Թուրքիայի հայկական դպրոցները պայքարում են իրենց գործունեությունը շարունակելու համար
Թուրքիայում բնակվող ազգային փոքրամասնություններին պատկանող դպրոցները                  (ներկայում 24 դպրոց) պայքարում են իրենց գործունեությունը շարունակելու համար, հաղորդում է թուրքական ''Hurriyet''-ը:
Կայքի փոխանցմամբ՝ այս փոքրամասնությունների թվին են պատկանում նաև Թուրքիայում ապրող հայերը, որոնց համար գործող թվով քիչ հայկական դպրոցները ևս խնդիր են ներկայացնում: Չնայած Թուրքիայում ապրող մոտ 60000 հայերին ու այնտեղ գործող 16 հայկական դպրոցներին` միայն 3000 աշակերտ է ուսում ստանում հայկական դպրոցներում:
«1950-ականների վերջին Թուրքիայում գործում էր մոտ 25 դպրոց, որտեղ ուսում էր ստանում մոտ 9000 աշակերտ: Ներկայում գործող 16 դպրոցներում սովորում է 3000 աշակերտ: Երբ Թուրքիայում փոխվում է կրթական համակարգը, դա ազդում է նաև մեր դպրոցների վրա», – ասել է Ստամբուլի Դադյան հայկական դպրոցի հիմնադիր Արսեն Արշըքը, ապա ավելացրել է. «Քանի որ ավագ դպրոցներ ու համալսարաններ ընդունվելու համար քննություններն անցկացվում են կենտրոնացված  համակարգով, ծնողները ցանկանում են, որ նույնիսկ ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի նման առարկաները ևս դասավանդվեն թուրքերենով, չնայած որ մենք իրավունք ունենք դրանք մատուցել հայերենով»:

Armenian Schools Struggle to Survive in Turkey
Minority schools in Turkey, of which there are 24 currently, are struggling to survive as the populations of their communities dwindle.
As Hurriyet reports, for Turkey’s Armenian community, the meager number of schools for their children is also a problem. With a population of 60,000 and 16 schools across the country, only 3,000 students receive education in Armenian schools.
"There were around 9,000 students in 25 schools at the end of the 1950s. Now, there are 3,000 students in 16 schools. When the education system in Turkey changes, it affects our schools, too. Because high school and university entrance exams are conducted by a centralized education system, parents want classes like physics and mathematics to be taught in Turkish, which we have the right to offer in Armenian," Istanbul Dadyan Armenian School’s founder Arsen Arşık said.