Կոմիտասի և Թումանյանի ծննդյան հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների օրացույցում
Blouin Artinfo
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանի ժամանակ որոշում է ընդունվել ընդգրկել Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. Օրացույցում, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից` Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ ներկայացված «Կոմպոզիտոր, էթնոերաժշտագետ, բանահավաք, երգիչ Սողոմոն Սողոմոնյանի, հայտնի որպես` Կոմիտաս վարդապետի (1869-1935 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը», և Վրաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությամբ ներկայացված «Բանաստեղծ, գրող, թարգմանիչ Հովհաննես Թումանյանի (1817-1923 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը» խորագրով հայտերը ստացել են Կազմակերպության հավանությունը:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված «Ոսկան Երևանցու տպագրությամբ հայերեն առաջին Աստվածաշնչի (1666 թ.) 350-ամյակը» և «Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900 թթ.) ծննդյան 200-ամյակը» հայտերը:

Юбилеи Комитаса и Туманяна включены в календарь ЮНЕСКО
150-летние юбилеи композитора Комитаса и поэта Ованнеса Туманяна включены в календарь "Международных дней ЮНЕСКО"  2018-2019 годов, сообщает Новости-Армения со ссылкой на пресс-службу МИД Армении.
Согласно решению Генеральной Ассамблеи ООН в мире отмечаются "Международные дни", призванные подчеркнуть значение избранных исторических событий и аспектов жизни людей. Специализированные учреждения ООН, включая ЮНЕСКО, могут также провозглашать, по своей инициативе, всемирные дни.
Решение о включении юбилеев армянских деятелей культуры было принято в ходе 39-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, состоявшейся в штаб-квартире организации в Париже.
150-летие Комитаса было включено в календарь по предложению Армении при поддержке Германии и Франции и заявлено как "композитор, этномузыкант, певец Согомон Согомонян известный как Комитас" (1869-1935). Включение в календарь юбилея Ованнеса Туманяна было поддержано Грузией и Россией и вошло в него под названием "150-летний юбилей поэта, писателя, переводчика Ованнеса Туманяна".