Եվրամիությունը ձգտում է արմատախիլ անել կոռուպցիան Հայաստանի բուհերում. Սվիտալսկի
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, «Հայաստանի կրթական համակրգում վարքագծի կանոնների օրենսգրքի ամրապնդում և կոռուպցիայի դեմ պայքար» ծրագրի արդյունքների ամփոփման ժամանակ հայտարարել է, որ ԵՄ-ի նպատակն է Հայաստանի բուհերում կոռուպցիայի վերացումը, փոխանցում է Նովոստի-Արմենիան:
«Կրթության շնորհիվ կարելի է շատ խնդիրներ լուծել՝ ներառյալ կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Եվ եթե Հայաստանում կան կրթական հաստատություններ, որտեղ բացակայում է կոռուպցիան, ապա մենք պետք է հասնենք նրան, որ այլ բուհերում ևս դա չլինի»,- ասել է Սվիտալսկին:
Վերոնշյալ ծրագիրը Հայաստանում սկսել է իրականացվել 2015թ.-ից՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության աջակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է Հայաստանում բարձրագույն կրթության ոլորտում մշակել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուցիոնալ համակարգ:
Սվիտալսկին նշել է նաև, որ ծրագրի իրականցման տարիներին  Հայաստանում ստեղծվել է բավականին լավ օրենսդրական բազա՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար:
«Այսօր Հայաստանում կոռուպցիան արմատախիլ անելու համար առկա է և՛ անհրաժեշտ օրենսդրական հիմք,  և՛ քաղաքական կամք, սակայն այդ պայքարն անհնարին կլինի առանց այդ երևույթի վնասակարության վերաբերյալ հասարակական գիտակցության»,- ասել է դիվանագետը:

Свитальский: Евросоюз стремится искоренить коррупцию в вузах Армении
Глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский сегодня, 30 ноября, в ходе церемонии подведения итогов программы "Укрепление кодекса этических норм поведения в образовательной системе Армении и борьба с коррупцией" заявил, что целью ЕС в Армении является искоренение коррупции в вузах, передает Новости-Армения.
"Благодаря образованию можно решить много вопросов, включая борьбу с коррупцией.  И если в Армении есть учебные учреждения, где нет коррупции, то мы должны добиться того, чтобы ее не было и в других", - заявил Свитальсикй.
Вышеупомянутая программа стартовала в Армении в 2015 году при поддержке делегации ЕС в Армении. Ее целью является разработать институциональную систему борьбы с коррупцией в сфере высшего образования Армении.
Свитальский также заявил, что в Армении за годы реализации программы сформировалась хорошая законодательная база для борьбы с коррупцией.
"В Армении сегодня есть и необходимая законодательная база для искоренения коррупции, и политическая воля, но эта борьба будет невозможна без общественного осознания вредности этого явления", - сказал он.