Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածուի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գործադիր մարմնի հունվարի 18-ի նիստում կուսակցության կողմից Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրված Արմեն Սարգսյանի հետ: Նախագահը Ազգային ժողովում մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժի անունից Արմեն Սարգսյանին առաջարկել է համաձայնություն տալ ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրվելու որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու` ևս մեկ անգամ ներկայացնելով իր պատկերացումները ապագա նախագահի որակական հատկանիշների մասին, որոնց, Նախագահի համոզմամբ, միանգամայն համապատասխանում է կուսակցությանն իր կողմից առաջարկված թեկնածուն:
Նախագահ Սարգսյանը ցանկալի է համարել, որ Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահն ընտրվի խորհրդարանական լայն համաձայնության պայմաններում և այդ տեսանկյունից կարևորել է ՀՀԿ-ի կողմից առաջադրված նախագահի թեկնածուի հանդիպումները ինչպես Հանրապետական կուսակցության կոալիցիոն գործընկերոջ, այնպես էլ խորհրդարանում ներկայացված մյուս բոլոր քաղաքական ուժերի խմբակցությունների հետ:
«Հարգելի՛ պարոն Սարգսյան,
Ձեզ հայտնի է՝ մենք մտել ենք քաղաքական նոր շրջափուլ: Ավարտին է մոտենում սահմանադրական փոփոխությունների ընթացքը՝ մենք արդեն եզրափակիչ փուլում ենք, և, իհարկե, ավարտին է մոտենում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում իմ լիազորությունների ժամկետը: Այս պայմաններում մենք պետք է ընտրենք նոր նախագահ՝ Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահին, և այդ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան Ազգային ժողովում: Խոսքը պետության գլուխ ընտրելու մասին է, ով պետք է հետևի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության պահպանմանը: Իհարկե, Սահմանադրությունը չափանիշներ, պահանջներ է առաջադրում Հանրապետության նախագահին, և այդ պահանջներից ես կառանձնացնեի անաչառ լինելու պահանջը: Անշուշտ, ես ունեմ իմ պատկերացումները Հայաստանի Հանրապետության նոր նախագահի որակների մասին և այդ մասին վերջերս մի քանի անգամ արտահայտվել եմ:
Կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահը պետք է լինի կայացած և վառ անձնավորություն, քաղաքականապես պատրաստված և կոփված պետք է լինի, բայց ոչ քաղաքականացված: Նա պետք է կարողանա կազմակերպել երկխոսություն քաղաքական տարբեր ուժերի միջև, ինչպես նաև հասարակության տարբեր խավերի միջև լարվածությունը թուլացնելու նպատակով, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն լինի: Պետք է կարողանա պատվով ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունն արտերկրում, ճանաչի սփյուռքը և ունակություն ունենա համախմբելու աշխարհասփյուռ հայությանը:
Երեկ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնում մենք անդրադարձել ենք այս հարցին, և ես, հաշվի առնելով Ձեր ունակությունները, Ձեր որակական հատկանիշները, առաջարկել եմ իմ գործընկերներին՝ առաջարկել Ձեզ համաձայնություն տալ մեր քաղաքական ուժի անունից առաջադրվել որպես Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահի թեկնածու: Դուք կայացած գիտնական եք, վարել եք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, ունեք դիվանագիտական մեծ փորձ, և սա է պատճառը, որ մենք լրջորեն քննարկել ենք Ձեր թեկնածությունը: Շնորհակալ եմ իմ գործընկերներին, ովքեր միաձայն պաշտպանեցին իմ առաջարկությունը:
