Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Գարեգին Ա Հովսեփյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդես Ստեփանակերտում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 18-ին Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում դիտել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Գարեգին Ա Հովսեփյանի ծննդյան 150-ամյակի տոնական միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպված ցուցահանդեսը՝ նվիրված կաթողիկոսի կյանքին և գործունեությանը:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ Գարեգին Հովսեփյանը պատկանում է հայ ժողովրդի մեծերի շարքին և անգնահատելի ավանդ ունի բարդ պատմաաշխարհաքաղաքական ժամանակահատվածում Հայ Առաքելական եկեղեցու զորացման, սփյուռքում եկեղեցական ու հասարակական կյանքի զարգացման, հայ ազգային ինքնության պահպանման և հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում՝ հավելելով, որ Արցախում հպարտ են այդպիսի հայրենակից ունենալու համար:

Sahakyan Attended an Exhibition Devoted to the Catholicos of the Great House of Cilicia Garegin I Hovsepyan
On December 18 Artsakh Republic President Bako Sahakyan watched an exhibition devoted to the life and activity of Catholicos of the Great House of Cilicia Garegin I Hovsepyan organized at the Stepanakert Culture and Youth Palace within the frameworks of festive events marking the 150th birthday anniversary of the Catholicos, the press service of NKR President reports.
President Sahakyan underlined that Garegin Hovsepyan belonged to the constellation of great Armenian figures whose contribution to strengthening the Armenian Apostolic Church in the difficult historical-geopolitical period, developing religious and public life, maintaining the Armenian national identity in the Diaspora and cementing the Motherland-Diaspora ties was inestimable, adding that Artsakh people were proud to have such a compatriot.