Կին ռեժիսորների ֆիլմերը մի քանի օր կներկայացվեն Երևանում
Այսօր երեկոյան Երևանում կմեկնարկի «Կին» փառատոնը, այն կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 18-ը: Փառատոնը 14-րդ անգամ է անցկացվում:
Միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Մարիամ Օհանյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ կին ռեժիսորների պատրաստած ու փառատոնին ներկայացված 500 ֆիլմերից ընտրվել են 60-ը: Դրանք նկարահանված են տարբեր երկրներում՝ Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում, Կանադայում, Իսրայելում, Մեծ Բրիտանիայում, Կորեայում, Մեքսիկայում, Կոսովոյում, Ավստրալիայում:
«Փառատոնի նպատակն է հարթակ տրամադրել կին ռեժիսորներին, աջակցել, որպեսզի նրանց ձայնն ավելի լսելի լինի: Աշխարհը տեսնել ոչ միայն տղամարդկանց, այլև կանանց աչքերով: Կին ռեժիսորներն առավել հաճախ են խնդիրներ ունենում, քան տղամարդիկ, սա մի առիթ է այդ ճանապարհը հարթելու համար»,-միջոցառման նպատակը ներկայացրեց տնօրենը:

В Ереване стартует Международный кинофестиваль ''Кин''
Сегодня вечером в Ереване стартует Международный кинофестиваль ''Кин'' (Женщина), который проводится уже в 14-й раз: картины режиссеров-женщин со всего мира будут представляться армянскому зрителю до 17 ноября, сообщает Panorama.am.
Директор кинофестиваля, Мариам Оганян на встрече с журналистами сообщила, что в общей сложности было получено 500 заявок, выбрано 60 фильмов.
Отобранные картины сняты в различных странах: Армении, США, РФ, Канаде, Израиле, Великобритании, Корее, Мексике, Косово, Австралии.
Как указала Мариам Оганян, целями фестиваля являются, в частности, переосмысление места и роли женщины в обществе, способствование диалогу культур.
’’Темы картин- самые разные. Режиссеры свободны в выборе тем. Главное – качество фильма, художественная ценность’’- сказала она.
Фильмы будут представлены в следующих номинациях: ’’Лучший фильм’’, ’’Лучший дебют’’, ’’Специальный приз’’.