Եվրոպան Թուրքիային չէր ֆինանսավորում այնքան, որքան Անկարան ակնկալում էր. ռազմական փորձագետ
Ռուսաստանի Քաղաքական և ռազմական վերլուծության ինստիտուտի ռազմական կանխատեսման կենտրոնի ղեկավար Անատոլի Ցիգանոկը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Եվրամիությունը կարող է ինչ-որ կերպ ազդել Թուրքիայի վրա, քանի որ վերջինս ավելի շատ է հեռացել ժողովրդավարական սկզբունքներից և վերջնականապես վերածվել ավտորիտար պետության, մասնավորապես նշել է «Եվրոպան Թուրքիային չէր ֆինանսավորում այնքան, որքան Անկարան ակնկալում էր: Եվ դա նույնպես չէր կարող չազդել հարաբերությունների վրա», հայտնում է NEWS.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունն Անկարային 20 տարի շարունակ խոստացել է, որ Թուրքիան կդառնա ԵՄ անդամ, եթե կատարի մի շարք պայմաններ: Սակայն այդ պայմանները ամեն տարի ավելացել էին: «Եվ նույնիսկ այն փաստը, որ Թուրքիան օգնել է միգրանտներին և ճանապարհ բացել դեպի Եվրոպա, դարձել էր կարևոր խնդիր»,- ավելացրել է Ցիգանոկը՝ հիշեցնելով, որ Էրդողանը բավական դաժանորեն ճնշեց ռազմական հեղաշրջման փորձը: Սա, փորձագետի կարծիքով, վերջիվերջո հանգեցրել է Թուրքիայի դանդաղ հեռացմանը ՆԱՏՕ-ից, ինչի վկայությունն է Ս-400 նորագույն ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման  մասին որոշումը:
Միևնույն ժամանակ, ռազմական փորձագետը նշել է,  որ ԱՄՆ-ն դեռևս մեկ տարի առաջ էր կազմակերպել  Թուրքիայում տեղակայված «Ինջիրլիք» ամերիկյան ռազմակայանում պահվող իր միջուկային զինամթերքի հեռացումը: Սա, փորձագետի կարծիքով, վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն Թուրքիայի հետ համագործակցության հույս չի կապում:
Անատոլի Ցիգանոկը համոզմունք  է  հայտնել, որ նման իրավիճակում Թուրքիան հազիվ թե ցանկանա  միանալ Եվրամիությանը: Նա ընդգծել է, որ Անկարայի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում  առաջացած ճեղքերը ժամանակի հետ ավելի կխորանան։

''Европа не профинансировала Турцию в тех пределах, которые ожидала Анкара'': военный эксперт
На вопрос, может ли Евросоюз как-то повлиять на Турцию на фоне того, что последняя еще больше отходит от демократических принципов и окончательно становится авторитарным государством, руководитель российского Центра военного прогнозирования Института политического и военного анализа Анатолий Цыганок заявил: ’’Европа не профинансировала Турцию в тех пределах, которые ожидала Анкара. И это тоже не могло не сказаться на отношениях’’, сообщает NEWS.am.
По его словам, Евросоюз на протяжении 20 лет обещал Анкаре, что Турция станет членом ЕС, если выполнит ряд условий. Однако этих условий с каждым годом становилось все больше и больше. ''И даже то, что Турция помогла мигрантам и открыла путь в Европу, стало еще одной важной проблемой'', - добавил Цыганок, напомнив, что Эрдоган также довольно жестко подавил попытку военного переворота. Это, по мнению эксперта, в конечном итоге привело к медленному отходу Турции от НАТО, доказательством чему стало решение о приобретении новейших российских систем противовоздушной обороны С-400.
В тоже время, как отметил военный эксперт, США еще год назад организовали вывоз хранящихся на американской авиабазе Инджирлик, расположенной в Турции, своих ядерных боеприпасов. Это, по мнению руководителя российского Центра военного прогнозирования Института политического и военного анализа, также является свидетельством того, что США не надеются на сотрудничество с Турцией.
Анатолий Цыганок выразил уверенность, что в такой ситуации Турция вряд ли уже желает вступать в Евросоюз. Он подчеркнул, что та трещина, которая возникла в отношениях  Анкары и НАТО, будет со временем все больше разрастаться.