Բաքու-Թբիլիսի-Կարս. չափազանցված մարտահրավե՞ր
Հոկտեմբերի 30-ին բավական երկարատև ձգձգումներից հետո կայացավ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու բացումը: Երկաթգծի կառուցումը սկսվել է 2007թ.-ին՝ ադրբեջանա-վրացա-թուրքական միջպետական համաձայնագրի հիման վրա: Այն կոչված է ապահովել Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային այլընտրանքային կապը:
Նախագծի կյանքի կոչման շուրջ 10 տարիների ընթացքում իրականացվել է 98 կմ երկարությամբ Կարս-Ախալքալաք երկաթուղու շինարարությունը, որից 68 կմ-ն անցնում է Թուրքիայի տարածքով, 30 կմ՝ Վրաստանի տարածքով, ինչպես նաև Վրաստանում Ախալքալաք-Թբիլիսիի 183 կմ երկարությամբ հատվածի վերակառուցումը: Նախագծի ֆինանսավորումը հավասարապես կիսել են Ադրբեջանը՝ Վրաստանին վարկի տրամադրման միջոցով, և Թուրքիան:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու բացումն ուղեկցվեց նաև Բաքվի կազմակերպած բավական մեծ մեդիա արշավով, ինչը Հայաստանի հանրային շրջանակներում դարձավ տարաբնույթ մեկնաբանությունների առիթ: Տարածաշրջանում Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու դերակատարման և Հայաստանի ազգային շահերի տեսանկյունից այն դիտարկելու ժամանակ ցանկալի է հաշվի առնել մի քանի կարևոր գործոն:
1. Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին առաջին հերթին քաղաքական ծրագիր է, որը նախաձեռնվել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից: Նախագծի հիմնական խնդիրներ էր ստեղծել Արևելքը Արևմուքին կապող այնպիսի ուղի, որը կշրջանցեր Հայաստանը, Ռուսաստանը և Իրանը:
Եթե Թուրքիայի համար այն դիտարկվում է Հարավային Կովկասում սեփական դիրքերի ամրապնդման ևս մի մեխանիզմ, ապա Ադրբեջանի համար այն առաջին հերթին Հայաստանի մեկուսացմանն ուղղված քաղաքականության ևս մեկ նախաձեռնություն է: Այս ամենը ակնհայտ էր դեռ նախագծի սկզբնական փուլում, և պատահական չէր, որ պատրաստի Գյումրի-Կարս երկաթուղին շահագործելու փոխարեն, Բաքուն նախաձեռնեց նոր երթուղու կառուցումը: Հենց այդ հանգամանքի և հայկական կողմերի ջանքերի շնորհիվ էր, որ նախագիծը չստացավ թե՛ ԱՄՆ-ի, թե՛ Եվրամիության աջակցությունը, բացի այդ որևէ միջազգային ֆոնդ չստանձնեց դրա ֆինանսավորումը:
2. Վրաստանի համար նախագծի արդյունավետությունը միանշանակ չէ: Թբիլիսիի համար նախագիծը բավական կարևոր է միջազգային ենթակառուցվածքային համակարգերի հետ կապ հաստատելու, որպես տրանզիտային երկիր՝ միջազգային հեղինակության բարձրացման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի համար նախագծի տնտեսական արդյունավետությանը, ապա պետք է տարանջատել երկու գործոն:  Հենց երկաթուղով իրականացվող բեռնափոխադրումներից կարճաժամկետ կտրվածքով վրացական կողմը որևէ եկամուտ չի ունենա: Վրաստանի տարածքում երկաթգծի շինարարության համար Ադրբեջանը Վրաստանին տրամադրել է շուրջ 775 մլն դոլարի վարկ: Առաջին փոխանցումը՝ 200 մլն դոլար, տրամադրվել է 2007թ՝ 20 տարի ժամկետով և 1% տոկոսադրույքով: Երկրորդ փոխանցումը՝ 575 մլն դոլարի չափով տրամադրվեց 2011թ-ին՝ 25 տարի ժամկետով, սակայն 5% տոկոսադրույքով: Ըստ էության, նախնական փուլում տրանզիտից ստացվող ողջ հասույթով Վրաստանը փակելու է իր վարկային պարտավորությունները:
Հատկանշական է, որ որոշ փորձագետներ բարձրաձայնում են, որ առկա համաձայնագրերով Ադրբեջանն իրեն է վերապահել տարանցման սակագների սահմանման հնարավորությունը և դեռևս հայտնի չէ, թե որքան շահավետ սակագներ կսահմանվեն:
