Նախագահը մասնակցում է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին
Աշխատանքային այցով Բելառուսի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Մինսկում մասնակցում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին, որն անցկացվում է նախ նեղ կազմով, ապա պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ լիագումար նիստի ձևաչափով:
Մայրաքաղաք Մինսկում արդեն մեկնարկել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների նեղ կազմով հանդիպումը, որին մասնակցում է նաև կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը: Նախագահները կքննարկեն ՀԱՊԿ հետագա զարգացմանն ուղղված միջոցառումների ողջ համալիրը:
Կազմակերպության հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի օրակարգում են նաև միջազգային իրավիճակի զարգացման միտումների, միջազգային անվտանգության արդիական խնդիրների վերաբերյալ քննարկումները, ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը և կազմակերպության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները, ինչպես նաև քարտուղարության և ՀԱՊԿ միասնական շտաբի կառուցվածքի, շտաբում զինծառայողների պաշտոնների քվոտայով բաշխման, 2018թ. ՀԱՊԿ բյուջեի ընդունման վերաբերյալ հարցերը:
Նստաշրջանի ընթացքում նախատեսվում է ընդունել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 25-ամյակի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 15-ամյակի կապակցությամբ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների հռչակագիրը, ինչպես նաև ստորագրել տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում համագործակցությանն ու անօրինական միգրացիային հակազդելու միջոցների կատարելագործմանն առնչվող համապատասխան փաստաթղթեր: Նախագահների քննարկմանն ու հաստատմանը կներկայացվի նաև «Մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության ռազմավարության իրականացման ծրագրի մասին» որոշման նախագիծը:
ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահությունը ստանձնող երկրի` Ղազախստանի նախագահը խորհրդի անդամներին կներկայացնի կազմակերպությունում իր երկրի նախագահության ժամանակահատվածում առաջնայնությունները:
Նախագահները կլսեն նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի ամենամյա զեկույցը 2016-2017թթ. կազմակերպության գործունեության և ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախորդ նիստի որոշումների իրականացման մասին:

Президент Армении принимает участие в сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ
Находящийся с рабочим визитом в Республике Беларусь президент АрменииСерж Саргсян сегодня в Минске принимает участие в сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), которая проводится сначала в уском составе, затем - в формате пленарного заседания с участием официальных делегаций, сообщет пресс-служба главы армянского государства.
В столице Минске уже стартовала встреча глав государств-членов ОДКБ в узком составе, в которой принимает участие также генеральный секретарь организации Юрий Хачатуров.
Президенты обсудят весь комплекс мероприятий, направленных на дальнейшее развитие ОДКБ.
В повестке сессии Совета коллективной безопасности организации также обсуждение тенденций развития международной ситуации, актуальных проблем международной безопасности, мер по дальнейшему развитию военной составляющей ОДКБ и направленных на укрепление организации мероприятий, а также вопросов, касающихся структуры Секретариата и Объединённого штаба ОДКБ, распределения квотных должностей в Объединённом штабе, принятия бюджета ОДКБ на 2018 год.
В ходе сессии намечено принять Декларации глав государств – членов ОДКБ в связи с 25-летием Договора о коллективной безопасности и 15-летием создания Организации Договора о коллективной безопасности, а также подписать соответствующие документы, касающиеся сотрудничества в сфере информационной безопасности и совершенствования мер по противодействию незаконной миграции.
На обсуждение и утверждение президентов будет вынесен также проект Решения "О Плане реализации Стратегии коллективной безопасности ОДКБ на период до 2025 года".
Президент принимающей председательство в Совете коллективной безопасности ОДКБ страны - Казахстана представит членам Совета приоритеты своей страны на период председательства в следующем межсессионном периоде.
Президенты заслушают также ежегодный доклад генерального секретаря ОДКБ о деятельности организации в 2016-2017гг. и о реализации решений, принятых на предыдущей сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.