Նախագահն ընդունել է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017թ. մրցանակակրին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2017 թվականի մրցանակին արժանացած «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելին:
Ողջունելով անվանի գիտնականին մեր երկրում՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրումների համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակն արտահայտում է հայ ժողովրդի հավաքական հիացմունքն ու երախտագիտությունն այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր առաջ են տանում քաղաքակրթությունը՝ դառնալով ժամանակի խորհրդանիշներ:
«Մենք նաև դրանով փորձում ենք մեր երիտասարդների ուշադրությունը հրավիրել հաջողված փորձերի և հաջողակ մարդկանց վրա՝ բոլոր միջոցներով բացատրելով, որ ամենամեծ հարստությունը մարդն է՝ իր թերություններով, իր խնդիրներով, բայց նաև իր տաղանդով: Այս ոլորտի վրա ուշադրությունը, կարծում եմ, տալիս է արդյունքներ: Մեր երիտասարդները մեծ հետաքրքրություն ունեն ոլորտի նկատմամբ, և շատ ուրախալի է, որ այդպիսի հետաքրքրություն ունեն նաև դպրոցականները»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Թոնի Ֆադելը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին հյուրընկալության համար և նշել, որ արդեն հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի հետ և տեղյակ է Հայաստանում ՏՏ ոլորտում, հատկապես՝ էլեկտրոնային կառավարման համակարգում իրականացվող նորամուծությունների մասին:
«Դուք պետք է բացեք ձեր երկիրը արտաքին աշխարհի համար, պետք է պատմեք, թե ինչ դրական զարգացումներ կան ձեզ մոտ: Մենք հիմա շատ հետաքրքիր ժամանակներում ենք ապրում: Ձեր կրթական համակարգում շատ լավ դիրքավորված են ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի և այս ոլորտի այլ առարկաների դասավանդումը, և սա ձեզ հնարավորություն է տալիս տվյալների հետ աշխատանքում, տվյալների ինժեներիայում մեծ հաջողությունների հասնել: Եթե այն ամենը, ինչ վերջին 12 ժամերի ընթացքում ես լսում եմ ձեր երկրում, ճիշտ է՝ ես արդեն սկսել եմ մտածել, որ այն ստարտափները, որոնք ես եմ հիմնել, այստեղ բերելով և այստեղի աշխատուժի հետ աշխատելով՝ նոր հնարավորություններ կարող են ունենալ»,-ասել է Թոնի Ֆադելը և ընդգծել, որ կցանկանար կրկին վերադառնալ Հայաստան ու Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է, թե ինչով կարող է օգտակար լինել Հայաստանին:
Հանդիպումից հետո Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակին արժանացած անձանց նվիրված հատուկ ծրարի մարման արարողությունը: Ծրարի վրա պատկերված է 2017 թվականին ՏՏ ոլորտում Նախագահի մրցանակին արժանացած 8-րդ դափնեկիրը՝ «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր, iPod ապրանքանիշի ստեղծող, լիբանանյան ծագումով ամերիկացի գյուտարար Թոնի Ֆադելը, ինչպես նաև նախորդ տարիների յոթ մրցանակակիրները:
Հատուկ ծրարը յուրահատուկ ֆիլատելիստական արտադրանք է՝ թեմատիկ ծրար, որին փակցված է 2013 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակ» թեմային նվիրված 2 նամականիշ: Այն մարվելու է հատուկ դրոշմակնիքով:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017 թվականի մրցանակի հանձնման առիթով՝ ի պատիվ Թոնի Ֆադելի, Նախագահի նստավայրում երեկոյան կկազմակերպվի նաև ընդունելություն:
Լրացուցիչ տեղեկություններ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի վերաբերյալ
Թոնի Ֆադելը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի ութերորդ դափնեկիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը, երկրորդը՝ 2011թ. «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը, երրորդը՝ 2012թ. «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը, չորրորդը՝ Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն, հինգերորդը՝ «Սիսկո» (Cisco) ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան, վեցերորդը՝ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, յոթերորդը՝ ֆրանսիացի աշխարհահռչակ գիտնական, համացանցի նախահայրերից մեկը համարվող, «Օփեն-Ռութ» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզենը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մրցանակաբաշխության ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Նախագահի կողմից նշանակված մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի կողմից: Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը և բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մեդալից, դիպլոմից և հուշախորհրդանիշից:

Серж Саргсян принял лауреата Премии президента РА за всемирный вклад в сферу ИТ
Президент Армении Серж Саргсян 16 ноября принял лауреата Премии президента РА 2017 г. за всемирный вклад в сферу информационных технологий (ИТ) основателя компании "Nest Labs" Тони Фаделла, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя знаменитого ученого в нашей стране, Серж Саргсян отметил, что Премия президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий отображает коллективное восхищение и признательность армянского народа тем людям, которые ведут вперед цивилизацию, становясь символами времени.
