Նոր իրավիճակ ԵԽԽՎ-ում. որո՞նք են Հայաստանի հնարավորությունները և մարտահրավերները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանն ընթանում է նոր՝ փոփոխված պայմաններում, երբ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել՝ վերացնելու ԵԽԽՎ տխրահռչակ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի թողած բացասական հետքերը:
Նստաշրջանի ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը թերևս Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահի պաշտոնում իտալացի Միկելե Նիկոլետտիի ընտրությունն էր: 2017 թվականի հոկտեմբերին ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտը, ով հայտնվել էր կոռուպցիոն սկանդալների կիզակետում, երկարատև ձգձգումից հետո, աճող ճնշման արդյունքում ստիպված եղավ հրաժարական տալ: Ստեղծված աննախադեպ իրավիճակում աշնանային նստաշրջանը նախագահելու համար ժամանակավորապես ընտրվել էր Կիպրոսի պատվիրակության ղեկավար Ստելլա Կիրիակիդեսը:
Այժմ նորընտիր Միկելե Նիկոլետտին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի մեկ տարի ժամկետով և ևս մեկ անգամ պաշտոնավարումը երկարաձգելու հնարավորությամբ: Ըստ էության, նա ԵԽԽՎ նախագահությունը ստանձնում է կառույցի համար բավական բարդ ժամանակահատվածում. բարդ թե՛ կառույցի կրած իմիջային հարվածի, թե՛ առանձին խորհրդարանականների նկատմամբ կոռուպցիոն սկանդալների ֆոնին:
Միևնույն ժամանակ պետք է ընդգծել, որ Նիկոլետտիին մինչև ընտրվելը բավական ակտիվ հանդես է եկել սկանդալային Պեդրո Ագրամունտի դեմ՝ պահանջելով նրա հեռացումը ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնից: Բացի այդ, իտալացի խորհրդարանականը ներգրավված է ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարին և իր ներդրումն է ունեցել նաև ԵԽԽՎ ներկա ու նախկին անդամներին ուղղված կոռուպցիոն մեղադրանքներն ուսումնասիրող արտաքին, անկախ հետաքննական մարմնի ստեղծմանը:
Հաշվի առնելով ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցող այս փոփոխությունները և ստեղծված նոր իրավիճակը՝ կարելի է պնդել, որ Հայաստանի և մասնավորապես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության համար ստեղծում է թե՛ հնարավորություններ, թե՛ մարտահրավերներ:
Ըստ էության, Ադրբեջանի կողմից խավիարային դիվանագիտության միջոցով սեփական շահերն առաջ մղելուն ուղղված քաղաքականությունը միանշանակ չի ունենա նախկին հաջողությունը: Ադրբեջանական իշխանությունները, զրկվելով ԵԽԽՎ-ում իրենց ընկեր Ագրամունտի աջակցությունից, ինչպես նաև չկարողանալով այլևս սեփական շահերի ակտիվ լոբբինգ իրականացնել նավթադոլլարների միջոցով, ամենայն հավանականությամբ, կդիմեն ԵԽԽՎ-ում սեփական քաղաքականության վերանայման՝ փորձելով տարբեր երկրների խորհրդարանականներին մոտիվացնելու նոր հիմքեր գտնել: Միևնույն ժամանակ, մինչ այժմ ԵԽԽՎ-ում ծախսվող միջոցներն, ըստ երևույթի, Բաքուն կուղղի այլ խորհրդարանական կառույցներ՝ ադրբեջանական շահերն առաջ տանելու համար, ինչը մեզ համար նոր խնդիրներ կարող է ստեղծել:
Այնուամենայնիվ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական ազդեցության և կոռուպցիոն լծակների ազդեցության թուլացումը բավական լավ հնարավորություն է ստեղծում հայկական պատվիրակության համար: Սեփական դիրքերի ամրապնդման, պետական և ազգային շահերն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ է, որ հայ խորհրդարանականներն էապես մեծացնեն կառույցում և նրա տարբեր մարմիններում իրենց նախաձեռնողականությունը՝ միևնույն ժամանակ առավել բարձրացնելով խորհրդարանական դիվանագիտության մյուս գործիքների իրացման արդյունավետությունը: Նախաձեռնողականության առանձին ուղղություն պետք է դիտարկել ԵԽԽՎ ներկա և նախկին խորհրդարանականների (ոչ միայն Բաքվի հետ կապված, այլ ընդհանրապես) նկատմամբ կոռուպցիոն մեղադրանքների անաչառ քննությունը: Ի դեպ, այս առումով հատկանշական է, որ Եվրոպայի խորհուրդն արդեն հետաքննություն է սկսել Բոսնիայի խորհրդարանի անդամ և ԵԽԽՎ պատվիրակության անդամ Միլիցա Մարկովիչի նկատմամբ, ով ժամանակին հեղինակել էր Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ հակահայկական զեկույցը: Մարկովիչը կասկածվում է Ադրբեջանի օգտին կողմնակալ տեղեկատվություն ներկայացնելու մեջ:

Новая ситуация в ПАСЕ: каковы возможности и вызовы для Армении?
Зимняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) проходит в новых условиях, когда необходимо принять меры для устранения негативных последствий, оставшихся после пресловутого президента ПАСЕ Педро Аграмунта.
Одним из самых важных событий сессии стало избрание итальянца Мишеля Николетти на пост председателя Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). В октябре 2017 года руководитель ПАСЕ Педро Аграмунт, который оказался в центре коррупционных скандалов, был вынужден уйти в отставку в результате нарастающего давления. В беспрецедентной ситуации глава делегации Кипра Стелла Кириакидес была временно избрана председателем осенней сессии.
Новоизбранный Мишель Николетти будет занимать пост президента ПАСЕ в течение года - с правом переизбрания во второй раз. Фактически, он принимает пост председателя ПАСЕ в довольно сложный период: репутация организации получила весьма серьезный удар, ведутся расследования против отдельных парламентариев по коррупционным скандалам.
В то же время следует подчеркнуть, что до избрания Николетти довольно часто выступал против скандального Педро Аграмунта, требуя его отстранения с должности президента ПАСЕ. Кроме того, итальянский парламентарий был вовлечен в борьбу с коррупцией в ПАСЕ, а также внес вклад в создание независимого следственного органа, который занимается расследованием коррупционных обвинений против нынешних и бывших членов ПАСЕ.
Принимая во внимание эти изменения, можно утверждать, что создавшаяся ситуация в ПАСЕ содержит как возможности, так и вызовы для армянской делегации.
По сути, политика Азербайджана, направленная на продвижение собственных интересов через "икорную дипломатию", отныне не может приносить такой же успех, как прежде. Власти Азербайджана, лишившиеся помощи своего друга Аграмунта в ПАСЕ, а также будучи не в силах лоббировать свои интересы при помощи нефтедолларов, вероятно, прибегнут к пересмотру своей тактики в ПАСЕ, пытаясь найти новые мотивaторы для парламентариев из других стран. В то же время те огромные средства, которые Баку тратил в ПАСЕ, по-видимому, будут перенаправлены в другие парламентские структуры - для продвижения интересов Азербайджана, что может создать для нас новые проблемы.
Тем не менее, ослабление коррупционных рычагов Азербайджана в ПАСЕ создает хорошие возможности для армянской делегации. Чтобы укрепить свои позиции, продвинуть государственные и национальные интересы, необходимо, чтобы армянские парламентарии значительно часто выступали с инициативами как в ПАСЕ, так и в ее структурных органах, параллельно повышая эффективность других инструментов парламентской дипломатии. В качестве отдельного направления в инициативах следует рассматривать расследования коррупционных скандалов вокруг нынешних и бывших парламентариев ПАСЕ (не только связанных с Баку, а вообще). Кстати, в этой связи следует отметить, что Совет Европы уже начал расследование против члена парламента Боснии и Герцоговины и члена делегации ПАСЕ Милицы Маркович, которая когда-то подготовила антиармянский доклад о Сарсангском водохранилище. Маркович подозревается в предвзятости и подготовке доклада в пользу Азербайджана.