Նոյեմբերի 8-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Աարցախա-ադրբեջանական սահմանի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտ քաղաքից դեպի հյուսիս, հայտնում է արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործողնախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

OSCE Mission Monitoring: Azerbaijani Side Did Not Lead the OSCE Mission to Its Front-Line Positions
On November 8, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring on NKR-Azerbaijan border, to the north from Martakert town.
From the opposite side of the Border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Mihail Olaru (Moldova) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Rpublic of Artsakh Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.