Տարածաշրջանում Իրանի դիրքերը կարող են թուլանալ. իրանագետ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ՝ Իրանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
- Պարո՛ն Իսրայելյան, ըստ Ձեզ, որո՞նք են Իրանում տեղի ունեցած ցույցերի հիմնական դրդապատճառները: Արդյո՞ք դրանք միայն տնտեսական էին:
- Հիմնական դրդապատճառները մի քանիսն էին. նախ և առաջ, Իրանի կառավարության վարած սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը և նոր բյուջեի նախագծում ներառված այն դրույթները, որոնց մի մասը խնդրահարույց էր և ցուցարարների դժգոհության պատճառ հանդիսացավ: Սակայն, դա նոր երևույթ չէր և, այդ թվում` վերջին 3 տարվա ընթացքում Իրանում տեղի ունեցած զարգացումների հետևանքն էր: Հիմնական պատճառներից մեկն էլ Իրանի միջուկային ծրագրից հետո ստեղծված իրավիճակն էր, քանի որ Իրանի հասարակությունը մեծ ակնկալիքներ և սպասելիքներ ուներ, այն է՝ օգտվելով այդ միջուկային համաձայնությունից, զարգացնել տնտեսությունը և, առաջին հերթին, երիտասարդության համար ապահովել աշխատատեղեր: Դա հիմնական խնդիրներից մեկն է, որը բարձրաձայնեց նաև նախագահ Ռոհանին 2017 թվականի ամռանն իր երկրորդ վերընտրվելու ժամանակ: Կան մի շարք խնդիրներ, օրինակ՝ սուբսիդիաների տրամադրումը, այսինքն՝ Իրանի կառավարությունն իր 30 միլիոն քաղաքացիներին, որոնք շահառուներ են, նպաստներ է տրամադրում, որոնց հարցն էր դրել Ռոհանին, բենզինի գինը (ներկայում բենզինն արժե 1000 թուման (մոտ 100 դրամ), նախատեսվում է բարձրացնել և դարձնել 1500 թուման): Կարծես թե, վերջին ցույցերից հետո կառավարությունը վերանայել է իր որոշումը և գուցե չբարձրացնի բենզինի գինը:
Իհարկե, կային նաև որոշակի ներքաղաքական, ներիրանյան ինտրիգներ՝ կապված բարեփոխական շրջանակների և պահպանողականների հետ: Կարծես թե, նրանց այս տարաձայնություններն ու փոխադարձ մեղադրանքները նպաստավոր պայմաններ ստեղծեցին ցույցերի կայանալու համար, քանի որ սրանից մի քանի ամիս առաջ պահպանողական շրջանակներն իրենց տարբեր տեղեկատվական ռեսուրսների միջոցով քննադատության էին ենթարկում Ռոհանիի տնտեսական քաղաքականությունը:
- Իրանում տեղի ունեցող ցույցերի ֆոնին երկրի իշխանությունները հայտարարեցին, որ կարող են դադարեցնել համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ: Արդյո՞ք սա ԱՄՆ-ի՝ Իրանում տեղի ունեցած ցույցերի վերաբերյալ ավելի վաղ արված հայտարարությունների պատասխան է: Իրանն արդյո՞ք կդիմի նման քայլի, թե՞ սա միայն սպառնալիք է:
- ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման մեկնարկից հետո նկատվում է միջուկային ծրագիրը չեղարկելու ցանկություն և տրամադրվածություն, սակայն, Եվրամիության դիրքորոշմամբ պայմանավորված, Միացյալ Նահանգները չկարողացան այն բեկանել: Իրանը մշտապես հայտարարել է, որ հավատարիմ է միջուկային համաձայնությանը և անելու է ամեն բան, որ այն պահպանվի՝ միևնույն ժամանակ մշտապես կոչ անելով համաձայնության կողմերին հավատարիմ մնալ դրան: Չեմ կարծում, որ Իրանը կհրաժարվի համաձայնությունից, քանի որ նախագահ Ռոհանին և ԱԳ նախարար Զարիֆը շատ մեծ ջանքեր են գործադրել՝ դրան հասնելու համար: Հետևաբար նրանց համար սա սկզբունքային հարց է, և նախագահ Ռոհանիի խոստումներից մեկն է, որն ի կատար ածվեց: Բացի այդ, միջուկային համաձայնության հետ, ինչպես արդեն նշեցի, Իրանի հասարակությունը ևս մեծ հույսեր է