Այսօր Հեռուստատեսության համաշխարհային օրն է
Հեռուստատեսության համաշխարհային օրը, նշվում է ամեն տարի  նոյեմբերի 21-ին, հայտնում է Calend.ru-ն:  1996-ին անցկացվել է Համաշխարհային առաջին հեռուստատեսության ֆորումը, որից հետո դեկտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հռչակեց նոյեմբերի 21-ի տոն հռչակեց ։
Հեռուստատեսության համաշխարհային օրը, ոչ թե դրա հեռուստատեսության տեխնիկական մասին է նվիրված, այլ  այն փիլիսոփայությանը, որը մեր կյանք է բերում։
Ժամանակակից աշխարհում հեռուստատեսությունը կապի ու գլոբալիզացիայի խորհրդանիշ է։ Դրա համար էլ պետություններին առաջարկվել է նշել այդ օրը՝ հեռարձակելով հեռուստատեսային ծրագրեր խաղաղության, անվտանգության, տնտեսական ու սոցիալական զարգացման ու մշակութային թմաներով։

Сегодня Всемирный день телевидения
Всемирный день телевидения (World Television Day), отмечаемый ежегодно 21 ноября, был провозглашен Генеральной Ассамблеей ООН в декабре 1996 года, в ознаменование даты проведения в ООН первого Всемирного телевизионного форума (World Television Forum) в 1996 году, сообщает Calend.ru.
Телевидение было признано важным инструментом воздействия – ориентации, направления и мониторинга общественного мнения.
В современном мире телевидение представляет собой символ связи и глобализации. Поэтому государствам было предложено отмечать этот день, обмениваясь телевизионными программами, посвящёнными таким проблемам, как мир, безопасность, экономическое и социальное развитие и расширение культурного обмена.