Համայն Ռուսիո պատրիարքը հայտնել է, որ աշխարհի վերջը շատ մոտ է
Մոսկվայի ու Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը խոսել է աշխարհի վերջին օրերի մոտեցման նշանների մասին: Այս մասին նա ասել է իր քարոզում Քրիստոս Փրկիչ տաճարում պատարագից հետո, հաղորդում է «Lenta.ru»-ն՝ հղում կատարելով «Ինտերֆաքս»-ին:
«Այսօր մեղքը ոչ միայն ակնհայտ է (...) Այսօր մեղքը դրսևորվում է առավել գրավիչ ձևով` կինոյի միջոցով, թատրոնի միջոցով », - ասել է Կիրիլը:
Կիրիլը նշել է, որ «այսօր մարդկային կրքերի նավը քանդելու ժամանակը չէ, այսօր բոլոր առողջ ուժերը հավաքելու ժամանակն է»: «Սա արդեն տեսանելի է անզեն աչքով: Առնվազն կույր պետք է լինես, որպեսզի չնկատես պատմության սարսափելի պահերի մոտեցումը, որի մասին Սուրբ Հովհաննես առաքյալը գրել է «Հայտնություն» բաժնում (Աստվածաշնչի վերջին հատվածը-խմբ.)», - ասել է  պատրիարքը:
Նա նշել է, որ աշխարհի վերջին օրերի մոտեցումը կախված է նաև մարդկանցից և կոչ է արել բոլորին «դադարեցնել անդունդի եզրը հասնելու սահքը»՝ գիտակցելով ողջ մարդկության նկատմամբ պատասխանատվության զգացումը:

Патриарх Московский и всея Руси Кирилл рассказал о приближении конца света
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл рассказал о признаках приближения конца света. Об этом он сообщил в проповеди после литургии в храме Христа Спасителя, передает ''Lenta.ru'', ссылаясь на "Интерфакс".
"Сегодня грех не просто очевиден (...) Сегодня грех демонстрируется самым притягательным способом - через кинематограф, через театр", - заявил Кирилл.
Кирилл отметил, что "сегодня не то время, чтобы раскачивать лодку человеческих страстей, сегодня время сплочения всех здоровых сил". "Это уже видно невооруженным глазом. Нужно быть слепым, чтобы не видеть приближение грозных мгновений истории, о которых говорил в своем Откровении апостол и евангелист Иоанн Богослов", - считает патриарх.
Он указал, что приближение конца света зависит от самих людей, и призвал всех "затормозить наше сползание в бездну окончания истории", осознав свою ответственность за Россию и весь род человеческий.