կապում՝ նպատակ ունենալով դրանով լուծել մի շարք տնտեսական խնդիրներ, որոնք առաջացել էին նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի շրջանում: Նրա օրոք էր, որ Իրանը կորցրեց նավթի շուկայում իր ունեցած դիրքը, որը գրավեց Սաուդյան Արաբիան, գազի շուկայում Իրանն իր դիրքերը զիջեց Կատարին, իսկ Չինաստանը վերցրեց գորգերի շուկան: Այսինքն՝ Ռոհանին իր առջև նպատակ էր դրել վերանայել նաև Ահմադինեժադի ֆինանսատնտեսական քաղաքականությունը, որը համատարած սուբսիդիաներ էր տրամադրում հասարակությանը: Թեև դա գոհացնում էր սոցիալապես անապահով քաղաքացիներին, սակայն չէր նպաստում երկրի տնտեսական զարգացմանը: Իսկ Ռոհանին փորձում էր բյուջեից կախվածությունը թուլացնելով զարգացնել արդյունաբերությունը: Ամփոփելով միտքս՝ ասեմ, որ Իրանը հավատարիմ կմնա միջուկային համաձայնությանը մինչև այն պահը, քանի դեռ չեն խաթարվում ու վտանգվում իր պետական շահերը: Հետևաբար, ըստ իս, Իրանը նման քայլի չի գնա, իհարկե, եթե որևէ անկանխատեսելի իրավիճակում չհայտնվի:
-Ձեր կարծիքով՝ հնարավո՞ր է Իրանում ցույցերի վերսկսումը, թե՞, այնումենայնիվ, իշխանություններին կհաջողվի առանց ցնցումների բարեփոխումներ իրականացնել:
-Երկրում ճգնաժամային իրավիճակ է, այդ թվում՝ քաղաքական ճգնաժամ է տիրում և չի բացառվում, որ ցույցերը կարող են վերսկսվել նաև այլ ոլորտներում ու նահանգներում, քանի որ հարցն ամբողջովին կարգավորված չէ, թեպետ իրավիճակը կայուն է և հանդարտ: Ռոհանին շատ արագ արձագանքեց և թեպետ սկզբնական շրջանում հնարավորություն չուներ տեղեկատվական միջոցներով շփվել ցուցարարների հետ, սակայն անմիջապես հետո ակտիվ հանդիպումներ է ունենում տնտեսական ոլորտի պատասխանատուների, նախարարների հետ և անհրաժեշտ ցուցումներ է տալիս: Այժմ քաղաքական քննարկումների փուլ է, ընդհանուր առմամբ իրավիճակը վերահսկելի է, նոր բյուջեի հաստատումից հետո արդեն հասկանալի կլինեն նոր խնդիրների առաջացման վտանգները: Ռոհանին միանշանակ գիտակցում է, որ երկրում ճգնաժամ է և փորձում է դա լուծել: Այդ մասին նա ուղերձներ է հղում նաև թիրախ խմբերին:
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Իրանում տեղի ունեցող զարգացումները Հայաստանի և տարածաշրջանի մյուս երկրների շահերի տեսանկյունից:
Հայաստանի տեսակետից միանշանակ է, որ Իրանում տեղի ունեցող ցանկացած բացասական գործընթաց վատ է ազդելու մեզ վրա, սակայն մեզ հուզող, այդ թվում՝ մեր անվտանգությանը և Արցախին առնվող հարցերի տեսանկյունից, բարեբախտաբար սահմանակից թյուրքախոս շրջաններում բողոքի ցույցեր թեպետ տեղի ունեցան, սակայն համեմատած երկրի մյուս նահանգների, դրանք մեծ ծավալների չէին: Եվ երկրորդ կարևոր փաստն այն է, որ անջատողական դրսևորումներ չնկատվեցին: Հարկ է նշել, որ ցույցերի օրերին սոցիալական ցանցերի միջոցով տարբեր խմբավորումներ հենց էթնիկական խմբավորումներին էին թիրախավորում, որպեսզի նրանք ևս բողոքի ցույցեր անցկացնեին: Սակայն, դա նրանց չհաջողվեց: Սա շատ կարևոր է, քանի որ, թեև սպառնալիքը կա, բայց, այնուամենայնիվ, Իրանում, հատկապես հյուսիսային հատվածներում, անջատողականության դրսևորումներ չնկատվեցին, ինչը Հայաստանի համար շատ կարևոր է:
