Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ:
Հանդիպման սկզբում վարչապետ Մոդին շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին այցի հրավերն ընդունելու և համաժողովին մասնակցելու համար` հույս հայտնելով, որ Նախագահ Սարգսյանի այցը նոր խթան կհաղորդի հայ-հնդկական հարաբերություններին և կբարձրացնի դրանք նոր մակարդակի: Վարչապետը նշել է, որ եվրասիական տարածքում Հայաստանը հանդիսանում է Հնդկաստանի վստահելի և կարևոր գործընկերը: Նրա խոսքով, հայ վաճառականները առաջիններից էին, որ եկան Հնդկաստան և խթանեցին առևտրային կապերը Հնդկաստանի ու տարբեր երկրների միջև:
Հնդկաստանի վարչապետը շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հայաստանում հաջողությամբ կայացած սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտրություններում ՀՀ Նախագահի գլխավորած Հանրապետական կուսակցության տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ շնորհակալությամբ է ընդունել հրավերը և ուրախ է Հնդկաստանի նման հրաշալի երկրում գտնվելու համար: Սերժ Սարգսյանն իր տպավորություններն է ներկայացրել առավոտյան բացված Հնդկաստանի պարենի համաշխարհային համաժողովից և ցուցահանդեսից: Նախագահն ընդգծել է, որ հիացած է աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսություններից մեկը համարվող Հնդկաստանի հաջողություններով` հատկապես սննդարդյունաբերության բնագավառում գրանցած առաջընթացով և ընդգծել, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ խորացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար:
Նշելով, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ամենաամուր հիմքն են երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար, Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ իր այցելությունը նոր շունչ կհաղորդի հայ-հնդկական դարավոր բարեկամությանը:
Հանդիպման պատեհ առիթով Նախագահը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է վարչապետ Մոդիին և բարեկամ հնդիկ ժողովրդին՝ Հնդկաստանի Հանրապետության անկախության 70-ամյակի առթիվ և նշել, որ որպես Հնդկաստանի բարեկամ երկիր՝ Հայաստանը ուրախությամբ է հետևում Հնդկաստանի հաստատուն առաջընթացին և ականատեսը լինում միջազգային ասպարեզում նրա տարեցտարի աճող դերին ու հեղինակությանը:
Հիշատակելով, որ այս տարի Հայաստանը և Հնդկաստանն արդեն հատել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քառորդդարյա շեմը, Նախագահ Սարգսյանը և վարչապետ Մոդին համակարծիք են եղել, որ այդ հոբելյանը լավագույն առիթն է ի մի բերելու համատեղ ձեռքբերումները և նախանշելու երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությունները, որի համար առկա են բոլոր նախադրյալները: Զրուցակիցների համոզմամբ, չնայած փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակին, երկու բարեկամ երկրների միջև առկա է զարգացման մեծ ներուժ, որի լիարժեք օգտագործման և այս հարցում շոշափելի առաջընթաց գրանցելու համար զգալի աշխատանք կա իրականացնելու:
Փոխգործակցության ընդլայնման հարցում Սերժ Սարգսյանը և Նարենդրա Մոդին կարևորել են Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը` անհրաժեշտ համարելով հանձնաժողովի նիստերը համալրել նոր, առավել թիրախավորված օրակարգով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է նպաստավոր պայմաններ ապահովել հնդկական ընկերությունների գործունեության համար: Նախագահը նաև հնդկական կողմի ուշադրությունն է հրավիրել Իրանի հետ Հայաստանի սահմանին ստեղծվող Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու վրա, որը ևս կարող է համագործակցության արդյունավետ հարթակ դառնալ: Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, փոխգործակցության արդյունքում բարեկամ Հնդկաստանին ևս անարգել մուտք կապահովի այդ հսկայական շուկա:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և հեռանկարային մի շարք ոլորտներում ու տնտեսության առանձին ճյուղերում, ինչպիսիք են օրինակ` ոսկեգործությունը, ադամանդագործությունը, դեղագործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակման արդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը, կրթությունը, գիտությունը և մշակույթը, փորձի փոխանակում ու ակտիվ համագործակցություն իրականացնելու հնարավորություններին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և վարչապետ Նարենդրա Մոդին գոհունակությամբ են նշել, որ երկու երկրների միջև առկա է ակտիվ համագործակցություն նաև բազմակողմ ձևաչափով, ինչը լավագույնս դրսևորվում է միջազգային կազմակերպություններում փոխադարձ աջակցությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Սարգսյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի մատյանում, նշելով, որ երախտապարտ է այն ջերմ ընդունելության համար, որին արժանանում է բարեկամ Հնդկաստանում, որի հետ Հայաստանը կիսում է ժողովրդավարության ու համամարդկային բարձր արժեքները:

Президент Армении встретился с премьер-министром Индии
Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Индию сегодня встретился с премьер-министром Нарендрой Моди, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В начале встречи премьер Моди выразил благодарность президенту Республики за принятие приглашения и участие в форуме, выразив надежду, что визит президента Саргсяна придаст новый импульс армяно-индийским отношениям и поднимет их на новый уровень. Премьер-министр отметил, что на Евразийском пространстве Армения является надёжным и важным партнёром Индии. По его словам, армянские торговцы одними из первых попали в Индию и стимулировали торговые связи Индии с разными странами.
