Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովը կկրի «Ապրել միասին» կարգախոսը
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների 34-րդ համաժողովում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաժողովի մասնակիցների հաստատմանն է ներկայացրել Երևանում 2018թ. կայանալիք գագաթաժողովում կազմակերպության կանոնադրական մարմինների նստաշրջանների ժամկետները, գագաթաժողովի խորհրդանիշը, կարգախոսը և քննարկումների հիմնական թեմաները։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի առաջարկությամբ որոշվել է Ֆրանկոֆոնիայի Երևանի գագաթաժողովն անցկացնել 2018թ․ հոկտեմբերի 11-12-ին, իսկ ՖՄԿ կանոնադրական մարմինների նիստերը հետևյալ օրացույցով՝ հոկտեմբերի 7-ին Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհուրդը, հոկտեմբերի 8-9-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը։
«Ապրել միասին»-ը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը հաստատլել է որպես Երևանյան գագաթաժողովի կարգախոս։ Այս առումով Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ այդ կարգախոսը դրվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության առաջարկվելիք նոր հիմնարար փաստաթղթի՝ Երևանյան Պակտի հիմքում։ Նախարարի խոսքերով՝ Պակտը կարտացոլի Ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքները՝ մարդու և ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսությունը, ինչպես նաև պայքարն այնպիսի երևույթների դեմ, ինչպիսիք են այլատյացությունը, անհանդուրժողականությունը, խտրականությունը և ատելության սերմանումը։
Նախարարական համաժողովի մասնակիցները դիտել են Հայաստանի մասին այցեքարտ-ֆիլմ՝ Գագաթաժողովի անցկացման պայմանների, նիստերի անցկացման վայրի, ենթակառուցվածքների և կազմակերպչական այլ հարցերի վերաբերյալ։
Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովը միաձայն հավանություն է տվել Երևանում գագաթաժողովի անցկացման վերաբերյալ Հայաստանի բոլոր առաջարկություններին:

The Yerevan Summit of La Francophonie Will Be Held under the Slogan "Live Together"
On November 26, the preparatory activities for the Summit of La Francophonie, to be held in Yerevan in 2018, were presented at the 34th Ministerial Conference in Paris, the press service of the MFA of the Republic of Armenia reports.
Foreign Minister Edward Nalbandian presented the dates of the sessions of the Organisation’s statutory bodies, the symbol of the Summit, the slogan and the main topics for discussions for the approval of the participants of the Conference.
Upon Armenia’s proposal, it was decided to hold the Summit of La Francophonie in Yerevan on October 11-12, 2018, and the sessions of the IOF statutory bodies in accordance with the following schedule: Permanent Council of La Francophonie on October 7, Ministerial Conference of La Francophonie on October 8-9.
"Living Together" was confirmed by the Ministerial Conference of La Francophonie as the main theme of the Yerevan Summit. In this regard, Edward Nalbandian informed that this theme will be laid at the basis of the Yerevan Pact, a new fundamental document to be proposed to the International Organization of La Francophonie. According to the Minister, the Pact will reflect the universal values of La Francophonie, the protection of human and peoples’ rights, democracy, intercultural and interreligious dialogue, as well as fighting against such phenomena as xenophobia, intolerance, discrimination and hatred.
The participants of the Ministerial Conference watched the film about Armenia, presenting the conditions, in which the Summit will be held, the venue of the sessions, infrastructure and other organizational issues.
The Ministerial Conference of La Francophonie unanimously approved all the proposals of Armenia with regards to holding the Summit in Yerevan.