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանում Իրանի դերակատարությանը, ապա միանշանակ Իրանի դիրքերը կարող են թուլանալ, և այս ամենը միանշանակ կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ ցույցերի կարգախոսներից մեկն էլ հենց այն էր, որ Իրանը չպետք է օգնություն ցուցաբերի Իրաքին, Սիրիային, այլ այդ գումարները պետք է ներդրվեն երկրի տնտեսության մեջ: Իհարկե, ցուցարարները ճիշտ էին, սակայն այստեղ 2 հարց կա. մի կողմից Իրանի կառավարությունը պետք է լուծի սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, մյուս կողմից՝ պայքարի և դիրքերն ամրապնդի տարածաշրջանում: Այն «պատերազմը», որն Իրանը մղում է երկրի սահմաններից դուրս, ստիպված է մղել, քանի որ հակառակ պարագայում ստիպված կլինի դա անել իր երկրի տարածքում, և դրա փորձերն էլ, կարծես թե, նկատվեցին Թեհրանում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո: Այսինքն՝ տարածաշրջանում խաղացողների կողմից ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ, ըստ իս, 2018 թվականն ավելի բարդ շրջան է լինելու տարածաշրջանի համար: Հետևաբար, մեծ հաշվով Իրանը լուրջ բարդությունների առջև է կանգնած ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին ոլորտներում: Այս ամենին պետք է հավելել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որն աննախադեպ էր, քանի որ սովորաբար նման նստաշրջաններ հրավիրվում են, երբ որևէ երկրում ստեղծված իրավիճակը կարող է սպառնալ համաշխարհային անվտանգությանը, իսկ այս դեպքում դա ներիրանական գործընթաց էր: Այսպիսով, կարծում եմ, որ Իրանի նկատմամբ հավելյալ ճնշում գործադրելու գործիքներից մեկն էլ այսուհետ լինելու է մարդու իրավունքների հարցը, որը Թրամփի վարչակարգը փորձելու է օգտագործել Իրանի դեմ, քանի որ միջուկային համաձայնությունը չհաջողվեց չեղարկել: Միակ հուսադրող փաստն այն է, որ Եվրամիությունն Իրանի իշխանությունների հետ համատեղ փորձում է կարգավորել Իրանի շուրջ ստեղծված խնդիրներն ու մեղմել ԱՄՆ-ի հակաիրանական կոշտ դիրքորոշումը: Եվ եթե ԵՄ-ն շարունակի իր այդ քաղաքականությունը, հնարավոր է Իրանի հարցում որոշակի բալանսի հասնել, ինչը շատ կարևոր է նաև մեզ համար, քանի որ Իրանի հետ ունենք բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց մի մասն արդեն իսկ իրականցվում է, մյուս մասն էլ հեռանկարում է: Իսկ եթե Իրանի դեմ պատժամիջոցները խստացվեն կամ նորերը սահմանվեն, դա, իհարկե, կարող է բացասաբար ազդել Իրանի հետ մեր հարաբերությունների վրա:

Iran's Position in the Region can Weaken. Expert
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with expert Armen Israelyan on recent developments in Iran.
- Mr. Israelyan, according to you what is the main motive behind the protests in Iran? Are they only economical?
- The main motives were the following: first of all, the socio-economic policy pursued by the Iranian government and the provisions included in the new budget draft, some of which were problematic and caused the protesters' dissatisfaction. However, this was not a new phenomenon, and it was the result of developments in Iran over the past three years. One of the main reasons was the situation after Iran's nuclear program, as the Iranian society had great expectations concerning the economy development and first of all providing jobs for the youth. This is one of the key issues that President Rohani voiced during his second re-election in the summer of 2017.
