Հայաստանի ու Վրաստանի նախարարները քննարկել են Լարսի ճանապարհի մոտ թունելի կառուցման հարցը
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Զուրաբ Ալավիձեին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության պաշտոնական կայքէջից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ճանապարհաշինական մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ Ստեփանծմիդա-Լարս ավտոճանապարհի մոտակայքում նախատեսվող թունելի կառուցման մի շարք մանրամասներ։
Վահան Մարտիրոսյանն ընդգծել է Հայաստանի համար այդ ճանապարհի կարևորագույն նշանակությունը և հույս հայտնել, որ մինչև թունելի կառուցումը, հատկապես ձմեռային ժամանակահատվածում, հատուկ ուշադրություն կդարձվի ճանապարհի ձնամաքրման աշխատանքներին։
Զուրաբ Ալավիձեն հավաստիացրել է, որ իրենք անում են հնարավոր ամեն ինչ ճանապարհի անցանելիությունն ապահովելու համար: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանի համապատասխան կառույցները ճանապարհների մաքրման աշխատանքներն իրականացնում են արտակարգ ռեժիմով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև չեզոք գոտու ավտոճանապարհի երթևեկելի մասի լայնացման շինարարական աշխատանքներին և Վրաստանը Հայաստանին կապող ճանապարհի արդիականացմանն առնչվող հարցեր:

Armenian and Georgian Ministers Discussed Construction of Tunnel near Lars Checkpoint
Mr. Vahan Martirosyan, Minister of Transport, Communication and Information Technologies of Armenia, met with Mr. Zurab Alavidze, Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia in Tbilisi, Press Service of Ministry of Transport, Communication and Information Technologies of RA reports.
A number of programs were discussed during the meeting, including details regarding the construction of the tunnel near to the Stepantsminda-Lars highway.
Mr. Martirosyan highlighted the importance of that road for Armenia and expressed hope that special attention would be paid to the snow-clearing works of the road until the construction of the tunnel.
Mr. Zurab Alavidze assured that they did their best to ensure the road possibility. He emphasized that the corresponding structures of Georgia carried out road cleaning works in an emergency regime.
The issues regarding the expansion of the motorway of the road section of the neutral zone of Georgia and Russia and the modernization of the road linking Georgia to Armenia were also discussed during the meeting.