Բաքու-Թբիլիսի-Կարս. չափազանցված մարտահրավե՞ր
Հոկտեմբերի 30-ին բավական երկարատև ձգձգումներից հետո կայացավ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու բացումը: Երկաթգծի կառուցումը սկսվել է 2007թ.-ին՝ ադրբեջանա-վրացա-թուրքական միջպետական համաձայնագրի հիման վրա: Այն կոչված է ապահովել Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային այլընտրանքային կապը:
Նախագծի կյանքի կոչման շուրջ 10 տարիների ընթացքում իրականացվել է 98 կմ երկարությամբ Կարս-Ախալքալաք երկաթուղու շինարարությունը, որից 68 կմ-ն անցնում է Թուրքիայի տարածքով, 30 կմ՝ Վրաստանի տարածքով, ինչպես նաև Վրաստանում Ախալքալաք-Թբիլիսիի 183 կմ երկարությամբ հատվածի վերակառուցումը: Նախագծի ֆինանսավորումը հավասարապես կիսել են Ադրբեջանը՝ Վրաստանին վարկի տրամադրման միջոցով, և Թուրքիան:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու բացումն ուղեկցվեց նաև Բաքվի կազմակերպած բավական մեծ մեդիա արշավով, ինչը Հայաստանի հանրային շրջանակներում դարձավ տարաբնույթ մեկնաբանությունների առիթ: Տարածաշրջանում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու դերակատարման և Հայաստանի ազգային շահերի տեսանկյունից այն դիտարկելու ժամանակ ցանկալի է հաշվի առնել մի քանի կարևոր գործոն:
1. Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին առաջին հերթին քաղաքական ծրագիր է, որը նախաձեռնվել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից: Նախագծի հիմնական խնդիրներ էր ստեղծել Արևելքը Արևմուքին կապող այնպիսի ուղի, որը կշրջանցեր Հայաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը:
Եթե Թուրքիայի համար այն դիտարկվում է Հարավային Կովկասում սեփական դիրքերի ամրապնդման ևս մի մեխանիզմ, ապա Ադրբեջանի համար այն առաջին հերթին Հայաստանի մեկուսացմանն ուղղված քաղաքականության ևս մեկ նախաձեռնություն է: Այս ամենը ակնհայտ էր դեռ նախագծի սկզբնական փուլում, և պատահական չէր, որ պատրաստի Գյումրի-Կարս երկաթուղին շահագործելու փոխարեն, Բաքուն նախաձեռնեց նոր երթուղու կառուցումը: Հենց այդ հանգամանքի և հայկական կողմերի ջանքերի շնորհիվ էր, որ նախագիծը չստացավ թե՛ ԱՄՆ-ի, թե՛ Եվրամիության աջակցությունը, բացի այդ որևէ միջազգային ֆոնդ չստանձնեց դրա ֆինանսավորումը:
2. Վրաստանի համար նախագծի արդյունավետությունը միանշանակ չէ: Թբիլիսիի համար նախագիծը բավական կարևոր է միջազգային ենթակառուցվածքային համակարգերի հետ կապ հաստատելու, որպես տրանզիտային երկիր՝ միջազգային հեղինակության բարձրացման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի համար նախագծի տնտեսական արդյունավետությանը, ապա պետք է տարանջատել երկու գործոն:  Հենց երկաթուղով իրականացվող բեռնափոխադրումներից կարճաժամկետ կտրվածքով վրացական կողմը որևէ եկամուտ չի ունենա: Վրաստանի տարածքում երկաթգծի շինարարության համար Ադրբեջանը Վրաստանին տրամադրել է շուրջ 775 մլն դոլարի վարկ: Առաջին փոխանցումը՝ 200 մլն դոլար, տրամադրվել է 2007թ՝ 20 տարի ժամկետով և 1% տոկոսադրույքով: Երկրորդ փոխանցումը՝ 575 մլն դոլարի չափով տրամադրվեց 2011թ-ին՝ 25 տարի ժամկետով, սակայն 5% տոկոսադրույքով: Ըստ էության, նախնական փուլում տրանզիտից ստացվող ողջ հասույթով Վրաստանը փակելու է իր վարկային պարտավորությունները:
Հատկանշական է, որ որոշ փորձագետներ բարձրաձայնում են, որ առկա համաձայնագրերով Ադրբեջանն իրեն է վերապահել տարանցման սակագների սահմանման հնարավորությունը և դեռևս հայտնի չէ, թե որքան շահավետ սակագներ կսահմանվեն:
