Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին այսօր կբացվի
Այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին բացվում է Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ գոտու բացման համար Մեղրի է ժամանել Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն էր տվել Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու ծրագրին։
Ըստ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի, ազատ տնտեսական գոտին կզարգանա երկու փուլով՝ ավարտական փուլում ունենալով 70 հեկտար տարածք: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող կազմակերպություններ, որոնք կիրականացնեն 130-150 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծվի շուրջ 1500 նոր աշխատատեղ: Արտահանման ծավալները կկազմեն 350 մլն դոլար։
ԱՏԳ-ի գործունեության ժամկետը 50 տարի է:
Ծրագրի իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից հիմնադրվել է «ՄԵՂՐԻ ԱԶԱՏ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԳՈՏԻ» ՓԲԸ-ն: Ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի փաթեթը տնօրինվում է «Համահայկական ֆոնդ» փակ ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի կողմից:

Свободная экономическая зона ''Мегри'' открывается сегодня
Свободная экономическая зона ''Мегри'' открывается сегодня 15 декабря. Как передает NEWS.am, на открытии СЭЗ будет присутствовать премьер-министр Армении Карен Карапетян.
Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян отметил, что целью Свободной экономической зоны является привлечение прямых иностранных инвестиций, повышение инвестиционной привлекательности страны. По его словам, свободная экономическая зона будет развиваться в два этапа.  На заключительном этапе  территория СЭЗ составит 70 гектаров. В ближайшие годы планируется привлечь 50 - 70 компаний, инвестиции которых составят 130 – 150 млн. долларов,  и создать около 1500 новых рабочих мест. Объемы экспорта составят 350 млн. Срок действия СЭЗ - 50 лет.
Для реализации проекта Правительством Армении создано ЗАО ''Свободная экономическая зона Мегри'', 100%-ый пакет акций которого находится в управлении компании закрытого непубличного договорного инвестиционного фонда ''Всеармянский фонд''.