Արցախի 10 բժիշկներ դարձել են Ռուսաստանի Դաշնության Բժշկատեխնիկական գիտությունների ակադեմիայի անդամ
Հայաստանի Կուրորտաբանության և ֆիզիկական բժշկության ինստիտուտի տնօրեն Բենիկ Հարությունյանը հայտնում է, որ Արցախի Հանրապետությունում բացվել է Ռուսաստանի Դաշնության Բժշկատեխնիկական գիտությունների ակադեմիայի (ԲՏԳԱ) մասնաճյուղ, և արցախցի 10 գիտնական բժիշկներ այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, դարձել են այս մասնաճյուղի անդամներ, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Նրա խոսքով՝ մասնաճյուղի բացումը հնարավոր դարձավ սեպտեմբերի 12-15-ին Երևանում և Ստեփանակերտում միջազգային գիտաժողովի անցկացումից հետո, որին մասնակցել էին նաև Ռուսաստանից գիտնականներ, ովքեր անտեսելով Ադրբեջանի սպառնալիքները, հաճույքով մեկնեցին Արցախ՝ մասնակցելու գիտաժողովին, ինչպես նաև և ծանոթանալու տեղի մասնագետների հետ:
Արցախյան մասնաճյուղի տնօրեն է դարձել Արցախի առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը: Մասնաճյուղի բացմանը նվիրված միջոցառման ժամանակ նա նշեց, որ սա, իր կարծիքով, շատ կարևոր նախաձեռնություն է, որը Արցախին թույլ կտա միջազգային մակարդակ դուրս գալ որպես ինքնուրույն միավոր:
ՌԴ ԲՏԳԱ փոխնախագահ Մարլեն Բոստանջյանն իր հերթին նշեց, որ այս մասնագետները կկարողանան մասնակցել Բժշկակտեխնիկական ակադեմիայի ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտասահմանում անցկացվող աշխատանքներին:

10 врачей из Арцаха стали членами Академии медико-технических наук РФ
В Республике Арцах открывается филиал Академии медико-технических наук (АМТН) Российской Федерации, и 10 арцахских врачей-ученых сегодня, 20 декабря, этого филиала. Об этом журналистам сообщил директор Института курортологии и научной медицины Армении Беник Арутюнян, передает NEWS.am.
По его словам, открытие филиала стало возможным после проведения международной научной конференции в Ереване и в Степанакерте 12-15 сентября, на которой приняли участие и ученые из России. Некоторые из них, игнорируя угрозы со стороны Азербайджана, охотно поехали в Арцах, чтобы принять участие в конференции и познакомиться с тамошними специалистами.
Президентом арцахского филиала стала министр здравоохранения Арцаха Карине Атаян. Во время мероприятия, приуроченного к открытию филиала, она отметила, что это, по ее мнению, очень важная инициатива, которая позволит Арцаху выйти на международный уровень в качестве самостоятельной единицы.
Вице-президент АМТН РФ Марлен Бостанджян в свою очередь отметил, что эти специалисты смогут принимать участие в работах, проводимых Академией медико-технических наук – как в России, так и за рубежом. Бостанджян напомнил, что Академия каждый год проводит научные конференции – не только в России, но и в других странах.