Իհարկե, շատ ցանկալի է, որ Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահն ընտրվի խորհրդարանական լայն համաձայնության պայմաններում: Եվ հաշվի առնելով մեր այս ցանկությունը՝ կարծում եմ, որ Ձեր մտորումների ժամանակ ճիշտ կլինի, որպեսզի հանդիպեք մեր կոալիցիոն գործընկերոջը՝ Դաշնակցությանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին՝ «Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցություններին և տեսանելի ապագայում որոշում կայացնեք, որովհետև այդ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան մարտի սկզբին: Եվ մեր ցանկությունն է, որ այդ ընտրությունները տեղի ունենան մեկ փուլով, և մարտի սկզբին մենք արդեն ունենանք Հայաստանի Հանրապետության չորրորդ նախագահ: Ի՞նչ եք կարծում այս առումով»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Հանրապետական կուսակցությանը իր նկատմամբ ցուցաբերված բարձր վստահության համար՝ մեծ պատիվ համարելով նման առաջարկությունը և վստահեցրել է, որ եթե քաղաքական ուժերի, ինչպես նաև հանրության լայն շրջանակների հետ իր հանդիպումներից հետո որոշում կայացնի ընդունել առաջարկը, կփորձի պատվով կատարել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականություններն ու արդարացնել այդ մեծ վստահությունը:
«Պարո՛ն Նախագահ,
Նախ թույլ տվեք իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Ձեզ և Հանրապետական կուսակցությանն այս բարձր վստահության համար: Կարծում եմ, իրոք, Հայաստանը թևակոխում է մի նոր շրջան, կարծում եմ՝ շատերի կողմից գիտակցված մեծ փոփոխությունների շրջան, դեպի ավելի ժողովրդավար երկիր՝ պառլամենտական հանրապետություն: Այդ իմաստով, իհարկե, կրկնակի մեծ պատասխանատվություն է և մեծ պատիվ ինձ համար Ձեր առաջարկությունը:
Ինչպես Դուք ասացիք, շատ կարևոր է, որ որոշում ընդունելուց առաջ ես նույնպես առիթ ունենամ հանդիպել քաղաքական տարբեր ուժերին և՛ Ազգային ժողովում, և՛ Ազգային ժողովից դուրս՝ կուսակցություններին: Շատ կուզենայի հանդիպել նաև հանրության լայն շրջանակները ներկայացնող գիտական, մտավորական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպություններին, գործարար շրջանակներին, աշխատավորական շրջանակներին: Իհարկե, անպայման կուզեի հանդիպել Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանը, և իհարկե, հանդիպել սփյուռքահայությունը ներկայացնող կառույցներին, կազմակերպություններին կամ անհատներին և դրանից հետո իմ որոշումը կայացնել: Բոլոր դեպքերում, ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեր առաջարկությունը, պարո՛ն Նախագահ:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում վստահության համար: Եվ եթե այս բոլոր հանդիպումներից հետո որոշումս կայացնեմ, կփորձեմ պատվով կատարել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները և արդարացնել այն վստահությունը, որ լսեցի Ձեզնից, Ձեր կուսակից ընկերների կողմից և հուսամ նաև կլսեմ մեր մյուս քաղաքացիներից և մեր հայազգի որդիներից: Շնորհակալ եմ, պարո՛ն Նախագահ: Եթե թույլ տաք, ինձ որոշ ժամանակ է պետք վերջնական որոշում ընդունելու համար»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Серж Саргсян провел встречу с выдвинутым РПА кандидатом в президенты Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с выдвинутым на заседании исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) 18 января от партии кандидатом на пост президента Арменом Саргсяном. Президент от имени составляющей большинство в Национальном Собрании политической силы предложил Армену Саргсяну дать согласие на выдвижение от РПА в качестве кандидата на пост президента Республики Армения, еще раз представив свои представления о качественных характеристиках будущего президента. которым, по убеждению президента, соответствует предложенный им партии кандидат, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян счел желательным, чтобы четвертый президент Республики Армения был избран в условиях широкого парламентского консенсуса и с этой точки зрения подчеркнул важность встреч выдвинутого от РПА кандидата на пост президента как с коалиционным партнёром Республиканской партии, так и фракциями всех других представленных в парламенте политических сил.