Премьер-министр Индии поздравил президента Сержа Саргсяна с успешно проведенными в Армении конституционными изменениями и переходом на парламентскую систему управления, а также с победой возглавляемой президентом РА Республиканской партии на парламентских выборах.
Президент Республики отметил, что с благодарностью принял приглашение и рад находиться в столь восхитительной стране как Индия. Серж Саргсян представил свои впечатления от открывшихся сегодня утром конференции и выставки "World Food India 2017". Президент подчеркнул, что восхищён успехами Индии, которая считается одной из самых быстро развивающихся экономик мира. Он особо выделил прогресс в сфере пищевой промышленности и подчеркнул, что Армения глубоко заинтересована углублять отношения с Индией во всех сферах: политической, экономической, гуманитарной.
Отметив, что между Арменией и Индией исторически сформированы дружественные отношения, которые служат самой прочной основой для развития межгосударственных отношений между двумя странами, президент Республики выразил надежду, что его визит придаст новое дыхание многовековой армяно-индийской дружбе.
Пользуясь случаем встречи, президент в очередной раз поздравил премьер-министра Моди и дружественный индийский народ с 70-летием независимости Республики Индия и отметил, что Армения, как дружественная Индии страна, с радостью наблюдает за твёрдым прогрессом Индии и является свидетелем ее год от года возрастающей роли и авторитета на международной арене.
Упомянув, что в этом году Армения и Индия уже преодолели четвертьвековой порог установления дипломатических отношений, президент Саргсян и премьер Моди выразили единое мнение, что этот юбилей - лучший повод, чтобы обобщить совместные достижения и наметить направления расширения двусторонних отношений, для чего существуют все предпосылки. По убеждению собеседников, несмотря на высокий уровень взаимоотношений, между двумя дружественными странами существует большой потенциал развития, при полноценном использовании которого и для достижения ощутимого прогресса в этом вопросе многое нужно сделать.
В вопросе расширения взаимодействия Серж Саргсян и Нарендра Моди подчеркнули важность деятельности Межправительственной армяно-индийской комиссии, сочтя необходимым дополнить заседания комиссии новой, более целевой повесткой.
Президент Республики отметил, что Армения готова обеспечить благоприятные условия для деятельности индийских компаний. Президент также привлёк внимание индийской стороны к создающейся на границе Армении с Ираном Мегрийской свободной экономической зоне, которая также может стать площадкой эффективного сотрудничества. Членство Армении в ЕАЭС, согласно президенту Саргсяну, в результате взаимодействия дружественной Индии также обеспечит беспрепятственный вход на этот громадный рынок.
На встрече говорилось о возможностях обмена опытом и активного сотрудничества в ряде представляющих взаимный интерес сфер и отдельных отраслях экономики, таких как, к примеру, ювелирное дело, обработка алмазов, фармацевтика, информационные технологии, сельское хозяйство, перерабатывающая пищевая промышленность, туризм, образование, наука и культура.
Президент Серж Саргсян и премьер-министр Нарендра Моди с удовлетворением отметили, что между двумя странами существует активное сотрудничество также в многостороннем формате, что наилучшим образом проявляется во взаимной поддержке в международных организациях.
Собеседники коснулись ситуации на Южном Кавказе и существующих вызовов, в том числе переговорного процесса по урегулированию НК проблемы.
В конце встречи президент Саргсян оставил запись в Книге Почетных гостей, отметив, что благодарен за тот теплый приём, который ему оказан в дружественной Индии, с которой Армения разделяет высокие демократические и общечеловеческие ценности.