Of course, there were also some inner-political intrigues associated with reformist circles and conservatives. It seems that these disagreements and mutual accusations created favorable conditions for protesters as just few months ago the conservative circles criticized Rohani's economic policies through their various information resources.
- In the context of protests in Iran, the authorities have announced that they can end the cooperation with the IAEA. Is Iran really going to make such a move, or is it just a threat?
- After the US President Donald Trump's inauguration, there was a desire to cancel the nuclear program,  however, due to the European Union's strict position, the United States could not overthrow it. Iran has always stated that it is loyal to the nuclear agreement and will do everything to keep it at the same time constantly calling on the sides to remain loyal to it. I do not think that Iran will abandon the agreement as President Rohani and Foreign Minister Zarif have made great efforts to achieve that. Hence, this is a matter of principle for them and is one of the promises of President Rohani, which has been implemented. Besides, as I have already mentioned, the Iranian society also has great expectations to solve a number of economic issues that emerged during the reign of the former president Mahmoud Ahmadinejad. Then Iran lost its position in the oil market that was occupied by Saudi Arabia, Iran lost its position in the gas market, in turn occupied by Qatar, and China took the carpet market. That is to say, Rohani has set a goal to reconsider Ahmedinejad's financial and economic policy, which provided a widespread subsidy to the society. Although it pleased the socially vulnerable citizens, it did not contribute to the country's economic development. While Rohani was trying to weaken the industry's dependence on the budget. Summing up let me say that Iran will remain committed to nuclear concession until the moment when it is not harming and endangering its state interests. Therefore, in my opinion, Iran will not make such a move.
- Is the resumption of demonstrations in Iran possible, in your opinion, or the authorities will succeed in implementing reforms without any public shocks?
-It is a crisis situation, including a political crisis, and it is not ruled out that demonstrations can resume in other areas and states, as the issue is not settled, although the situation is stable and calm. Rohani responded very quickly and although he did not have the opportunity to communicate with the demonstrators initially, he immediately met with economic officials, ministers, and gave instructions. Now there are many political discussions, in general, the situation is under control, and after the new budget is approved, the risks of new problems will become clear. Rohani definitely realizes that there is a crisis in the country and tries to solve it. He also sends messages to target groups.
- How can you comment on the developments in Iran from the point of view of the interests of Armenia and other countries of the region?
- From Armenia's point of view, it is unambiguous that any negative process in Iran will have a bad impact on us, but in terms of our security and issues concerning Artsakh, fortunately, in the Turkic-speaking regions, although some protests did take place, they were not as large-scale as compared to other regions. And the second important fact is that there were no separatist manifestations. It should be noted that during the days of the protests, various groups targeted the ethnic groups through the social networks so that they also had to hold protests. However, they did not succeed. This is very important, that in Northern Iran, in particular, there were no separatist movements, which is very important for Armenia.
Regarding the role of Iran in the region, Iran's position can weaken, and this can definitely have a negative impact, especially given that one of the slogans of the rallies was that Iran should not provide assistance to Iraq, Syria, and all the money should be invested in the economy of the country. Of course, the demonstrators were right, but here are two questions: On the one hand, the Iranian government should solve socio-economic issues, on the other hand, strengthen its positions in the region. The "war" that Iran is fighting beyond the borders of the country, it has to fight, otherwise it will have to do it on its own territory, and such attempts seemed to have taken place after the terrorist attack in Tehran. That is, the players in the region have created a situation that, in my opinion, will become even more difficult in 2018. Consequently, Iran is facing serious challenges both internally and externally.
I think that one of the tools to exert pressure on Iran will be the issue of human rights, which the Trump regime will try to use against Iran, as the nuclear agreement has not been canceled. The only encouraging thing is that the European Union is working with the Iranian authorities to solve the problems surrounding Iran and to soften the tough anti-Iranian position of the United States. And if the EU continues its policy, it may be possible to achieve some balance in Iran, which is also important for us as we have many projects with Iran, some of which are already being implemented and the other part is still on the agenda. And if new sanctions against Iran are settled, it can have a negative impact on our relations with Iran.