Բակո Սահակյանն այցելել է Ստեփանակերտի մի շարք օբյեկտներ
Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 17-ին այցելել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Թումանյան փողոցում կառուցվող բազմաբնակարան շենքի շինհարթակ և ծանոթացել այնտեղ կատարվող աշխատանքների ընթացքին:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է բոլոր նորմերին համապատասխան որակյալ շինարարության իրականացումը և ժամանակակից ճարտարապետական լուծումների կիրառումը:
Նույն օրը Նախագահ Սահակյանը մասնակցել է մայրաքաղաքում նոր ոսկու վերամշակման կենտրոնի բացման արարողությանը և ծանոթացել կենտրոնի աշխատանքային պայմաններին:
Նախագահը նշել է, որ աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման դեպքում Արցախի ոսկերչական արտադրանքը կարող է պահանջված լինել միջազգային շուկայում՝ շեշտելով այստեղ Հայաստանի և սփյուռքի հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը:

On 17 November President Bako Sahakyan visited the construction site of an apartment building in the Toumanyan street of capital Stepanakert and got acquainted with the activities being carried out there, official page of Artsakh President reports.
The Head of the State noted the importance of high quality construction in accordance with all the norms and application of modern architectural solutions.
On the same day President Sahakyan partook at the opening ceremony of the new gold processing center in Stepanakert and got acquainted with the working conditions of the enterprise.
The President noted that in case of proper organization of works Artsakh jewelry might be demanded in international markets highlighting within this context the need of cooperation with Armenia and the Diaspora.