Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Ծաղկաձոր Օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը
Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել «Ծաղկաձոր Օփեն» շախմատի միջազգային մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը, հայտնում է ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքը:
Մրցաշարն անցկացվում է Ա և Բ խմբերով, շվեյցարական մրցակարգով, 9 խաղափուլով՝ ՖԻԴԵ-ի շախմատի կանոնների համաձայն: Մրցաշարում հաղթողի կոչման համար կպայքարեն 17 երկրի շուրջ 160 շախմատիստ, այդ թվում՝ 23 միջազգային գրոսմայստեր և 23 միջազգային և ՖԻԴԵ-ի վարպետներ:
Միջոցառման շրջանակներում ամփոփվել են նաև միջազգային գրոսմայստեր, Հայաստանի ութակի չեմպիոն Աշոտ Անաստասյանի հիշատակին նվիրված կայծակնային շախմատի՝ նույն օրը առավոտյան մեկնարկած մրցաշարի արդյունքները, որին մասնակցել են 14 երկրների շուրջ 200 շախմատիստներ, այդ թվում` 29 միջազգային գրոսմայստեր և 28 միջազգային ու ՖԻԴԵ-ի վարպետներ: Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը մրցանակներ է հանձնել կայծակնային շախմատի մրցաշարի հաղթողներին:

President of the Republic of Armenia, President of the Armenian Chess Federation Serzh Sargsyan attended the ceremony of opening of Tsaghkadzor Open international chess tournament at the Marriott Hotel in Tsaghkadzor, press service of the Armenian President’s Office reports.
The tournament will be held in A and B groups according to Swiss regulations and in 9 rounds in line with the FIDE Chess Rules. About 160 chess players from 17 countries, including 23 international grandmasters and 23 international and FIDE masters will compete for the title of the winner in the tournament.
Within the framework of the event, the International Jury summed up the results of Ashot Anastasyan Memorial blitz tournament, which started earlier today, involving some 200 chess players from 14 countries, including 29 international grandmasters and 28 international and FIDE masters.
First Vice President of the Armenian Chess Federation Smbat Lputyan handed prizes to the winners of the blitz tournament.