Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Լիբանանի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերը:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նա առավելագույն ջանք կներդնի երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում: Նախագահ Սարգսյանն ուրախությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերությունները, հիմնված լինելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա, տարեցտարի խորանում և ամրապնդվում են: Նախագահի համոզմամբ՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո անցած 25 տարիների ընթացքում երկու երկրներին հաջողվել է կառուցել այնպիսի հարաբերություններ, որոնց բնորոշ են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, փոխվստահությունը, ինչպես նաև սերտ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Լիբանանի իշխանություններին և ժողովրդին՝ լիբանանահայերի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար, ինչը նրանց հնարավորություն է տվել ոչ միայն պահպանելու իրենց ինքնությունը, այլ նաև զարգանալու և ակտիվորեն մասնակցելու երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքին:
Դեսպան Մայա Դաղերը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության և շնորհավորանքի համար՝ համակարծիք լինելով Նախագահի հետ, որ չնայած երկկողմ միջպետական հարաբերություններն ընդամենը 25 տարվա պատմություն ունեն, սակայն դրանք շատ ամուր են՝ հիմքում ունենալով երկու ժողովուրդների բարեկամությունը:
Դեսպան Դաղերը դրվատանքով է խոսել Լիբանանի հայ համայնքի մասին, որը ակտիվ մասնակցություն ունի երկրի զարգացման գործում:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ Հայաստանը և Լիբանանն արդյունավետորեն համագործակցում են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Հանրապետության Նախագահը և Լիբանանի դեսպանը երկուստեք կարևորել են Հայաստանի տնտեսության նկատմամբ լիբանանցի գործարարների աճող հետաքրքրությունը՝ ընդգծելով ներդրումների խրախուսման ու գործարարների միջև շփումների ակտիվացման անհրաժեշտությունը:

Президент РА принял верительные грамоты новоназначенного посла Ливана
Президент Армении Серж Саргсян 10 января принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Ливанской Республики Майи Дагер.
Поздравив посла с назначением, президент Республики выразил уверенность, что она приложит максимум усилий в деле развития и укрепления отношений между двумя странами. Президент Саргсян с радостью констатировал, что отношения между Арменией и Ливаном, будучи основаны на многовековой дружбе двух народов, год от года прочатся и крепнут. По убеждению Президента, в течение 25 лет после установления дипломатических отношений двум странам удалось построит такие отношения, для которых характерны политический диалог высокого уровня, взаимное доверие, а также тесное сотрудничество во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Серж Саргсян выразил благодарность властям и народу дружественного Ливана за оказываемое на протяжении многих десятилетий теплое отношение к ливанским армянам, что дало им возможность не только сохранить свою идентичность, но также развиваться и активно участвовать в социально-экономической жизни страны.
Посол Майя Дагер выразила благодарность президенту Республики за приём и поздравление, согласившись с президентом, что межгосударственные отношения, хотя и насчитывают всего 25-летнюю историю, очень прочны, имея в своей основе дружбу двух народов.
Посол Дагер с почтением говорила об армянской общине Ливана, которая активно участвует в деле развития страны.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что Армения и Ливан плодотворно сотрудничают также в рамках международных организаций. Президент Республики и посол Ливана обоюдно отметили важность растущего интереса ливанских предпринимателей к экономике Армении, подчеркнув необходимость стимулирования инвестиций и активизации контактов между предпринимателями.