«Այցելեք Արցախ ու կտեսնեք ազատ, անկախ ու ժողովրդավար պետություն». Էդուարդ Շարմազանովի ելույթը ՌԴ Պետական դումայում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Ռուսաստանի Պետական դումայի հրավերով դեկտեմբերի 4-ին մասնակցել է «Խորհրդարանականներն ընդդեմ թմրամիջոցների» միջազգային համաժողովին և հանդես եկել ելույթով: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է.
«Հարգելի պարոն նախագահող,
թմրամիջոցների և դրանց անօրինական շրջանառության խնդիրները մարտահրավեր են միջազգային հանրության համար: Այդ հանցագործությունը սերտ կապ ունի այլ մարտահրավերների՝ միջազգային ահաբեկչության ու փողերի անօրինական լվացման հետ: Հաշվի առնելով, որ թմրանյութերի անօրինական շրջանառությունը մարտահրավեր է այսօրվա աշխարհի համար՝ պետք է նշեմ, որ այն ևս անվտանգության մարտահրավեր է: Այս արատի դեմ պայքարը պահանջում է միասնական ու համակարգային պայքար: Հայաստանի Հանրապետությունը կոչ է անում ավելի վճռական պայքար մղել այդ արատի դեմ և միասնական ռազմավարություն մշակել այդ մարտահրավերին դիմակայելու համար: Հայաստանը նման արդյունավետ փորձ ունի ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ, և այս համաժողովը կարող է նոր էջ ու հնարավորություն բացել ընդդեմ այդ մարտահրավերի:
Ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ այսօր մենք հերթական անգամ ականատես եղանք Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կեղծ և հակահայկական հռետորաբանությանը: Հայաստանին ու Արցախին անհարկի մեղադրելու փոխարեն չէր խանգարի ընթերցել միջազգային զեկույցներն Ադրբեջանի վերաբերյալ: Իսկ Արցախի մասին անհեթեթ ելույթների մասնակիցներին ու բոլոր միջազգային գործընկերներին կոչ եմ անում այցելել Արցախ: Այցելեք ու կտեսնեք, որ Արցախի քաղաքացիները կառուցում են ժողովրդավարական, ազատ ու անկախ հանրապետություն:
Կոչ եմ անում բոլորիս միասնական ջանքերով պայքարել ահաբեկչության, ստի, ռասիզմի, նարկոթրաֆիքինգի և բոլոր միջազգային մարտահրավերների դեմ:
Եզրափակելով խոսքս՝ հաշվի առնելով խնդրի կարևորությունը՝ առաջարկում եմ քննարկել «Խորհրդարանականներն ընդդեմ թմրամիջոցների» կազմակերպության հիմնման հարցը:

Visit Artsakh and You Will See Free, Independent and Democratic State: Eduard Sharmazanov’s Speech in RF State Duma
On December 4, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov at the invitation of the State Duma of Russia took part in the International Conference Parliamentarians against Drugs and delivered a speech.
The RA NA Deputy Speaker noted:
"Dear Mr moderator,
The problems of the drugs and their illegal circulation are considered to be a challenge for the international community. That crime has a close connection with other challenges: international terrorism and illegal money laundering. Taking into consideration that the illegal circulation of the drugs is a challenge for today’s world, I should note that it is also a security challenge. The fight against this vice requires united and coordinated fighting. The Republic of Armenia calls on to fight more decisively against that vice and work out united strategy for overcoming that challenge. Armenia has such effective experience with the CSTO countries, and this conference can open a new page and an opportunity against that challenge.
I should mention with regret that today once again we witnessed the false and anti-Armenian rhetoric of the Azerbaijani representatives. Instead of unduly accusing Armenia and Artsakh you should disturb yourself and read the international reports on Azerbaijan. And I call on the participants of the absurd speeches on Artsakh and all international colleagues to visit Artsakh. Visit Artsakh and you will see that the citizens of Artsakh build a democratic, free and independent republic.
I call on all of us to fight against terrorism, lie, racism, drug-trafficking and all international challenges through united efforts.
Summing up his speech, taking into consideration the importance of the problem I propose to discuss the issue of establishing the organization Parliamentarians against Drugs.