Վրաստանի տնտեսության վրա երկաթգծի ազդեցությունը գնահատելու համար բավական կարևոր է ուշադրություն դարձնել վրացական նավահանգիստների և վրացական երկաթուղու շահագործման խնդրին: Փաստացի ադրբեջանական բեռների մեծ մասը (հնարավոր է նաև Ադրբեջանի տարածքով եկող Կենտրոնական Ասիայի երկրների բեռները), որոնք նախկինում տեղափոխվում էին Վրաստանի սևծովյան նավահանգիստներով, այժմ, ամենայն հավանականությամբ, Եվրոպա (կամ թուրքական նավահանգիստներ) կտեղափոխվեն հենց Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծով: Առավել քան ակնհայտ է, որ բեռների հոսքի նման փոփոխությունը բավական լուրջ հարված կհասցնի վրացական նավահանգիստներին և դրանց տարանցման ներուժը մեծացնելուն ուղղված նախագծերին: Թերևս պատահական չէր, որ Վրաստանի նորանշանակ վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին 2012թ դեկտեմբերին բացահայտ նշեց, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի շահագործման դեպքում սպառնալիք կա, որ բեռնափոխադրումների ծավալները Վրաստանի հին երկաթգծով և վրացական նավահագիստներում կնվազի: Իվանիշվիլիի այս աղմկահարույց հայտարարությունից հետո Բաքուն բավական մեծ ջանքեր գործադրեց, որպեսզի այդ մարտահրավերները հնարավորինս քիչ շահարկվեն (այդ թվում՝ փորձագիտական շրջանակներում), և այսօր որոշակի հաջողություններ է արձանագրել:
3. Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին նախնական փուլում նախատեսում է  6.5 միլիոն տոննա ծավալով բեռնափոխադրում, և դիտարկվում է 2050 թվականին  այն մինչև 50 մլն տոննա  հասցնելու հնարավորությունը: Սահմանված նշաձողը բավական հավակնոտ է, եթե հաշվի առնենք, որ անգամ նախնական փուլի 6.5 մլն տոննա բեռների ապահովման հարցում փորձագետները թերահավատ են: Ըստ նախնական գնահատականների՝ նախագծի տնտեսական արդյունավետության ապահովումը հնարավոր չէ առանց կենտրոնական Ասիայի երկրների բեռների ներգրավման: Բավական խորհրդանշական էր, որ Բաքվում կայացած երկաթուղու բացման արարողությանը բացի Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ղեկավարներից, մասնակցում էին նաև Ուզբեկստանի, Ղազախստանի ներկայացուցիչները:
Հատկանշական է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու պոտենցիալի լիարժեք օգտագործման մասին հնարավոր է խոսել միայն այն դեպքում, երբ չինական բեռները ևս ուղղվեն դեպի այս երթուղի: Թերևս դրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ երկաթգծի նախաձեռնողներն ամեն կերպ փորձում են այն ներկայացնել որպես նոր «Մետաքսի ճանապարհի» անբաժանելի մաս: Անշուշտ այն կարող է դիտարկվել որպես չինական այդ նախաձեռնության մաս՝ սակայն միայն որպես այլընտրանքային երթուղի:
Չինական բիզնես շրջանակներում առավել գերադասելի է Չունցին-Դոստիկ-Մոսկվա-Բրեստ-Լոդզ-Դույսբուրգ երթուղին, որը Չինաստանը և Ղազախստանը Ռուսաստանի միջոցով կապում է Լեհաստանի և Գերմանիայի հետ: Այս երկաթուղով միայն 2017թ-ին ավելի քան 100 գնացք է անցել մինչդեռ վերջին երկու տարվա ընթացքում Վրաստանի տարածքով Չինաստանից՝ ընդամենը երկու կազմ (փորձնական):
4. Ինչ վերաբերում է հայկական կողմին, ապա, պետք է նշել, որ երկաթուղու շահագործումը հազիվ թե որևէ էական ազդեցություն ունենա Հայաստանի համար առկա տնտեսական հնարավորությունների վրա:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը երկաթուղու կառուցման և շահագործման իրավապայմանագրային բազան մշակել է այնպես, որպեսզի Վրաստանը չկարողանա ինքնուրույն որոշումներ կայացնի անգամ երկաթուղու վրացական հատվածի հետ կապված: Տվյալ դեպքում Բաքվի հիմնական նպատակը եղել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով հայկական բեռների տեղափոխումը կանխելը:
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմի քայլերի շարքում (հայկական բեռների տեղափոխման պաշտոնական մերժման պարագայում) կարելի է դիտարկել խնդիրը միջազգային իրավունքի համատեքստում դիտարկելու հնարավորությունը: Այսինքն՝ կարելի է օրինակ ձևավորել ժամանակավոր փորձագիտական հանձնաժողով, որը կվերլուծի, թե որքանով է հայկական բեռների տեղափոխման արգելքը համապատասխանում միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և վավերացված կոնվենցիաներին (այդ թվում՝  «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների» կոնվենցիային) և կնախաձեռնի իրավական գործընթաց:
