Հայաստանի պատվիրակությունը Կիևում բոյկոտել է ՍԾՏՀ ԽՎ նիստը
Հայաստանի պատվիրակությունը բոյկոտել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 50-րդ նիստը:
«ՍԾՏՀ ԽՎ-ի հոբելյանական քսանհինգերորդ տարում Ուկրաինայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած լիագումար նիստի ժամանակ աննախադեպ երևույթի ականատես եղանք:
Վեհաժողովի հիսուներորդ հոբելյանական նիստի բացման սկզբում, երբ պատվիրակությունների անդամները մոտ մեկ ժամ սպասում էին դահլիճում, պարզվեց, որ բոլոր պատվիրակությունների ղեկավարները ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի և Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարի նախաձեռնությամբ առանձնացել և ինչ-որ հարց էին քննարկում: Այդ քննարկմանը չէր հրավիրվել միայն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավարը: Սա մենք որակում ենք իբրև վիրավորանք ոչ միայն հայկական պատվիրակության, այլև բոլոր պատվիրակությունների և ընդհանուր կառույցի հանդեպ:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ի քսանհինգամյա պատմության ընթացքում նման դեպք երբեք չի եղել, և մենք այդ գործելաոճը գնահատում ենք իբրև կառույցի ավանդույթների և էության ոտնահարում: Նման աշխատաոճն անընդունելի և դատապարտելի է ցանկացած խորհրդարանական վեհաժողովի համար: Իբրև բողոքի նշան՝ հայկական պատվիրակությունը լքել է Վեհաժողովի դահլիճը:
Հետագայում պարզվեց, որ վերոհիշյալ քննարկման արդյունքում հռչակագրի մեջ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ մի փոփոխություն է մտցվել, որն ամբողջովին հակասում է միջազգային իրավունքի՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներին:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը բոլոր պատվիրակություններին կոչ է անում չտրվել սադրանքների, տնտեսական կառույցը չծառայեցնել որոշ պետությունների քաղաքական շահերին, դատապարտել այսօրինակ գործելաոճը և վերադառնալ կառուցողական համագործակցության դաշտ, ինչը բխում է ՍԾՏՀ ԽՎ-ի էությունից և ավանդույթներից», - ասվում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայության տարածած հայտարարությունում:

В Киеве делегация Армении в ПАЧЭС заявила о провокациях
Делегация Армении бойкотировала заседание 50-й Генеральной Ассамблеи парламентской Ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС) и покинула зал.
"В юбилейный год 25-летия ПАЧЭС, в столице Украины состоялось заседание Генеральной Ассамблеи, где мы стали очевидцами беспрецедентного явления.
Во время открытия 50-го юбилейного заседания Генеральной Ассамблеи ПАЧЭС, когда все члены делегаций около часа ждали в зале заседаний, выяснилось, что все главы парламентских делегаций, по инициативе Генерального секретаря ПАЧЭС и руководителя украинской делегации, уединились для обсуждения каких-то вопросов.  На это обсуждение не был приглашен только глава армянской делегации. Мы квалифицируем это как оскорбление, направленное не только против армянской делегации, но и против членов всех делегаций, а также Ассамблеи в целом.
На протяжении всей 25-летней истории ПАЧЭС, никогда не было ни одного такого случая, и мы оцениваем подобное поведение как действие, направленное против традиций и сути ПАЧЭС. Подобное поведение неприемлемо и недопустимо для любой парламентской ассамблеи. Армянская делегация осудила подобное поведение и в знак протеста покинула зал заседаний.
В дальнейшем выяснилось, что в результате вышеупомянутого обсуждения, в текст декларации была предложена поправка, касающееся существующих конфликтов в регионе, формулировка которой полностью противоречит таким всеобъемлющим принципам международного права, как отказ от применения и угрозы применения силы, территориальная целостность государств и право народов на самоопределение.
Армянская делегация ПАЧЭС призывает все делегации стран-участниц не поддаваться провокациям и не ставить нашу организацию на службу политическим интересам отдельных стран, осудить подобное поведение и вернуться в русло конструктивного сотрудничества, что вытекает из сути и традиций ПАЧЭС", - говорится в заявлении делегации НС РА в ПАЧЭС.