Վրաստանի տնտեսության վրա երկաթգծի ազդեցությունը գնահատելու համար բավական կարևոր է ուշադրություն դարձնել վրացական նավահանգիստների և վրացական երկաթուղու շահագործման խնդրին: Փաստացի ադրբեջանական բեռների մեծ մասը (հնարավոր է նաև Ադրբեջանի տարածքով եկող Կենտրոնական Ասիայի երկրների բեռները), որոնք նախկինում տեղափոխվում էին Վրաստանի սևծովյան նավահանգիստներով, այժմ, ամենայն հավանականությամբ, Եվրոպա (կամ թուրքական նավահանգիստներ) կտեղափոխվեն հենց Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծով: Առավել քան ակնհայտ է, որ բեռների հոսքի նման փոփոխությունը բավական լուրջ հարված կհասցնի վրացական նավահանգիստներին և դրանց տարանցման ներուժը մեծացնելուն ուղղված նախագծերին: Թերևս պատահական չէր, որ Վրաստանի նորանշանակ վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին 2012թ դեկտեմբերին բացահայտ նշեց, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի շահագործման դեպքում սպառնալիք կա, որ բեռնափոխադրումների ծավալները Վրաստանի հին երկաթգծով և վրացական նավահագիստներում կնվազի: Իվանիշվիլիի այս աղմկահարույց հայտարարությունից հետո Բաքուն բավական մեծ ջանքեր գործադրեց, որպեսզի այդ մարտահրավերները հնարավորինս քիչ շահարկվեն (այդ թվում՝ փորձագիտական շրջանակներում), և այսօր որոշակի հաջողություններ է արձանագրել:
3. Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին նախնական փուլում նախատեսում է  6.5 միլիոն տոննա ծավալով բեռնափոխադրում, և դիտարկվում է 2050 թվականին  այն մինչև 50 մլն տոննա  հասցնելու հնարավորությունը: Սահմանված նշաձողը բավական հավակնոտ է, եթե հաշվի առնենք, որ անգամ նախնական փուլի 6.5 մլն տոննա բեռների ապահովման հարցում փորձագետները թերահավատ են: Ըստ նախնական գնահատականների՝ նախագծի տնտեսական արդյունավետության ապահովումը հնարավոր չէ առանց կենտրոնական Ասիայի երկրների բեռների ներգրավման: Բավական խորհրդանշական էր, որ Բաքվում կայացած երկաթուղու բացման արարողությանը բացի Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ղեկավարներից, մասնակցում էին նաև Ուզբեկստանի, Ղազախստանի ներկայացուցիչները:
Հատկանշական է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու պոտենցիալի լիարժեք օգտագործման մասին հնարավոր է խոսել միայն այն դեպքում, երբ չինական բեռները ևս ուղղվեն դեպի այս երթուղի: Թերևս դրանով է պայմանավորված այն հանգամանքը, որ երկաթգծի նախաձեռնողներն ամեն կերպ փորձում են այն ներկայացնել որպես նոր «Մետաքսի ճանապարհի» անբաժանելի մաս: Անշուշտ այն կարող է դիտարկվել որպես չինական այդ նախաձեռնության մաս՝ սակայն միայն որպես այլընտրանքային երթուղի:
Չինական բիզնես շրջանակներում առավել գերադասելի է Չունցին-Դոստիկ-Մոսկվա-Բրեստ-Լոդզ-Դույսբուրգ երթուղին, որը Չինաստանը և Ղազախստանը Ռուսաստանի միջոցով կապում է Լեհաստանի և Գերմանիայի հետ: Այս երկաթուղով միայն 2017թ-ին ավելի քան 100 գնացք է անցել մինչդեռ վերջին երկու տարվա ընթացքում Վրաստանի տարածքով Չինաստանից՝ ընդամենը երկու կազմ (փորձնական):
4. Ինչ վերաբերում է հայկական կողմին, ապա, պետք է նշել, որ երկաթուղու շահագործումը հազիվ թե որևէ էական ազդեցություն ունենա Հայաստանի համար առկա տնտեսական հնարավորությունների վրա:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը երկաթուղու կառուցման և շահագործման իրավապայմանագրային բազան մշակել է այնպես, որպեսզի Վրաստանը չկարողանա ինքնուրույն որոշումներ կայացնի անգամ երկաթուղու վրացական հատվածի հետ կապված: Տվյալ դեպքում Բաքվի հիմնական նպատակը եղել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղով հայկական բեռների տեղափոխումը կանխելը:
