Հայաստանի ու Վրաստանի նախարարները քննարկել են Լարսի ճանապարհի մոտ թունելի կառուցման հարցը
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Զուրաբ Ալավիձեին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության պաշտոնական կայքէջից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ճանապարհաշինական մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ Ստեփանծմիդա-Լարս ավտոճանապարհի մոտակայքում նախատեսվող թունելի կառուցման մի շարք մանրամասներ։
Վահան Մարտիրոսյանն ընդգծել է Հայաստանի համար այդ ճանապարհի կարևորագույն նշանակությունը և հույս հայտնել, որ մինչև թունելի կառուցումը, հատկապես ձմեռային ժամանակահատվածում, հատուկ ուշադրություն կդարձվի ճանապարհի ձնամաքրման աշխատանքներին։
Զուրաբ Ալավիձեն հավաստիացրել է, որ իրենք անում են հնարավոր ամեն ինչ ճանապարհի անցանելիությունն ապահովելու համար: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանի համապատասխան կառույցները ճանապարհների մաքրման աշխատանքներն իրականացնում են արտակարգ ռեժիմով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև չեզոք գոտու ավտոճանապարհի երթևեկելի մասի լայնացման շինարարական աշխատանքներին և Վրաստանը Հայաստանին կապող ճանապարհի արդիականացմանն առնչվող հարցեր:

Грузия и Армения обсудили вопрос прокладки тоннеля у Ларса
Министр транспорта, связи и информационных технологий РА Ваган Мартиросян в Тбилиси встретился в министром регионального развития и инфраструктур Зурабом Алавидзе. Об этом передает пресс-служба Министерства транспорта, связи и информационных технологий РА.
В ходе встречи были обсуждены ряд дорожно-строительных программ, в том числе детали строительства тоннеля, предусмотренного вблизи автодороги Степанцминда-Ларс.
Ваган Мартиросян подчеркнул важнейшее значение строительства этой дороги для Армении и выразил надежду, что до начала строительства тоннеля, особенно в зимний период, будет уделено особое внимание работам по очистке дорог.
Зураб Алавидзе заверил, что они делают все возможное для обеспечения проходимости дороги. Он подчеркнул, что соответствующие структуры Грузии осуществяют работы по очистке дорог в чрезвычайном режиме.
В ходе встречи также был обсужден рад вопросов, косающийся строительных работ по расширению нейстральной зоны проезжей части автодороги между Грузией и Россией и модернизации дороги, связывающей Грузию с Арменией.