Բացի այդ, անհրաժեշտ է հնարավորինս ակտիվացնել ջանքերը Սև ծով-Պարսից ծոց տրանսպորտային միջանցքի լիարժեք կայացման և զարգացման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ բավական կարևոր է Հյուսիս-Հարավ նախագծին նոր լիցք հաղորդելու և հնարավորինս կարճ ժամկետներում այն ավարտելու խնդիրը: Պետք է հնարավորինս կատարելագործել Հայաստանի տարածքով Եվրոպայից-Իրան մուլտիմոդալ փոխադրումների համակարգը, որն առաջին անգամ փորձարկվեց 2016թ վերջին:
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագծի իրականացումը Հայաստանում պետք է ընկալվի բավական ադեկվատ՝ հաշվի առնելով թե’ իրական վնասների բացակայությունը, թե’ այդ գործընթացի երկարատև բնույթը (շուրջ 10 տարի): Ավելին՝ այն պետք է լրացուցիչ խթան հանդիսանա Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող շրջափակումը և մեկուսացումը ճեղքելու համար:

Баку-Тбилиси-Карс: преувеличенный вызов?
30-го октября, после довольно-таки долговременных проволочек, состоялось открытие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Дорогу начали строить в 2007-ом году, на основании межгосударственного азербайджано-грузино-турецкого соглашения. Дорога призвана обеспечить альтернативную связь Восток-Запад.
За 10 лет претворения в жизнь проекта было осуществлено строительство железной дороги Карс-Ахалкалаки длиной в 98 км, из которых 68 км проходило по территории Турции, а 30 – Грузии. Кроме того, в Грузии была проведена реконструкция 183 км железной дороги Ахалкалаки-Тбилиси. Финансирование проекта было равномерно распределено между Грузией, которая на это получила кредит от Азербайджана и Турции.
Открытие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс со стороны Баку сопровождалось мощной медийной поддержкой, что в общественных кругах Армении стало поводом для различных комментариев. При рассмотрении роли железной дороги Баку-Тбилиси-Карс с точки зрения национальных интересов Армении желателен учет нескольких важных факторов:
1. Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс в первую очередь является политической программой, которая была инициирована Азербайджаном и Турцией. Основной задачей проекта является создание такого пути, связывающего Восток с Западом, который обойдет Армению, Россию и Иран.
Если со стороны Турции проект рассматривается как дополнительный механизм для укрепления своих позиций на Южном Кавказе, то для Азербайджана – это еще одна политическая инициатива по изоляции Армении. Сказанное было очевидно еще на первичной стадии проекта и неслучайно, что вместо эксплуатации уже готовой железной дороги Гюмри-Карс Баку предпринял строительство нового пути. Именно это обстоятельство, а также из-за усилий армянской стороны, проект не получил поддержку США и Евросоюза, а также какого-либо международного фонда.
2. Для Грузии эффективность проекта не является однозначной. Для Тбилиси проект достаточно важен в плане установления связей с международными инфраструктурами - с точки зрения увеличения престижа в качестве транзитной страны.
Что касается эффективности проекта для Грузии с точки зрения экономики, то здесь необходимо разделить два фактора. В краткосрочном плане грузинская сторона от грузоперевозок по железной дороге не будет иметь никаких доходов. Для проведения железной дороги Азербайджан предоставил Грузии около 778 млн долларов кредита.
Первый транш – 200 млн долларов - был предоставлен в 2007-ом году, под один процент и сроком на 20 лет. Второй транш – 575 млн долларов - был предоставлен в 2011-ом году, сроком на 25 лет, но уже под 5 процентов. По сути, на предварительном этапе весь полученный доход Грузии пойдет на покрытие кредитных обязательств.