"Этим мы также стараемся привлечь внимание нашей молодёжи к успешным опытами и успешным людям, всеми средствами объясняя, что самое большое богатство - человек, со своими недостатками, проблемами, но также со своим талантом. Внимание к этой сфере, думаю, приносит плоды. Наша молодежь относится с большим интересом к сфере, и очень радует, что такой интерес проявляют также школьники", - сказал президент Республики.
Тони Фаделл выразил благодарность президенту за прием и отметил, что уже встретился с премьер-министром Армении и знает о нововведениях, которые осуществляются в Армении в сфере ИТ, в особенности в системе электронного управления.
"Вы должны открыть свою страну для внешнего мира, должны рассказать, какие позитивные результаты есть у вас. Мы сейчас живем в очень интересные времена. В вашей образовательной системе очень хорошее место имеют физика, математика и другие предметы этой сферы, и это дает вам возможность в работе с данными, в инженерии данных достигнуть больших успехов. Если всё то, что в течение последних 12 часов я услышал в вашей стране, правда, я уже начал думать, что приведя сюда те старт-апы, которые я основал, и работая со здешней рабочей силой, можно иметь новые возможности", - сказал Тони Фаделл и подчеркнул, что хотел бы вновь вернуться в Армению и поинтересоваться у президента Республики, чем может быть полезен Армении.
После встречи в резиденции президента состоялась церемония гашения специального конверта, посвящённого лауреатам Премии президента РА за всемирный вклад в сферу ИТ. На конверте представлен 8-ой лауреат Премии президента 2017 г. в сфере ИТ, основатель компании "Nest Labs", создатель бренда iPod, американский изобретатель ливанского происхождения Тони Фаделл, а также семеро лауреатов предыдущих лет.
Специальный конверт - особая филателистическая продукция, тематический конверт, на который приклеены две выпущенные в 2013 году марки, посвящённые теме "Премия президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий". Конверт будет погашен специальной печатью.
По случаю вручения Премии президента РА 2017 г. за всемирный вклад в сферу ИТ в честь Тони Фаделла в резиденции президента вечером будет организован также приём.
Дополнительные сведения о премии президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу ИТ
Тони Фаделл является восьмым лауреатом премии президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
Предыдущими лауреатами премии являются:
2010 г. - бывший председатель совета директоров корпорации Intel Крейг Баррет,
2011 г. - со-основатель корпорации Apple Computer Стив Возняк,
2012 г. - почётный председатель компании Synaptics Федерико Фаджин,
2013 г. - председатель Союза специалистов промышленности полупроводников и председатель компании Technovision, бывший исполнительный директор компании Hitachi Йугио Макимото
2014 г. - президент по развитию компании "Cisco" Марио Маццола,
2015 г. - генеральный директор компании "Лаборатории Касперского" Евгений Касперский,
2016 г. - всемирно известный французский учёный, один из отцов-основателей интернета, генеральный директор организации "Open Root" Луи Пузен.
Премия президента РА за вклад мирового значения в сферу ИТ основана указом президента Сержа Саргсяна от 6 июля 2009 года с целью поощрить развитие отрасли. Премия ежегодная и присуждается лицам, совершившим исключительный вклад в сфере ИТ, чьи вклады - технологического, образовательного, организационного, финансового или иного характера привели или приводят к значительным развитиям в сфере информационных технологий.
Конкурсная программа осуществляется назначенным президентом РА конкурсным комитетом и международной отборочной комиссией. Премия состоит из медали, символизирующей Армению и высокие технологии, диплома и памятного символа.