«Էրեբունի» թանգարան-արգելոցում զբոսաշրջիկների աննախադեպ աճ է գրանցվել
Ինչպես հայտնել է «Էրեբունի» թանգարան-արգելոցի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը, այն այցելած զբոսաշրջիկների թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 60-70%-ով, փոխանցում է «Նովոստի Արմենիա»-ն:
Նրա խոսքով՝ այդ աճը տեղի է ունենում նույնիսկ այն պայմաններում, երբ թանգարան-արգելոց հասնելն այնքան էլ հեշտ չէ: Գյուրջյանը նշել է, որ ավելի մեծ թվով շբոսաշրջիկներ ներգրավելու համար 2018թ.-ին թանգարանը նախատեսում է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ:
«Ինչպես գիտեք, 2018թ. Հայաստանը մի շարք հոբելյաններ պիտի նշի. Առաջին հանրապետության հարյուրամյակը, Էրեբունի-Երևանի 2800-րդ տարելիցը, ինչպես նաև այստեղ է կազմակերպվում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը: «Էրեբունի» թանգարանում մենք ութ տարի շարունակ ֆրանսիացի գիտնականների հետ իրականացնում ենք պեղումներ, որոնք թույլ տվեցին հստակեցնել բոլոր հարցերը, որոնք թույլ կտան վերականգնել մեր հուշարձանը Էրեբունի-Երևանի հոբելյանի նախաշեմին»,- ասել է Գյուրջյանը:

В музее-заповеднике "Эребуни" – беспрецедентный рост числа туристов
Как заявил директор музея-заповедника "Эребуни" Гагик Гюрджян, число посетивших его туристов выросло по сравнению с прошлым годом примерно на 60-70%, пепедает ''Новости Армения''.
По его словам, этот рост был обеспечен даже в условиях, когда добраться до музея-заповедника не так легко. Гюрджян отметил, что для привлечения большего числа туристов в 2018 году музей планирует провести ряд мероприятий.
"Как вы знаете, в 2018 году Армения будет отмечать ряд важных юбилеев: 100-летие Первой республики, Эребуни-Ереван-2800, а также организует саммит Франкофонии. В музее "Эребуни" мы на протяжении восьми лет  осуществляли совместно с французскими учеными раскопки, которое позволили уточнить все вопросы, позволяющие восстановить наш памятник в преддверии юбилея Эребуни-Ереван", - сказал в пятницу в ходе пресс-конференции Гюрджян.
Он подчеркнул, что в преддверии празднования Эребуни-Ереван необходимо привести в должное состояние акрополь города Эребуни.