«Ձիթենու ճյուղ». թուրք-ամերիկյան առճակատումը Սիրիայում
Այսօր` հունվարի 22-ին, Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ կգումարվի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստ քննարկելու Սիրիայի հյուսիսում լարվածության աճը: Այս կապակցությամբ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ԱԽ-ի նիստում Աֆրինում գործողության քննարկումն Անկարան դիտարկում է որպես աջակցություն ահաբեկիչներին:
Հիշեցնեն, Թուրքիան հունվարի 20-ին սիրիական Աֆրինի շրջանում, որը գտնվում է քրդերի վերահսկողության տակ, սկսել է «Ձիթենու ճյուղ» անունով ռազմական գործողությունը, որի գլխավոր նպատակն է թույլ չտալ Սիրիայի հյուսիսում «ահաբեկչական միջանցքի» ստեղծումը (Անկարան քրդական ինքնապաշտպանական ջոկատները համարում է ահաբեկչական), պաշտպանել ՆԱՏՕ-ի հարավային սահմանները և ապահովել Սիրիայի հետ սահմանակից թուրքական տարածքների անվտանգությունը:
Ինչպես հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, գործողության արդյունքում Անկարան ցանկանում է թուրք-սիրիական սահմանին ստեղծել 30 կիլոմետրանոց անվտանգության գոտի և ոչնչացնել ահաբեկիչներին, որոնց պոտենցիալ թիվն, ըստ Անկարայի, հասնում է 8-10 հազարի: Նշենք, որ Աֆրինում Թուրքիայի ռազմանական գործողություններին մասնակցում են Ասադին ընդդիմադիր «Սիրիական ազատ բանակի» մոտ 25 հազար զինյալներ:
Անկարան արդեն հայտարարել է Սիրիայում իր հերթական ցամաքային ռազմական գործողության առաջին հաջողությունների մասին` ոչնչացված է քրդական Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների և ԻՊ-ի 153 թիրախ, թուրքական ուժերին հաջողվել էր սիրիական տարածքում խորանալ 5 կմ:
Միևնույն ժամանակ հաղորդվում է, որ քրդական ուժերը հրթիռակոծում են Թուրքիայի տարածքը: Թուրքական Ռեյհանլը և Քիլիս քաղաքներին քրդերի հրթիռային հարվածների արդյունքում զոհվել է մեկ մարդ, վիրավորվել` 54-ը: Անկարայում մտադիր են այս ամենին վերջ դնել շատ կարճ ժամկետներում: Այս մասին այսօր հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` ընդգծելով, որ իրենք չեն պատրաստվում կանգ առել:
Սիրիական Աֆրինում ռազմական գործողություն սկսելու մտադրության մասին էրդողանը հայտարարել է դեռ հունվարի 13-ին` այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ը քրդեի վերահսկողության տակ գտնվող, Թուրքիայի հետ սահմանակից սիրիական տարածքներում պատրաստվում է ստեղծել սահմանային անվտանգության ուժեր: Սա առաջացրեց թուրքական կողմի բուռն արձագանքը: Ընդ որում, նշվում է, որ թուրքական գործողությունների թիրախը կդառնա ոչ միայն Աֆրինը, այլ նաև Մանբիջը: Չնայած հետագայում ԱՄՆ-ում հերքեցին նման ուժեր ստեղծելու մասին լուրերը, սակայն Անկարայում վճռական են տրամադրված իրենց ազգային անվտանգության համար սպառնալիք հանդիսացող սիրիացի քրդերի խնդիրը փակելու հարցում: Ուստի Աֆրինում իրենց դաշնակից քրդերի դեմ ռազմական գործողությունն անհապաղ ավարտելու մասին Վաշինգտոնի կոչն ուղղված մեկ այլ դաշնակցի` Անկարային, դժվար թե լսելի լինեն թուրքական իշխանությունների համար:
Արդյունքում Վաշինգտոնը հայտնվել է բավականին բարդ իրավիճակում` մի կողմից Սիրիայում իր ազդեցության պահպանման հարցն է, որն ամերիկյան կողմը վերջին շրջանում փորձում էր ապահովել քրդերի միջոցով, մյուս կողմից ՆԱՏՕ-ում իր ռազմավարական դաշնակից Թուրքիայի հետ շահերի բախումն է, ինչը ևս սպառնում է տարածաշրջանում ամերիկյան շահերին: ԱՄՆ-ի համար բավականին դժվար է լինելու նման իրավիճակում հավասարակշռություն պահպանելը, հատկապես, որ Անկարանը հստակ ակնարկում է, որ քրդերի հարցում գործարք այլևս չի լինելու:
Նշենք, որ Աֆրինում ռազմական գործողությունների ծավալումը լուրջ հարված կարող է հանդիսանալ նաև սիրիական խաղաղ կարգավորման գործընթացի համար, ինչի վերաբերյալ վերջին շրջանում բավականին լավատեսական սպասումներ կային: Իրանը, որը Թուրքիայի և Ռուսաստանի հետ միասին հանդիսանում է Սիրիայում հրադադարի երաշխավոր երկիր, կոչ է արել Անկարային անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողություններն Աֆրինում: Պաշտոնական Դամասկոսը թուրքական այս գործողությունը որակել է որպես երկրի նկատմամբ ագրեսիա: Այս կապակցությամբ թուրքական կողմը նշում է, որ իրենք Ռուսաստանի միջոցով զգուշացրել էին պաշտոնական Դամասկոսին երկրի հյուսիսում ռազմական գործողություն սկսելու մասին:
