Մեքսիկան աջակցում է ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը
Նոյեմբերի 16-ին Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը հանդիպում է ունեցել Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Խորխե Կառլոս Ռամիրես Մարինի և Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Մանուել Ջիորգանա Խիմենեսի հետ, փոխանցում է Artsakhpress-ը:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Մեքսիկա միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում միջխորհրդարանական համագործակցության կարևորությանը: Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Մեքսիկայի օրենսդիր մարմինների միջև հաստատվել է ակտիվ երկխոսություն, որի արդյունքում ձևավորվել է երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության օրակարգ:
Դեսպան Այվազյանը բարձր է գնահատել Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում Հայաստանի հետ գործող բարեկամության խմբի պատվիրակության վերջերս Հայաստան և Արցախ կատարած այցը, որը նոր հեռանկարներ է ստեղծել տարբեր բնագավառներում փոխգործակցության խորացման համար:
Պատգամավորների պալատի նախագահը և Հայաստանի դեսպանը մտքեր են փոխանակել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու նպատակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Ստորին պալատի նախագահն ընդգծել է, որ Մեքսիկան, որի սահմանադրությունում ամրագրված է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը, որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Նույն օրը դեսպան Այվազյանը հանդիպում է ունեցել նաև Պատգամավորների պալատի՝ Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամների հետ՝ քննարկելով միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացմանն առնչվող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Mexico Supports OSCE Minsk Group Mediation for Peaceful Settlement of Karabakh Conflict
On November 16, Armenia’s Ambassador to Mexico Ara Ayvazyan had a meeting with President of the Chamber of Deputies (lower house of Parliament) Jorge Carlos Ramirez Marin and chairman of the Foreign relations committee Viktor Giorgana Himenez, Artsakhpress reports.
During the metting the sides touched upon the importance of interparliamentary cooperation for the development of the Armenian-Mexican intergovernmental relations. The sides were pleased to note that active dialogue has been established between the legislative bodies of both countries in recent years.
The Armenian Ambassador highly appreciated the recent visit to Armenia and Artsakh of the delegation of the friendship group with Armenia of the Chamber of Deputies.
The sides exchanged ideas over the actions for advancing the peaceful settlement process of the Karabakh conflict. Jorge Carlos Ramirez Marin stressed that Mexico, the constitution of which stipulates the protection of the right to self-determination of peoples, is supporting the peaceful settlement of the conflict with the mediation of the Minsk Group Co-Chairs, as a friend of Armenia.