Նախագահը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հնդկաստանի Հանրապետություն աշխատանքային այցի առաջին օրն ավարտվել է երեկոյան հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմամբ:
Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել հանդիպման մասնակիցներին, որում անդրադարձել է հայ-հնդկական պատմամշակութային առնչություններին, երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության ամրապնդման գործում Հնդկաստանի հայ համայնքի մեծ դերին, Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին, հայրենիքի ու համայն հայության առջև ծառացած մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու հնարավոր ուղիներին, ինչպես նաև Հայաստանի կյանքում վերջին շրջանում տեղի ունեցած նշանակալի իրադարձություններին, այդ թվում` հանրաքվեի միջոցով կառավարման նոր` լիարժեք խորհրդարանական համակարգին անցնելուն:
Հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է նաև համայնքի ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերին, լսել նրանց հաջողության պատմությունները, խնդիրները, դրանց լուծման հարցում հայրենիքից ակնկալիքները, ինչպես նաև համայնքային կյանքում նրանց գործունեության մասին: Համայնքի ներկայացուցիչների խնդրանքով, Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է Հնդկաստանի բարձր ղեկավարության հետ այսօր իր ունեցած հանդիպումների ժամանակ քննարկված հարցերն ու ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որոնք միտված են առավել ամրապնդելու երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված կապերը:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահը նշել է, թե հաճելի է տեսնել, որ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ներկա է նաև Երևանի բժշկական համալսարանի շրջանավարտների միության նախագահ դոկտոր Դալջիթ Սինգհ Չաուհանը: Սերժ Սարգսյանը համոզվածություն է հայտնել, որ հայաստանյան բուհերի հնդիկ շրջանավարտների հոծ բազմությունը ևս մի բարեկամության կամուրջ է երկու երկրների միջև, որը պետք է ավելի ամրապնդվի ու ընդլայնվի:
Նախագահ Սարգսյանը ուրախությամբ է արձանագրել, որ Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպանության հետ իր ջանքերն է միավորում նաև պատվո հյուպատոս Շիվկումար Իշվարանը, և հույս է հայտնել, որ նրանց համատեղ ձեռնարկներն արգասաբեր կլինեն:
«Բոլոր մարտահրավերներին դիմակայելու, մեր խնդիրները լուծելու ճանապարհին մենք պարտավոր ենք լինել միասնական: Մեր մեծ մտածողները մշտապես խոսել են միասնության մասին, և գաղտնիք չէ, որ մեր ժողովուրդը համարում է, որ մենք միասնական ենք լինում, երբ մեր հայրենիքին, մեր հողին վտանգ է սպառնում: Այսօր մեր խնդիրն է, որպեսզի այդ միասնականությունը տարածենք նաև հարաբերական խաղաղ պայմաններում, որովհետև մեր մարտահրավերները շատ սուր են, և դրանց դիմակայելը ավելի մեծ ջանքեր է պահանջում: Մենք ունենք ուժի մեծ աղբյուր, ունենք միասնության գաղափարը անհրաժեշտ, պարտադիր դարձնելու հանգամանքներ, դրանք են՝ անկախ Հայաստանը, ազատ Արցախը և մեր զորեղ սփյուռքը: Միշտ կրկնում ենք՝ Հայաստանն ուժեղ է սփյուռքով, սփյուռքը հավերժ է Հայաստանով»,-ողջույնի խոսքի ավարտին ընդգծել է Հանրապետության Նախագահը:
Հայ-հնդկական միջպետական հարաբերությունների օրակարգի և զարգացման հեռանկարի, առևտրատնտեսական ոլորտում փոխգործակցության ներուժի, հայ և հնդիկ ժողովուրդների պատմամշակութային առնչությունների և մի շարք այլ հարցերի շուրջ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր նաև հարցազրույց է տվել հնդկական «Դուրդարշան» պետական հեռուստաընկերությանը:

Президент встретился с представителями армянской общины Индии
Президент Армении Серж Саргсян первый день рабочего визита в Республику Индия завершил встречей с представителями армянской общины.
Президент Республики адресовал участникам встречи приветственную речь, в которой коснулся армяно-индийских историко-культурных контактов, большой роли армянской общины Индии в деле укрепления многовековой дружбы двух народов, отношений Армения-Диаспора, стоящих перед родиной и армянством всего мира вызовами и возможных путей их преодоления, а также значительных событий, произошедших в жизни Армении в последний период, в том числе, перехода в результате референдума на новую, полноценную парламентскую систему управления.
В ходе встречи Серж Саргсян ответил также на вопросы, интересовавшие представителей общины, выслушал их истории успеха, проблемы, ожидания от родины в вопросе их решения, а также об их деятельности в общинной жизни. По просьбе представителей общины, президент Саргсян представил обсуждённые с высоким руководством Индии в ходе сегодняшних встреч вопросы и достигнутые договорённости, которые нацелены еще более укрепить исторически сформированные связи между двумя дружественными странами и народами.
В ходе встречи президент отметил, что приятно видеть, что вместе с представителями армянской общины присутствует также председатель союза выпускников Ереванского медицинского университета доктор Далджит Сингх Чаухан. Серж Саргсян выразил убежденность, что многочисленное сообщество индийских выпускников армянских вузов также является мостом дружбы между двумя странами, который должен ещё более укрепиться и расшириться.
Президент Саргсян с радостью констатировал, что с посольством Армении в Индии объединяет усилия также почётный консул Шивкумар Ишваран, и выразил надежду, что их общие инициативы будут плодотворными.
"На пути преодоления всех вызовов, решения наших проблем мы обязаны быть едиными. Наши великие мыслители всегда говорили о единстве, и не секрет, что наш народ считает, что мы бываем едины, когда нашей родине, нашей земле угрожает опасность. Сегодня наша задача, распространить это единство также в относительно мирных условиях, потому что стоящие перед нами вызовы очень остры, и противостояние им требует ещё больших усилий. У нас есть большой источник силы, имеем обстоятельства, превращающие идею единства в необходимую, обязательную. Это - независимая Армения, свободный Арцах и наша мощная Диаспора. Мы всегда повторяем: Армения сильна Диаспорой, Диаспора вечна Арменией", - подчеркнул завершая приветственную речь президент Республики.
Президент Серж Саргсян также дал интервью государственной индийской телекомпании "Дурдаршан", в котором коснулся повестки армяно-индийских межгосударственных отношений и перспектив развития, потенциала взаимодействия в торгово-экономической сфере, историко-культурных контактов армянского и индийского народов и ряда других вопросов.