Կոմիտասի և Թումանյանի ծննդյան հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների օրացույցում
Blouin Artinfo
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանի ժամանակ որոշում է ընդունվել ընդգրկել Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. Օրացույցում, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Հայաստանի Հանրապետության կողմից` Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ ներկայացված «Կոմպոզիտոր, էթնոերաժշտագետ, բանահավաք, երգիչ Սողոմոն Սողոմոնյանի, հայտնի որպես` Կոմիտաս վարդապետի (1869-1935 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը», և Վրաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությամբ ներկայացված «Բանաստեղծ, գրող, թարգմանիչ Հովհաննես Թումանյանի (1817-1923 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը» խորագրով հայտերը ստացել են Կազմակերպության հավանությունը:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված «Ոսկան Երևանցու տպագրությամբ հայերեն առաջին Աստվածաշնչի (1666 թ.) 350-ամյակը» և «Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900 թթ.) ծննդյան 200-ամյակը» հայտերը:

Birth Anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan Included in UNESCO Calendar
The 39th Session of the UNESCO General Conference, held in Paris, France, has decided to include the anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan in the UNESCO calendar of renowned people and major events of 2018-2019, Panorama.am reports.
According to the foreign ministry’s press service, the proposals for the 150th anniversary of the birth of Soghomon Soghomonian, known as Komitas Vardapet (1869-1935), composer, ethnomusicologist, researcher and singer (submitted by Armenia with the support of France and Germany), and 150th anniversary of the birth of Hovhannes Tumanyan (1869-1923), poet, writer, translator (submitted by Armenia with the support of Georgia and Russian Federation) have been authorized by the Organization.