Примечательно, что некоторые эксперты утверждают, что по существующим соглашениям Азербайджан оставил за собой возможность установления тарифов на транзит, и пока не ясно, насколько выгодные тарифы будут установлены. Для оценки влияния железной дороги на экономику Грузии достаточно важно обратить внимание на проблемы экслуатации грузинских портов и железных дорог. Фактически, большая часть азербайджанских грузов (возможно, и грузы, идущие по территории Азербайджана из стран Центральной Азии ), которые ранее транспортировались через черноморские порты Грузии, сегодня, по всей вероятности, в Европу (или в турецкие порты) будут перемещаться по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс. Более чем очевидно, что подобное изменение потока грузов нанесет достаточно серьезный удар по грузинским портам и по проектам, направленным на увеличение их пропускного потенциала. Возможно, не является случайным то, что новоназначенный премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в декабре 2012-го года откровенно отметил, что в случае эксплуатации железной дороги Баку-Тбили-Карс есть угроза того, что объемы грузоперевозок по старым железным дорогам Грузии и через грузинские порты уменьшатся. После такого громкого заявления Иванишвили Баку приложил достаточно большие усилия, чтобы подобные вызовы по возможности меньше циркулировали (в том числе – в экспертных кругах), и на сегодня в этом направлении зафиксирован определенный успех.
3. На первоначальном этапе по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс планировалась перевозка 6.5 миллионов тонн грузов, и рассматривалась возможность к 2050-му году довести этот показатель до 50 миллионов тонн. Установленная планка довольно-таки претензионна, если учитывать, что даже в вопросах обеспечения первоначальной цифры – 6.5 миллиона тонн - эксперты довольно-таки скептичны. По предварительным оценкам, обеспечение экономической эффективности проекта невозможно без привлечения грузов из стран Центральной Азии. Символическим было то, что на мероприятии по открытию железной дороги в Баку, кроме руководителей Азербайджана, Грузии и Турции, участвовали также представители Узбекистана, Казахстана.
Знаменательно, что о полноценном использовании потенциала железной дороги Баку-Тбили-Карс можно говорить только в случае, если китайские грузы будут направлены по этому пути. Возможно, именно этим обусловлено то обстоятельство, что инициаторы строительства железной дороги всеми способами пытаются представить ее как неотделимую часть "Шелкового пути". Безусловно, она может рассматриваться как часть названной китайской инициативы, но лишь в качестве альтернативного пути.
Для бизнес-кругов Китая более предпочтительно направление Чунцынь-Достик-Москва-Брест-Лодзь-Дуйсбург, которое через Россию связывает Китай и Казахстан с Польшей и Германией. По этой железной дороге лишь в 2017-ом году прошло более чем 100 составов, в то время как в течение последних двух лет через территорию Грузии из Китая в опытном порядке прошли лишь два состава.
4. Что касается армянской стороны, то здесь необходимо отметить, что эксплуатация железной дороги вряд ли будет иметь существенное влияние на нынешние экономические возможности Армении.
Знаменательно, что Азербайджан разработал правовую договорную базу строительства и эксплуатации таким образом, чтобы Грузия не могла принимать решения даже по своему отрезку железной дороги. В данном случае основной целью Баку было предотвращение перевозки армянских грузов по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс. В создавшейся ситуации, в ряду возможных шагов армянской стороны (в случае официального отказа от перевозки армянских грузов), можно рассмотреть вопрос в контексте международного права. Т.е., например, можно сформировать временную экспертную комиссию, которая проанализирует вопрос соответствия отказа перевозки армянских грузов принципам международного права и принятым конвенциям (в том числе и конвенции ООН по морскому праву от 1982-го года) и предпримет правовые действия.
Кроме того, необходимо по возможности активизировать усилия в направлении создания и развития транспортного корридора Черное море-Персидский залив. В данном направлении достаточно важно дать новый импульс проекту Север-Юг и в возможно короткие сроки завершить его. Также необходимо по возможности усовершенствовать мультимодальную систему перевозок из Европы в Иран через территорию Армении, которая впервые была испытана в конце 2016-го года.
Обобщая сказанное, можем зафиксировать, что осуществление проекта Баку-Тбилиси-Карс в Армении должно быть воспринято адекватно - с учетом как отсутствия реального вреда, так и долговременного характера процесса (10 лет). Более того, это должно быть дополнительным стимулом для прорыва осуществляемой со стороны Турции блокады Армении.