Ռուսաստանը հայ-թուրքական սահմանին իրականացնում է ժամանակակից անվտանգության համակարգերի տեղադրում
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչությանը, «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին» 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ի պայմանագրի դրույթներին համապատասխան, զգոնությամբ շարունակում է  Հայաստանի պետական սահմանների պահպանությունը:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնել են, որ ներկայում նախատեսվում է ինժեներական կառույցների արդիականացում, հնացած սարքավորումների վերանորոգում և հայ-թուրքական սահմանի տարբեր հատվածներում ժամանակակից անվտանգության համակարգերի տեղադրում:

Россия проводит модернизацию сооружений на армяно-турецкой границе
Пограничное управление ФСБ России в Республике Армения в соответствии с Договором между Российской Федерацией и Республикой Армения «О статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования» от 30 сентября 1992 года, продолжает бдительное несение службы по охране государственной границы Республики Армении.
В Армении, в настоящее время, в плановом порядке идет модернизация инженерных сооружений, обновление устаревшего оборудования и установка современных комплексов охраны на различных участках армяно-турецкой границы, передает NEWS.am со ссылкой на пресс-службу ПУ ФСБ РФ.
Руководство Пограничного управления выражает огромную признательность жителям приграничья за помощь в охране государственной границы.