Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովը կկրի «Ապրել միասին» կարգախոսը
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների 34-րդ համաժողովում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաժողովի մասնակիցների հաստատմանն է ներկայացրել Երևանում 2018թ. կայանալիք գագաթաժողովում կազմակերպության կանոնադրական մարմինների նստաշրջանների ժամկետները, գագաթաժողովի խորհրդանիշը, կարգախոսը և քննարկումների հիմնական թեմաները։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի առաջարկությամբ որոշվել է Ֆրանկոֆոնիայի Երևանի գագաթաժողովն անցկացնել 2018թ․ հոկտեմբերի 11-12-ին, իսկ ՖՄԿ կանոնադրական մարմինների նիստերը հետևյալ օրացույցով՝ հոկտեմբերի 7-ին Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհուրդը, հոկտեմբերի 8-9-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը։
«Ապրել միասին»-ը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը հաստատլել է որպես Երևանյան գագաթաժողովի կարգախոս։ Այս առումով Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրել է, որ այդ կարգախոսը դրվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության առաջարկվելիք նոր հիմնարար փաստաթղթի՝ Երևանյան Պակտի հիմքում։ Նախարարի խոսքերով՝ Պակտը կարտացոլի Ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքները՝ մարդու և ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսությունը, ինչպես նաև պայքարն այնպիսի երևույթների դեմ, ինչպիսիք են այլատյացությունը, անհանդուրժողականությունը, խտրականությունը և ատելության սերմանումը։
Նախարարական համաժողովի մասնակիցները դիտել են Հայաստանի մասին այցեքարտ-ֆիլմ՝ Գագաթաժողովի անցկացման պայմանների, նիստերի անցկացման վայրի, ենթակառուցվածքների և կազմակերպչական այլ հարցերի վերաբերյալ։
Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովը միաձայն հավանություն է տվել Երևանում գագաթաժողովի անցկացման վերաբերյալ Հայաստանի բոլոր առաջարկություններին:

Ереванский Саммит Франкофонии пройдет под слоганом ''Жить вместе''
26 ноября на проходящей в Париже 34-й министерской конференции Международной организации Франкофонии министр иностранных дел Эдвард Налбандян представил сроки сессий основных органов организации, символ слоган и основные темы обсуждения предстоящего Саммита Франкофонии в Ереване в 2018 году. Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Армении.
По предложению Армении было принято решение о проведении ереванского Саммита Франкофонии 11-12 октября 2018 года, а заседания уставных органов МОФ в соответствии со следующим графиком: 7 октября – Постоянный совет Франкофонии, 8-9 октября – министерская конференция.
Слоган ереванского саммита ''Жить вместе'' был утвержден Министерской конференцией Франкофонии. По этому поводу Эдвард Налбандян сообщил, что этот слоган будет положен в основу нового основополагающего документа – Ереванского пакта. По словам министра, Ереванский пакт отобразит всеобщие ценности Франкофонии: защита прав человека и народов, демократия, межкультурный и межрелигиозный диалог, а также борьба против ксенофобии, нетерпимости, дискриминации и насаждения ненависти.
Участники Министерской конференции посмотрели фильм об Армении, рассказывающий об условиях проведения Саммита, о местах проведения заседаний, инфраструктурах и других организационных вопросах.