետք է ուժի մեջ մտնի 2019 թվականին, դրա շուրջ բանակցություններ են ընթանում, համաձայնեցվում է պայմանագրերի փաթեթը: Նավթի շուկան և գազի շուկան երկու միանգամայն տարբեր շուկաներ են, որոնք միանգամայն տարբեր կերպ են կարգավորովում: Սակայն երկուսում էլ հիմնական հարցն, ըստ էության, նույնն է՝ գազին և նավթին ոչ խտրական հասանելիությունը:
- Իսկ միասնական շուկայի ստեղծումն ազդեցություն կունենա՞ գների վրա:
- Երբեք չպետք է ենթադրել, որ ինտեգրումը պանետա է, դա կլինիկական քաղաքականության գործիքներից միայն մեկն է՝ և, իմ կարծիքով, ոչ ամենակարևորը: Բովանդակության 90 տոկոսը պետության ազգային քաղաքականությունն է՝ այն ինչ նրանք անում են երկրի ներսում, և միայն 10 տոկոսն է նրանց միջազգային համագործակցությունը՝ այդ թվում նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում: Նավթի և գազի գինը կնվազի, եթե շուկան ամբողջությամբ իրագործվի, բայց միայն տասնորդական տոկոսով: Գներն արդեն իսկ ցածր են: Օրինակ՝ Հայաստանը գազ է ստանում ներռուսական գներով՝ սրանից ցածր էլ ո՞ւր:

Эксперт: "Армения получает российский газ по внутрироссийским ценам: куда еще ниже?!"
Представляем интервью ИАА “Армедиа”  с Директором Центра интеграционных исследований ЕАБР Евгением Винокуровым. Интервью было проведено в рамках 12-ой международной конференции “Евразийская интеграция”, организованной Евразийским банком развития.
- Господин Винокуров, в своей статье "ЕАЭС нужно оберегать" Вы говорите о необходимости преодоления нетарифных барьеров и отмечаете, что больше всего от этого выигрывает Беларусь. Какие меры предпринимаются для преодоления этих барьеров, и что это даст Армении?
- Устранение нетарифных барьеров - это комплексная, но совершенно необходимая задача. С 2011 года между нашими странами практически нет тарифных барьеров, то есть нет таможенных границ. Но это только первый шаг. А второй шаг – это нетарифные барьеры. Их около 300. В Евразийской экономической комиссии есть Белая книга, опубликованная в апреле этого года, в которой выделяется около 60 нетарифных барьеров, по которым страны достигли консенсуса. Они или устранены, или их нужно устранять. Но это только верхушка айсберга, внизу лажат те барьеры, по которым страны пока не договорились. Экспортеры и инвесторы с этими барьерами сталкиваются, и они понижают общую экономическую эффективность ЕАЭС. С ними надо бороться. Это постоянная работа, а не разовая задача, которую можно сразу решить. Это постоянная борьба: консультативные группы, комитеты, рабочие межведомственные группы, которые идентифицируют эти барьеры и устраняют.
Почему мы посчитали, что Беларусь больше всех выигрывает? По той причине, что Беларусь больше половины своего экспорта направляет на евразийские рынки, в основном, в Россию, и потому она больше всех получает.
По нашим расчетам, на 3 процента ВВП и 7 процентов благосостояние населения можно поднять, уполовинив нетарифные барьеры. Вариант устранения 100 процентов мы даже не рассматриваем, это невозможно.
Армения, безусловно, тоже от этого выиграет. Армения выиграет по своим потокам агропромышленной продукции, что сейчас на подъеме. Отмена тарифов может быть перспективной для сельхозпродукции. Но с Арменией всегда мешает другая тема – транспортная недоступность. По своей значимости она "съедает" эффективнсть больше, чем нетарифные барьеры.
- Вы упомянули дороги. В Ереване во время заседания Межправительственного совета была согласована "Дорожная карта" по координации транспортной политики. В ней также говорится о налаживании железнодорожного сообщения. Что от этого может выиграть Армения, как дорожная карта может способствовать открытию Абхазской железной дороги?
- Наше очень долгосрочное видение состоит в том, что Армения из страны, находящейся в транспортной блокаде, должна стать страной-транзитером. А у этой сосиски два конца : один - это Иран, в этом направлении сейчас многое делается, строится автомобильная дорога Север-Юг, в том числе финансируемая Евразийским фондом стабилизации и развития, ведутся разговоры о строительстве железной дороги. Но главная проблема - восстановление железнодорожного сообщения через Абхазию. Это большой политический вопрос. Этот “Гордиев узел” нужно разрубить, и без этого качественных изменений не достичь.
- Одним из основных вопросов сегодняшней повестки является формирование единого энергетического рынка. Тигран Саркисян заявил, что по нефтяному рынку все согласовано, остается один вопрос по газовому рынку. Что это за вопрос? Как формирование единого рынка скажется на ценах?
- Когда говорят о едином энергетическом рынке, на самом деле подразумевают три отдельных рынка: нефтяной рынок, рынок газа и рынок электроэнергии. Рынок электроэнергии в общем согласован, он должен вступить в силу в 2019 году, по нему ведутся переговоры, согласовывается пакет договоров. Рынок нефти и рынок газа - это два совершенно разных рынка, которые совершенно по-разному регулируются. Но основной вопрос и там, и там, наверно, один - это недискриминационный доступ к нефти и газу.
- А создание единого рынка повлияет на цены?
- Никогда не надо считать,что интеграция - это некая панацея, это всего лишь один из инструментов клинической политики. И далеко не самый важный, на мой взгляд. 90 процентов содержания - национальная политика государств - то,что они делают внутри, и только 10 процентов - их международное сотрудничество, в том числе в рамках ЕАЭС. Цены на нефть и газ снизятся, если рынок полностью будет реализован, но только на доли процента. Они уже низкие. Например, Армения получает российский газ по внутрироссийским ценам: куда еще ниже?!