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմի քայլերի շարքում (հայկական բեռների տեղափոխման պաշտոնական մերժման պարագայում) կարելի է դիտարկել խնդիրը միջազգային իրավունքի համատեքստում դիտարկելու հնարավորությունը: Այսինքն՝ կարելի է օրինակ ձևավորել ժամանակավոր փորձագիտական հանձնաժողով, որը կվերլուծի, թե որքանով է հայկական բեռների տեղափոխման արգելքը համապատասխանում միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և վավերացված կոնվենցիաներին (այդ թվում՝  «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների» կոնվենցիային) և կնախաձեռնի իրավական գործընթաց:
Բացի այդ, անհրաժեշտ է հնարավորինս ակտիվացնել ջանքերը Սև ծով-Պարսից ծոց տրանսպորտային միջանցքի լիարժեք կայացման և զարգացման ուղղությամբ: Այս ուղղությամբ բավական կարևոր է Հյուսիս-Հարավ նախագծին նոր լիցք հաղորդելու և հնարավորինս կարճ ժամկետներում այն ավարտելու խնդիրը: Պետք է հնարավորինս կատարելագործել Հայաստանի տարածքով Եվրոպայից-Իրան մուլտիմոդալ փոխադրումների համակարգը, որն առաջին անգամ փորձարկվեց 2016թ վերջին:
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագծի իրականացումը Հայաստանում պետք է ընկալվի բավական ադեկվատ՝ հաշվի առնելով թե’ իրական վնասների բացակայությունը, թե’ այդ գործընթացի երկարատև բնույթը (շուրջ 10 տարի): Ավելին՝ այն պետք է լրացուցիչ խթան հանդիսանա Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող շրջափակումը և մեկուսացումը ճեղքելու համար:

The opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway took place on November 30 after quite a long delay. The railway construction started in 2007 on the basis of the Azerbaijani-Georgian-Turkish intergovernmental agreement. Its mission is to provide East-West alternative transport links.
Over the past 10 years the construction of the Kars-Akhalkalak 98 kilometer long railway has been carried out, 68 km of which passes through Turkey, and 30 km through Georgia. The reconstruction of the Akhalkalak-Tbilisi 183 km section has also been carried out. The project financing was equally shared by Azerbaijan, Georgia, and Turkey.
The opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway was accompanied by a massive media campaign organized by Baku, which became a reason for various comments in public circles in Armenia. When considering the role of the Baku-Tbilisi-Kars railway in the region and from the point of view of the national interests of Armenia it is desirable to take into account several important factors.
1. The Baku-Tbilisi-Kars railway is, first of all, a political project initiated by Azerbaijan and Turkey. The aim of the project was the creation of a link connecting the East to the West, which would bypass Armenia, Russia and Iran.
In case of Turkey, it is viewed as another tool to strengthen its position in the South Caucasus, while the initiative of Azerbaijan is aimed at isolating Armenia first of all. All of this was evident at the initial stage of the project, and it was not accidental that instead of exploiting the already existing Gyumri-Kars railway, Baku initiated the construction of a totally new one. It was because of this circumstance and the efforts of the Armenian side that the project received neither the US nor the EU support, and no international fund agreed to fund it.
2. The effectiveness of the project for Georgia is not quite definite. For Tbilisi, the project is crucial to establish ties with international infrastructure systems as a transit country in terms of enhancing its international reputation.
