Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն Ալմաթիում հանդիպել է Բելառուսի գործընկերոջ հետ
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Ալմաթիում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովի հետ:
Երկու պետությունների գործադիր մարմինների ղեկավարները քննարկել են հայ-բելառուսական տնտեսական հարաբերությունների օրակարգը և փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները:
ՀՀ վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ անցած տարվա առաջին 11 ամիսներին, 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև աճել է 20 տոկոսով: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ առկա է հարաբերությունների խորացման մեծ ներուժ և պետք է պահպանել ու խթանել դրական միտումները:
Կարեն Կարապետյանը Բելառուսի իր գործընկերոջը ծանոթացրել է անցած տարվա նոյեմբերին հայ-իրանական սահմանին բացված Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորություններին՝ նշելով, որ այն կարող է հետաքրքիր լինել բելառուսական բիզնեսի և հատկապես՝ գյուղատնտեսական ոլորտի ընկերությունների համար:
Քննարկվել են տարբեր բնագվառներում, մասնավորապես՝ անասնաբուծության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորությունները: Այս տեսանկյունից կարևորվել է միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցերի:

Премьер Армении в Алматы встретился с белорусским коллегой
В рамках заседания Евразийского межправительственного совета премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня в Алматы встретился с премьер-министром Республики Беларусь Андреем Кобяковым, сообщает пресс-служба правительства РА.
Главы правительств двух стран обсудили повестку дня армяно-белорусских экономических отношений и перспективы развития сотрудничества.
Премьер-министр РА с удовлетворением отметил, что за 11 месяцев прошлого года, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, товарооборот между двумя странами вырос на 20 процентов. Стороны выразили единое мнение, что есть большой потенциал углубления отношений и нужно сохранить и стимулировать позитивные тенденции.
Карен Карапетян ознакомил Андрея Кобякова с возможностями свободной экономической зоны, открывшейся в ноябре прошлого года на армяно-иранской границе, отметив, что она может представлять интерес для белорусского бизнеса и особенно для компаний сельскохозяйственной сферы.
Были обсуждены возможности углубления сотрудничества в различных сферах, в частности, скотоводства, информационных технологий и в других областях. С этой точки зрения была отмечена важность работы межправительственной комиссии.
На встрече был также затронут ряд вопросов, касающихся сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза.