Ցեղասպանության մասին ֆիլմի ռեժիսոր. Ես հասկանում էի, թե կարևոր է այդ թեման այսօր
Variety ամերիկյան ամսագիրը հրապարակել է «Ավերելու մտադրություն» ֆիլմի ռեժիսոր Ջո Բերլինգերի հետ հարցազրույցը, գրում է NEWS.am-ը:
Բերլինգերի խոսքով Հայոց ցեղասպանության փաստը շարունակում է վիճարկվել ավելի քան 100 տարի։
Դրա վառ օրինակն է այն, որ Բերլինգերը չի կարողացել թուրք պաշտոնյային համոզել ելույթ ունենալ տեսախցիկի առջև, քանի որ Թուրքիայի կառավարությունը չի ընդունում 1915-ի Ցեղասպանությունը։ Թուրքիան նաև ճնշում է գործադրում իր առանցքային դաշնակից ԱՄՆ–ի վրա, որի կառավարությունը նույնպես չի ճանաչում Ցեղասպանության փաստը։
«Ես կցանկանայի ասել, որ ես այնքան հեռատես էի, որ վավերագրական ֆիլմի նկարահանումները սկսելիս հասկանում էի, թե որքան արդիական և  կարևոր է այդ թեման այսօր»,– ասում է Բերլինգերը։
Ֆիլմում Հայոց ցեղասպանությունը հյուսվում է ռեժիսոր Թերրի Ջորջի «Խոստում» ֆիլմում ներկայացված պատմության հետ։ Ռեժիսորը նաև ընդգծում է, որ հոլիվուդյան ստուդիաները փորձել էին դեռևս 1930-ականներին Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարահանել, սակայն Թուրքիան հասկացնել էր տվել, որ նրանց գործունեությունը կարգելվի, եթե դիմեն այդ քայլին։ Բերլինգերը նշում է, որ ճշմարտության մասին լռելը և թաքցնելն իրական նախազգուշացում է, թե ինչի կարող է դա հանգեցնել։

Режиссер фильма о Геноциде армян: "Я понял, как актуальна и важна эта тема на сегодняшний день"
Американский журнал "Variety" представил интервью с режиссером фильма "Намерение разрушить" Джо Берлингером, пишет NEWS.am.
Издание приводит слова Берлингера, который отмечает, что факт Геноцид армян продолжает оспариваться уже более ста лет.
Наглядным примером является то, что Джо Берлингер так и не смог заставить турецкого чиновника выступить на камеру из-за непризнания правительством Турции Геноцида 1915 года. Турция также оказывает влияние  на ее ключевого союзника – США, правительство которого также не признает факт Геноцида.
"Я хотел бы сказать, что я был настолько прозорлив, что когда начинал съемки документального фильма, я понял, как актуальна и важна эта тема на сегодняшний день" - говорит Берлингер.
История Геноцида армян, расказанные в фильме, переплетается с историей, представленной в  фильме "Обещание" режиссера Терри Джорджа. По словам Берлингера, фильм "Обещание" вызвал шквал негативных отзывов в Интернете еще до самого его выхода.
Режиссер также подчеркивает, что голливудские студии пытались снять фильм о Геноциде еще в 1930-х, но Турция дала понять, что их деятельность будет запрещена, если они пойдут на этот шаг.