Միևնույն ժամանակ պետք է նկատել, որ պաշտոնական Մոսկվայի արձագանքը բավականին զուսպ էր, ինչը վկայում է այս հարցում Անկարայի հետ ունեցած համաձայնության մասին: Բացի այդ, մինչ գործողության սկսվելը փորձագետները նշում էին, որ դժվար կլինի այն իրականացնել` հաշվի առնելով Աֆրինում ռուսական զինվորականների առկայությունը, ինչպես նաև Աֆրինի օդային տարածքի վերահսկում Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերի կողմից, սակայն թուրքական գործողությունից մեկ օր առաջ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից նշեցին, որ ռուսական զորքերը դուրս են բերում Աֆրինից:

On January 22, on the initiative of France, the UN Security Council discussed the development of events in Syria. "Thus, on Monday, France, among other things, emphasized the importance of providing access to humanitarian assistance," French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian wrote on Twitter. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that if France or any other country raised the issue of conducting an operation to the UN Security Council, Turkey would regard this as ''standing by the side of terrorists" and not their ally Ankara, Interfax reports.
On January 20, Turkey announced the launch of a military operation, known as the ''Olive Branch'', in the Kurdish-controlled Syrian Afrin region, the goal of which was preventing from creating a "terrorist corridor" in northern Syria, and protecting the southern borders of NATO.
As Turkish Prime Minister Binali Iyldyrym stated, during the operation the Turkish military intend to create a 30-kilometer security zone and destroy all terrorist organizations. He estimated the potential losses of the enemy as 8-10 thousand people, RBK reports.
Ankara already announced the first successes of its next ground operation in Syria: 153 targets were hit in Afrin, and Turkish troops managed to advance 5 km into the territory of Syria.
At the same time it is reported that the Kurdish forces subjected to rocket fire the territory of Turkey. One person was killed and 54 people were injured as a result of rocket attacks on the Turkish cities of Reyhanli and Kilis. Ankara intends to put an end to it in a very short time, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said yesterday, stressing that they are not going to stop.
President Erdogan warned on January 13 that Turkey would launch an operation against the Kurdish forces, after it became known about the plans of the international coalition led by the US to create "border security forces" in Syria in territories controlled by the Kurds. This triggered a stormy reaction from the Turkish side. It was noted that the purpose of the Turkish new operation would be not only Afrin, but Manjige, another enclave controlled by Kurds in the north of Syria.
Although the United States later denied rumors about the establishment of such forces, Ankara intends to close the issue of Syrian Kurds threatening their national security, therefore Washington's call for an immediate cessation of hostilities against the Kurds is unlikely to be heard in Ankara.
As a result, Washington found itself in a very difficult situation: on the one hand, the preservation of its influence in Syria, for which the American side needs the Kurds, and on the other hand, a confrontation with Turkey, a strategic ally in NATO, which also threatens the US interests in the region. It will be difficult for Americans to maintain balance in such a situation, especially since Ankara makes it clear that there will be no more deals concerning the Kurds.
It is worth noting that the military operation in Afrin could be a serious blow to the Syrian peace process, over which there have been very optimistic forecasts lately.