Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017թ. մրցանակի հանձնման արարողությունը
Նախագահի նստավայրում այսօր երեկոյան տեղի է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2017 թվականի մրցանակի հանձնման արարողությունը, որից հետո ի պատիվ մրցանակի արժանացած «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելի, Հանրապետության Նախագահի անունից տրվել է ընդունելություն:
Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը միջոցառման սկզբում ներկայացրել է ՀՀ Նախագահի հրամանագրով ստեղծված՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հանրապետության Նախագահի մրցանակի նախապատմությունը, մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի գործունեության սկզբունքները, մինչ այժմ այդ պատվավոր մրցանակին արժանացած աշխարհահռչակ անձանց, անդրադարձել նաև Հայաստանի տնտեսության գիտատար ոլորտներից մեկի՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի մրցակցային առավելություններին, դեռևս Խորհրդային Հայաստանում այս ոլորտում եղած մեծ ներուժին, որը հետագայում ամուր հիմք հանդիսացավ ոլորտի զարգացման համար: Հովիկ Մուսայելյանը խոսել է նաև ՏՏ ոլորտի զարգացման խրախուսմանն ուղղված պետություն-մասնավոր հատված նախաձեռնությունների մասին, որոնցից շատերն արդեն պարբերական բնույթ են ստացել:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի անդամ Թոնի Մորոյանը ներկայացրել է այս տարվա մրցանակակրի կենսագրությունը, ներդրումը ՏՏ ոլորտում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մրցանակը հանձնել է Թոնի Ֆադելին և այդ առիթով հրավիրած ընդունելության ժամանակ հանդես է եկել ելույթով:
Մրցանակի արժանանալու կապակցությամբ իր շնորհակալական խոսքն է հղել մրցանակակիր Թոնի Ֆադելը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ
Հարգելի՛ պարոն Ֆադել,
Մենք այս երեկո հավաքվել ենք շնորհավորելու և ըստ արժանվույն գնահատելու մի մարդու, որը երիտասարդ տարիքում արդեն զգալի ներդրում է ունեցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Ես այսօր ուրախությամբ եմ հանձնում «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար» Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակը «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր Թոնի Ֆադելին։ Նա հիրավի այն մարդկանցից մեկն է, որոնք այս թվային դարում ձևավորում են մեր առօրյան ու կենսակերպը:
Հազարամյակների պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը մշտապես ձգտել է յուրացնել և իր միջավայրում տեղայնացնել աշխարհում եղած առաջադեմ ամեն ինչ: Այս մրցանակը ևս այդ մտածողության, աշխարհընկալման և մեր՝ նման ձգտումների դրսևորումներից մեկն է:
Արդեն մոտ մեկ տասնամյակ է՝ մեր երկիրը շարժվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկայում հաստատուն տեղ զբաղեցնելու և նոր բարձունքներ գրավելու ուղղությամբ: Այս ոլորտում աշխատում են շուրջ 600 ընկերություններ, որոնց շարքում են նաև բազմաթիվ աշխարհահռչակ կազմակերպությունների գրասենյակներ: Այսպիսով լուծվում է գրեթե 20 հազար մարդու աշխատանքային զբաղվածության խնդիրը: Մենք արդեն մի քանի տարի է՝ այս բնագավառում արձանագրում ենք միջինը 20-25 տոկոս աճ:
Զարգացման նման տեմպերը պահպանելով՝ մենք չպետք է սահմանափակվենք եղած ցուցանիշներով: Մենք պետք է երազենք, մտածենք և նոր ծրագրեր ստեղծենք ու իրականացնենք: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերությունների քանակը պետք է հասնի հազարների, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ հարյուր հազարների:
Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է մասնագիտական կրթության դինամիկ համակարգ, և այս ուղղությամբ մենք դեռ շատ անելիք ունենք: Տասնամյակներով ձևավորված ավանդույթները և անկոտրում կամքով օժտված երիտասարդությունն ամուր հիմք են ծառայելու նշված նպատակներին հասնելու համար: Դա է իմ տեսլականը:
Մենք ունենալու ենք բազմաթիվ նոր մասնագետներ, որոնք առաջ են տանելու մեր երկիրը ինչպես իրենց աշխատանքի, այդպես էլ երկրում եղած ընդհանուր մթնոլորտը փոխելու առումով: Նրանք կոտրում են մեր հասարակությունում երբեմն գլուխ բարձրացնող «փոքր երկիր» լինելու հոգեբանական կաղապարները: Այս ոլորտում աշխատող կանանց և տղամարդկանց գործուն մասնակցությամբ մենք հաստատուն քայլերով գնում ենք դեպի գիտելիքի և բարձր տեխնոլոգիաների վրա հենված զար-գացած տնտեսություն՝ ինտելեկտուալ Հայաստան կառուցելու մեր նպատակին ընդառաջ:
Կարծում եմ, որ մեր մասնագետների համար ուսանելի պետք է լինեն «այՓոդ» նվագարկիչների կամ այլ նորարարությունների մեջ պարոն Ֆադելի լուծումները: Նա խորդուբորդ ճանապարհներ է անցել, դժվարություններ հաղթահարել, բազմաթիվ նոր դասեր սերտել ու հաջողել:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աշխարհում կան, իհարկե, բազմաթիվ խոշոր դերակատարներ: Սակայն հաջողության են հասնում նաև նորարարական գաղափարներ ունեցող մասնագետները և փոքր խմբերով ստեղծվող սկսնակ ընկերությունները:
Նման ստարտափներին նոր եռանդ հաղորդելու նպատակով Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի՝ ՖԱՍՏ-ի հովանու ներքո ներկայումս ներդրվում են դրամաշնորհային-վենչուրային ֆինանսավորման նոր գործիքներ: Դրանք, վստահ եմ, օգտակար կլինեն մեր տաղանդաշատ գիտնականների ու գործարարների համար, կնպաստեն նրանց գործունեությանը և թույլ կտան հասնել բաղձալի արդյունքների:
Մենք հաստատակամ ենք պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ այս ուղղությամբ նոր հնարավորություններ ստեղծելու գործում: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը պետք է դառնա մեր տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկը:
Այս ոլորտում վաղուց արդեն դուրս ենք եկել մրցակցության միջազգային ասպարեզ և բավական վստահ ենք մեր ուժերում՝ առաջատարների հետ մրցակցության մեջ չընկրկելու համար: Հաջողությունների բազմաթիվ պատմություններ ունենք, սակայն ամենահուզիչը Արագածոտնի մարզի Կարբի գյուղի մեր դպրոցական աղջիկների վերջին հաղթանակն է: Այս և բազմաթիվ այլ օրինակներ մեզ վստահություն են ներշնչում վաղվա օրվա հանդեպ:
Այս մրցանակով մենք ցանկանում ենք նշանավորել Ձեր և Ձեր ղեկավարած թիմերի ձեռքբերումները՝ «այՓոդ» նվագարկիչների, «այՖոնների», թերմոկարգավորիչների, երեխաների համար անվտանգ և խելացի խաղալիքների ստեղծման և այլ ոլորտներում:
Հուսով եմ, որ Հայաստանում գտնվելու օրերին Ձեր հաջողության պատմությունը կկարողանաք ներկայացնել մեր ուսանողներին և մասնագետներին ու քաջալերել նրանց հասնելու նոր բարձունքների: Ես չգիտեմ՝ 3-4 տարեկան հասակում տանը, Ձեր պապիկի, Ձեր հայրիկի հետ միասին վարդակները փոխելիս, որքան է զարգացել Ձեր հետաքրքրասիրությունը: Սակայն Ձեր նորարարական գաղափարները կենսագործելու ցանկությամբ տոգորված և նույնիսկ 80 գործարարից 80 մերժում ստանալուց հետո՝ Դուք, այնուամենայնիվ, չեք դադարել հավատալ Ձեր ուժերին և ի վերջո հասել եք հաջողության:
Ըստ իս, առաջին և կարևոր դասը, որ Ձեր պատմությունը կարող է առաջարկել մեզ, հետևյալն է. ձախողումները բաղձալի նպատակին հասնելու ևս մեկ փուլ են: Ձախողումը մի նոր քայլ է դեպի հաջողություն, ձախողումից պետք է եզրակացություններ կատարել և առաջ ընթանալ՝ խուսափելով նախորդ սխալներից: Իմիջիայլոց, այս մոտեցումը հատուկ է ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին, այլ շատ ոլորտներին՝ քաղաքականությունից մինչև գործարարություն և այլ ոլորտներ:
