ՄԱԿ-ը Սաուդյան Արաբիային կոչ է արել հանել Եմենի շրջափակումը
ՄԱԿ-ը Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիային կոչ է արել հանել Եմենի շրջափակումն, ինչը խանգարում է երկիր մարդասիրական բեռների մատակարարմանը: Նավահանգիստների օդանավակայաններ, ցամաքային ճանապարհների շրջափակումը բացասաբար է անդրադարձել իրավիճակի վրա, որն առանց այդ էլ աղետալի էր: Հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է բացեն և հեշտացնեն բոլոր կարիքավորներին մարդասիրական օգնության անվտանգ և արագ հասանելիությունն օդանավակայանների և նավահանգիստների միջոցով», - լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան շրջափակել է Եմենը նոյեմբերի 6-ին:
ՄԱԿ-ի տվյալներով Եմենում մարդասիրական օգնության կարիք ունի 20 մլն մարդ, որից 7 մլն գտնվում է սովի եզրին:

ООН призвала Саудовскую Аравию снять блокаду с Йемена
ООН призвала возглавляемую Саудовской Аравией арабскую коалицию снять блокаду с Йемена, препятствующую ввозу гуманитарной помощи в страну. Об этом, как передает Интерфакс, заявил журналистам представитель ООН Стефан Дюжаррик.
"Блокада портов, аэропортов, сухопутных маршрутов оказала чрезвычайно негативный эффект на ситуацию, которая и так уже катастрофична. Все стороны конфликта должны открыть и облегчить безопасный и быстрый доступ гуманитарной помощи всем нуждающимся людям через порты и аэропорты", - сказал он.
Возглавляемая Саудовской Аравией коалиция оцепила границы Йемена 6 ноября.
По данным ООН, в Йемене 20 млн человек нуждаются в гуманитарной помощи, из них 7 млн находятся на грани голода.