Իսրայելցի նախարարը հրաժարական է տվել շաբաթ օրը իրականացվող աշխատանքի պատճառով
Իսրայելի առողջապահության նախարար Յակով Լիցմանը հրաժարական է տվել շաբաթ օրերին երկաթուղու վրա շինարարության շուրջ անհամաձայնության պատճառով։ Հրեական ավանդույթն արգելում է արտադրական աշխատանքներ իրականացնել այդ օրը: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ակնկալվում է, որ Լիցմանի ղեկավարած ուլտրակրոնական կուսակցությունը՝ «Թորայի հրեականությունը», կմնա իշխող կոալիցիայում՝ վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին ապահովելով մեծամասնություն։
«Առողջապահության նախարար և «Թորայի հրեականություն» կուսակցության ղեկավար Յաակով Լիցմանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել շաբաթ օրերին երկաթուղու վերանորոգման աշխատանքներ իրակականացնելու պատճառով։
Նախարարական պորտֆելը կանցնի Նեթանյահուին, որը հույս ունի հաղթահարել տարաձայնությունները և Լիցմանին վերադարձնել կառավարություն։

Глава минздрава Израиля подал в отставку из-за "осквернения шаббата"
Министр здравоохранения Израиля Яаков Лицман подал в отставку из-за несогласия с проведением ремонтных работ на железной дороге по субботам -в шабат, когда еврейская традиция запрещает большинство видов производственной деятельности, передает Риа Новости.
Железнодорожники в Израиле традиционно стараются использовать субботний перерыв в движении поездов, чтобы без ущерба для расписания провести необходимые работы.
Министр последние несколько недель заявлял, что он готов подать в отставку, если работы, нарушающие святость субботы, не будут прекращены.
Хаим Кац предложил, чтобы работы на железной дороге проводили рабочие, не являющиеся евреями. Однако Лицмана этот вариант не устраивает. Он настаивает на том, чтобы работы по субботам вообще не проводились
Теперь министерский портфель перейдет к Нетаньяху. Как отмечает Второй телеканал, премьер рассчитывает на преодоление разногласий с ультрарелигиозной партией "Еврейство Торы", которую возглавляет Лицман, и на его возвращение в правительство.