Մենք արդեն 8-րդ անգամ ենք շնորհում այս մրցանակը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հեղափոխական փոփոխություններ առաջարկած և իրականացրած անհատներին: Նախորդ տարիներին արդեն ականատես ենք եղել, թե ինչ խանդավառությամբ են հատկապես մեր երիտասարդները հանդիպում և շփվում իրենց հերոսների հետ:
Մեր մրցանակակիրները հիանալի օրինակ են, թե ինչպես է հնարավոր աշխարհը դարձնել ավելի լավը՝ հեշտացնելով մարդկանց կյանքը և նրանց միջև շփումները:
Բոլորիս անունից ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ պարոն Ֆադելին և շնորհակալություն հայտնում նրա վաստակի համար, որովհետև այն համամարդկային է և նրա վստակից օգտվում ենք շատերս:

Состоялась церемония вручения Премии президента РА за всемирный вклад в сферу ИТ
В резиденции президента 16 ноября состоялась церемония вручения Премии президента РА 2017 г. за всемирный вклад в сферу информационных технологий, после которой в честь лауреата премии, основателя компании "Nest Labs" Тони Фаделла был дан прием от имени президента Республики.
Председатель исполнительного совета конкурсного комитета всемирных информационных технологий Овик Мусаелян в начале мероприятия представил предысторию учреждённой указом президента РА Премии президента Республики за всемирный вклад в сферу ИТ, принципы деятельности конкурсного комитета и международной отборочной комиссии, рассказал об уже удостоенных этой почетной премии всемирно известных личностях. Он также коснулся конкурентных преимуществ Армении в сфере информационных технологий, накопленного еще в Советской Армении большого потенциала, который впоследствии послужил прочной основой для развития сферы. Овик Мусаелян говорил также о направленных на стимулирование развития сферы ИТ частно-государственных инициативах, многие из которых уже носят регулярный характер.
Во время торжественной церемонии член конкурсной комиссии Тони Мороян представил биографию лауреата нынешнего года, его вклад в сферу ИТ.
Президент Серж Саргсян выручил премию Тони Фаделлу и выступил с речью во время организованного по этому поводу приёма.
В связи с получением Премии с благодарственной речью выступил также лауреат Тони Фаделл.
"Уважаемый господин Фаделл,
Этим вечером мы собрались, чтобы поздравить и воздать должное человеку, который в молодые годы уже внёс значительный вклад в дело развития информационных технологий. Я сегодня с радостью вручаю премию Президента Республики Армения "За всемирный вклад в сферу информационных технологий" основателю компании "Nest Labs" Тони Фаделлу. Он поистине один из тех людей, которые в этот цифровой век формируют наши будни и образ жизни.
В ходе тысячелетней истории армянский народ всегда стремился воспринять и локализовать в своей среде все передовое, что было в мире. Эта премия также одно из проявлений такого мышления, мировосприятия и наших устремлений.
Уже почти одно десятилетие наша страна движется в направлении обретения прочного места на всемирном рынке информационных технологий и покорения новых высот. В этой сфере работает около 600 компаний, среди которых также представительства многочисленных всемирно известных компаний. Так решается вопрос трудовой занятости почти 20 тысяч человек. Мы уже несколько лет в этой сфере фиксируем в среднем 20-25 процентный рост.