As for the economic effectiveness of the project for Georgia, two factors should be taken into account. In the short term, the Georgian side will not have any income from the railway transportation. Azerbaijan has provided a $ 775 million loan to Georgia for the construction of the railway in Georgia. The first transfer of $ 200 million was granted in 2007 for a 20-year term with 1% interest rate. The second transfer of $ 575 million was granted in 2011, for 25 years and 5% interest rate this time. It means that at the initial stage Georgia will fulfill its credit obligations with any income from the transit.
It is noteworthy that according to some experts, under existing agreements Azerbaijan will be able to define transit tariffs on its own and it is not yet clear how profitable they will be.
To assess the impact of the railway on Georgia's economy, it is important to pay attention to the operation of the Georgian ports and the Georgian railways. Most of the actual Azerbaijani cargo (possibly also the cargo of Central Asian countries coming from Azerbaijan), which previously moved to Black Sea ports of Georgia, are likely to be transported to Europe (or Turkish ports) by the Baku-Tbilisi-Kars railway. It is more than obvious that such a change in cargo flow will seriously damage the Georgian ports and projects aimed at increasing their transit potential. It is not accidental that the newly-appointed Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili openly stated in December 2012 that there is a threat that the Baku-Tbilisi-Kars railway exploitation will reduce the volume of cargo traffic on the old Georgian railway and Georgian ports. After this scandalous statement by Ivanishvili, Baku made considerable efforts to minimize the manipulation of these challenges (including among the expert circles), and has recorded some success since.
3. The Baku-Tbilisi-Kars railway is summposed to transport 6.5 million tons of cargo in the initial stage, and it is expected to increase it to 50 million tons by 2050. The set bar is quite ambitious, given that experts are skeptical even about the 6.5 million tons of cargo at the initial stage. According to preliminary estimates, the project's economic efficiency cannot be maintained without the involvement of the Central Asian countries. It was quite symbolic that besides the leaders of Azerbaijan, Georgia and Turkey, the representatives of Uzbekistan and Kazakhstan also took part in the opening ceremony of the railway in Baku.
It is noteworthy that the full use of the potential of the Baku-Tbilisi-Kars railway is possible only when the Chinese goods are also directed to this route. Perhaps this is conditioned by the fact that the initiators of the railway are trying to present it as an inseparable part of the new "Silk Road." Certainly it can be viewed as part of the Chinese initiative, but only as an alternative route.
In the Chinese business circles the Chongqing-Dostik-Moscow-Brest-Lodz-Duisburg route is more preferable, which connects China and Kazakhstan to Poland and Germany through Russia. By 2017, more than 100 trains crossed this railway, while in the past two years only two trains from China passed through Georgia.
4. As for the Armenian side, it should be noted that the exploitation of the railway will hardly have any significant impact on the economic opportunities of Armenia.
It is noteworthy that Azerbaijan has developed a contractive basis for the construction and exploitation of the railway so that Georgia could not independently make decisions on the Georgian section of the railway. In this case, Baku's main goal was to prevent the transportation of Armenian cargo by the Baku-Tbilisi-Kars railway.
In the current situation, among the Armenian side actions (in case of an official rejection of the Armenian goods transportation) it is possible to consider the issue in the context of international law. That is to say, it is possible to set up an expert commission that will analyze the extent to which the ban on transportation of Armenian goods complies with the principles of international law and ratified conventions (including the Convention on the Landlocked Countries) and thus initiate a legal process.
In addition, it is necessary to make all the efforts for the full development of the Black Sea-Persian Gulf Transport Corridor. In this regard, it is important to give a new impetus to the North-South project and to finish it as soon as possible. It is necessary to improve the system of multimodal transportation from Europe to Iran through Armenia, which was tested for the first time by the end of 2016.
In summary, we can state that the implementation of the Baku-Tbilisi-Kars project should be perceived in a more adequate way in Armenia, taking into account the absence of real losses and the long-term nature of the process (about 10 years). Moreover, it should be an additional stimulus to break the blockade and isolation of Armenia by Turkey and Azerbaijan.