Կարո Փայլանը Թուրքիայի խորհրդարանին առաջարկել է ուսումանասիրել Դինքի սպանությունը
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Հրանտ Դինքի սպանության 11-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի խորհրդարանին է ներկայացրել Դինքի սպանությունից հետո տեղի ունեցող զարգացումներն ուսումանասիրելու ու նմանատիպ հնարավոր սպանությունները կանխելուն ուղղված գրավոր առաջարկ։
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ հղում կատարելով HDP-ի պաշտոնական կայքին, առաջարկում հիշատակվել է, որ Հրանտ Դինքն Աթաթուրքի հոգեզավակ Սաբիհա Գյոքչենի մասին հոդված գրելուց հետո թիրախավորվել է ազգայնականների կողմից, իսկ 2005-ին էլ նրա դեմ 301-րդ հոդվածով թյուրքականությունը վիրավորելու մեղադրանքով դատ է բացվել։
«Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովը պետք է ուսումնասիրի Դինքի սպանությունից հետո տեղի ունեցող զարգացումները և նմանատիպ սպանությունները կանխելու համար կամք դրսևորի։ Այս համատեքստում պահանջում ենք, որ խորհրդարանը ուսումնասիրություններ սկսի հիշյալ թեմայով»,- նշել է Կարո Փայլանը։

Гаро Пайлан представил парламенту Турции предложение по изучению убийства Гранта Динка
Накануне 11-ой годовщины убийства главного редактора армянской газеты Стамбула ''Акос'' Гранта Динка депутат-армянин парламента Турции от курдской Демократической партии народов Гаро Пайлан в Великом национальном собрании представил письменное предложение по изучению событий после убийства Динка и предотвращению подобных возможных убийств.
Как передает News.am, ссылаясь на официальный сайт ДПН, Пайлян в своем предложении, в частности, подчеркнул, что журналист прилагал максимальные усилия для демократизации Турции и солидарности.
Депутат-армянин также упомянул о том, что Динк попал под прицел националистов после опубликования статьи о приемной дочке  Ататюрка Сабих Гекчен. Пайлан напомнил и о суде 2005 года над главным редактором газеты ''Акос'' по злополучной 301 статье УК Турции.
''Великое национальное собрание Турции должно изучить события после убийства Динка и проявить волю для предотвращения подобных убийств'', - отметил Пайлан.