Իսրայելցի նախարարը հրաժարական է տվել շաբաթ օրը իրականացվող աշխատանքի պատճառով
Իսրայելի առողջապահության նախարար Յակով Լիցմանը հրաժարական է տվել շաբաթ օրերին երկաթուղու վրա շինարարության շուրջ անհամաձայնության պատճառով։ Հրեական ավանդույթն արգելում է արտադրական աշխատանքներ իրականացնել այդ օրը: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ակնկալվում է, որ Լիցմանի ղեկավարած ուլտրակրոնական կուսակցությունը՝ «Թորայի հրեականությունը», կմնա իշխող կոալիցիայում՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին ապահովելով մեծամասնություն։
«Առողջապահության նախարար և «Թորայի հրեականություն» կուսակցության ղեկավար Յաակով Լիցմանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել շաբաթ օրերին երկաթուղու վերանորոգման աշխատանքներ իրակականացնելու պատճառով։
Նախարարական պորտֆելը կանցնի Նեթանյահուին, որը հույս ունի հաղթահարել տարաձայնությունները և Լիցմանին վերադարձնել կառավարություն։

The Health Minister, Yaakov Litzman, is a member of the ultra-orthodox United Torah Judaism party that helps keep Prime Minister Benjamin Netanyahu's coalition in power, BBC reports
Ultra-orthodox Jews object to work being carried out on the Sabbath - the Jewish day of rest.
However, the coalition does not appear to be in jeopardy for now. A spokesman for Mr Litzman's party told AFP it had no plans to leave the coalition "at this stage".
Mr Netanyahu, whose government has only a slim parliamentary majority, said all members of the coalition were in favour of its continued existence.
"The Sabbath, as well as the needs of all Israeli citizens, including, of course, the need for safe and consistent transportation are important to us. I'm sure that we will find an educated solution to this," he said.
In his resignation letter, Mr Litzman said: "I cannot bear ministerial responsibility for the severe harm to one of the eternal values of the Jewish people, which is the Sabbath."