Сохраняя подобные темпы развития, мы не должны ограничиваться имеющимися показателями. Мы должны мечтать, думать и создавать и осуществлять новые программы. Число компаний, работающих в сфере информационных технологий, должно достигнуть тысяч, а количество сотрудников - сотен тысяч.
Для этого нам необходима динамичная система профессионального образования, и в этом направлении ещё многое предстоит сделать. Сформированные десятилетиями традиции и наделённая несгибаемой волей молодёжь служат прочной основой для достижения указанных целей. Таково моё видение.
У нас будут многочисленные новые специалисты, которые поведут вперёд нашу страну как своим трудом, так и в плане изменения общей атмосферы в стране. Они ломают психологические шаблоны "маленькой страны", подчас, поднимающие голову в нашем обществе. При деятельном участии работающих в этой сфере женщин и мужчин мы твёрдыми шагами идем к основанной на знании и высоких технологиях развитой экономике, навстречу нашей цели строительства интеллектуальной Армении.
Думаю, что для наших специалистов должны быть поучительны решения господина Фаделла в плеерах iPod или других инновациях. Он прошел непроторёнными дорогами, преодолел трудности, извлёк многие новые уроки и добился успеха.
В мире информационных технологий есть, конечно, множество крупных исполнителей. Однако успеха достигают также специалисты, имеющие новаторские идеи, и создаваемые маленькими группами начинающие компании.
Для придания новой энергии подобным старт-апам под эгидой Армянского фонда науки и технологий FAST в настоящее время внедряются новые инструменты грантово-венчурного финансирования. Они, я уверен, будут полезны нашим талантливым учёным и предпринимателям, будут способствовать их деятельности и позволят достигнуть высоких результатов.
Мы решительно настроены на создание новых возможностей в этом направлении при сотрудничестве государства и частного сектора. Сфера информационных технологий должна стать одним из двигателей нашей экономики.
В этой сфере мы давно уже вышли на международную арену конкуренции и достаточно уверены в своих силах, чтобы не отступить в конкуренции с лидерами. У нас множество историй успеха, однако самой трогательной является последняя победа наших девочек-школьниц из села Карби Арагацотнского марза. Этот и многие другие примеры вселяют в нас уверенность в завтрашнем дне.
Уважаемый господин Фаделл,
Этой премией мы хотим отметить достижения - Ваши и команды под Вашим руководством, в создании плеера iPod, iPhone-ов, термостата, безопасных и умных детских игрушек и в других сферах.
Надеюсь, что в дни пребывания в Армении сможете представить эту Вашу историю успеха нашим студентам и специалистам и поощрить их к достижению новых вершин. Не знаю, насколько развилась Ваша любознательность, когда в трех- четырехлетнем возрасте дома Вы вместе с Вашим дедушкой, отцом меняли розетки. Однако Вы, будучи преисполнены желанием воплотить в жизнь свои новаторские идеи, и даже получив 80 отказов от 80 предпринимателей, тем не менее, не прекратили верить в свои силы и, наконец, достигли успеха.
По-моему, первый и важный урок, который история может предложить нам, состоит в следующем: неудачи - это ещё один этап достижения желанной цели. Неудача - это новый шаг к успеху, из неудачи нужно делать выводы и двигаться вперёд, избегая прежних ошибок. Кстати, этот подход характерен не только сфере информационных технологий, но им многим сферам, от политики до бизнеса и другим сферам.
Мы уже в восьмой раз присуждаем эту премию личностям, которые предложили и осуществили революционные изменения в сфере информационных технологий. В прежние годы мы уже были свидетелями того, с каким воодушевлением в особенности наша молодёжь встречается и общается со своими героями.
Наши лауреаты являют собой чудесный пример того, как можно сделать мир лучше, облегчая жизнь людей и контакты между ними.
От имени всех нас ещё раз поздравляю господина Фаделла и благодарю за его заслуги, потому что его вклад общечеловеческий и многие пользуются им".