"Уважаемый господин Саргсян,
Вам известно - мы вступили в новый политический этап. Близится к завершению процесс конституционных изменений - мы уже на заключительном этапе и, конечно, близится к завершению срок моих полномочий на посту президента Республики Армения.
В этих условиях мы должны избрать нового президента - четвёртого президента Республики Армения, и эти выборы должны состояться в Национальном Собрании. Речь об избрании главы государства, который должен следить за соблюдением Конституции Республики Армения. Конечно, Конституция выдвигает критерии, требования к президенту Республики, и их этих требований я бы выделил требование быть беспристрастным. Несомненно, у меня есть свои представления о качествах нового президента Республики Армения, и недавно я несколько раз высказывался по этому поводу.
Думаю, что четвертый президент Республики Армения должен быть состоявшейся и яркой личностью, должен быть политически подготовлен и закалён, но не политизирован. Он должен уметь организовать диалог между разными политическими силами, также как между разными слоями общества с целью ослабления напряжённости, если будет такая необходимость. Должен уметь с честью представлять Республику Армения за рубежом, должен быть знаком с Диаспорой и иметь способность сплотить рассеянное по миру армянство.
Вчера в исполнительном органе Республиканской партии Армении мы обсудили этот вопрос, и я, учитывая Ваши способности, Ваши качественные черты, предложил своим коллегам, предложить Вам дать согласие на выдвижение от имени нашей политической силы кандидатом на пост четвёртого президента Республики Армения. Вы состоявшийся учёный, занимали пост премьер-министра Республики Армения, имеете большой дипломатический опыт, и в этом причина, что мы серьезно обсудили Вашу кандидатуру. Я благодарен моим коллегам, которые единогласно поддержали моё предложение.
Конечно, очень желательно, чтобы четвертый президент Республики Армения был избран в условиях широкого парламентского консенсуса. И учитывая это наше пожелание, думаю, что во время Ваших раздумий было бы правильно Вам встретиться с нашим коалиционным партнером - Дашнакцутюн, представленными в парламенте политическими силами - фракциями "Царукян" и "Елк" и в обозримом будущем принять решение, потому что эти выборы должны состояться в начале марта. И наше пожелание, чтобы эти выборы состоялись в один этап, и в начале марта мы уже имели четвёртого президента Республики Армения. Что Вы думаете на этот счет?"- сказал Президент Республики.
Армен Саргсян выразил благодарность президенту Сержу Саргсяну и Республиканской партии за проявленное к нему высокое доверие, сочтя большой честью подобное предложение и заверил, что если после встреч с политическими силами, а также широкими кругами общественности примет решение принять предложение, постарается с честью выполнять обязанности Президента Республики Армения и оправдать это большое доверие.
Прежде всего, позвольте выразить Вам и Республиканской партии мою глубокую благодарность за это высокое доверие. Думаю, что действительно, Армения вступает в новый период, думаю, осознанный многими период больших изменений, к более демократичной стране - парламентской республике. В этом смысле, конечно, вдвойне большая ответственность и большая честь для меня Ваше предложение.
Как Вы сказали, очень важно, чтобы прежде принятия решения я также имел возможность встретиться с различными политическими силами и в Национальном Собрании, и вне Национального Собрания, с партиями. Очень бы хотел встретиться также с представляющими широкие круги общественности - представителями науки, интеллигенции, общественных, благотворительных организаций, делового сообщества, трудящихся. Конечно, обязательно хотел бы встретиться с руководством Республики Арцах и, конечно, встретиться с представляющими Диаспору структурами, организациями или личностями и после этого принять свое решение.
Во всех случаях, для меня большая честь Ваше предложение, господин президент. Вновь выражаю благодарность за доверие. И если после всех этих встреч приму решение. постараюсь в честью выполнять обязанности президента Республики Армения и оправдать то доверие, которое услышал от Вас, Ваших партийных товарищей и надеюсь также услышу от других граждан и наших сынов армянских. Благодарю, господин президент. Если позволите, мне нужно определенное время для принятия окончательного решения", - сказал Армен Саргсян.