Սերժ Սարգսյանը պատմել է, ինչպիսին պետք է լինի ապագա նախագահը
«Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն կոչմանն արժանացած Հովհաննես Չեքիջյանին Հայրենիքի շքանշանի հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո Հանրապետության Նախագահը հունվարի 16-ին Նախագահի նստավայրում թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել այդ արարողության մասնակից մի խումբ մտավորականների հետ:
Հանդիպման սկզբում Նախագահը, նշելով, որ անցած տարիներին պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել մտավորականության ներկայացուցիչների հետ, ևս մեկ անգամ ընդգծել է երկրի կյանքում մտավորականության դերն ու առաքելությունը և առաջարկել բաց ու անկաշկանդ մթնոլորտում խոսել Հայաստանի և նրա ապագայի մասին հատկապես Սահմանադրության փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի պայմաններում` ակնկալելով լսել մտավորականների տեսակետները, առաջարկությունները, ինչպես նաև մտահոգություններն ու գնահատականները երկրի իրականության վերաբերյալ:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են նման հանդիպումներն ու քննարկումները, խոսել Հայաստանի ապագայի իրենց պատկերացումների, հասարակությանն այսօր մտահոգող խնդիրների, այդ թվում՝ երիտասարդների կրթության, պետության քաղաքացի դաստիարակելու գործում մշակույթի մեծ դերի, հայոց լեզվի անաղարտության պահպանման և մի շարք այլ խնդիրների մասին:
Նախագահը պատասխանել է նաև մտավորականներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են երկրի անվտանգությանը, պաշտպանությանը, արտաքին քաղաքականությանը: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել են, թե նա՝ որպես երկրում երկար տարիներ բազմաթիվ պատասխանատու պաշտոններ զբաղեցրած, բազում դժվարություններով ու պատերազմի բովով անցած անձ և քաղաքական առաջնորդ, ինչպիսի՞ն է պատկերացնում ապագա նախագահին, ըստ նրա ի՞նչ չափորոշիչների պետք է համապատասխանի Հանրապետության հաջորդ նախագահը:
Ներկայացնելով իր պատկերացումը Հանրապետության ապագա նախագահի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ կարծում է՝ խոսք պետք է գնա մի մարդու, մի անհատի մասին, ով անցած ճանապարհ ունի, ունի ճանաչում և՛ երկրի ներսում, և՛ դրսում, կարող է պատշաճ մակարդակով, ըստ արժանվույն ներկայացնել Հայաստանն արտերկրում, այսինքն՝ կատարել իր ներկայացուցչական ֆունկցիաները և՛ երկրի ներսում, և՛ երկրից դուրս: Ապագա նախագահը, Սերժ Սարգսյանի պատկերացմամբ, պետք է տիրապետի օտար լեզուների, ունենա լայն կապեր թե՛ սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում, վայելի հեղինակություն և որ ամենակարևորն է՝ անկողմնակալ մարդ լինի, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել և կուսակցության անդամ չի եղել:

Серж Саргсян рассказал, каким должен быть будущий президент Армении
После торжественной церемонии вручения ордена Отечества удостоенному высшего звания "Национальный герой Армении" Ованнесу Чекиджяну президент Республики 16 января в резиденции президента за чайным столом встретился с группой участвовавших в этой церемонии представителей интеллигенции, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Отметив, что в прошлые годы регулярно встречался с представителями интеллигенции, в начале встречи президент еще раз подчеркнул роль и миссию интеллигенции в жизни страны и предложил в открытой и непринужденной атмосфере поговорить об Армении и ее будущем, особенно в условиях новой системы управления после изменений Конституции, ожидая услышать мнения и предложения участников встречи, а также то, что их волнует и как они оценивают реалии страны.
Участники встречи подчеркнули важность подобных встреч и обсуждений, говорили о своих представлениях о будущем Армении, волнующих сегодня общественность проблемах, в том числе о большой роли искусства в деле образования молодежи и воспитания гражданина государства, о сохранении чистоты армянского языка и ряде других проблем, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент ответил также на интересовавшие интеллигентов вопросы, которые касались безопасности страны, обороны, внешней политики. Участники встречи поинтересовались у президента Республики о том, как он, как человек и политический лидер долгие годы занимавший в стране многочисленные ответственные должности, прошедший через многие трудности и горнило войны, представляет будущего президента, по его мнению, каким критериям должен соответствовать следующий президент Республики.
Представляя свои представления о будущем президенте Республики, Серж Саргсян отметил, что думает, речь должна идти о таком человеке, такой личности, кто имеет пройденный путь, имеет известность и внутри страны, и за рубежом, может на должном уровне, по достоинству представлять Армению за рубежом, то есть выполнять свои представительские функции и внутри страны, и вне страны. Будущий президент, по представлению Сержа Саргсяна, должен владеть иностранными языками, иметь широкие связи как в Диаспоре, так и в Армении, пользоваться авторитетом и, что самое важное, быть беспристрастным человеком, который никогда не занимался политикой и не был членом партии.